U Koloni sećanja u Vukovaru, sutra će uz premijera Andreja Plenkovića biti i potpredsednik Vlade Boris Milošević iz SDSs-a. Uz premijera će u Vukovaru biti i potpredsednik Vlade i ministar branilaca Tomo Medved te troje ministara s područja Slavonije, Mario Banožić, Nataša Tramišak i Josip Aladrović.
Miloševićevo učestvovanje u Koloni sećanja Plenković je juče istakao kao nastavak politike pomirenja započete njegovim ucestvovanjem u proslavi Dana pobede u Kninu.
“Mislim da je to jako važna poruka, na tragu naše politike pomirenja, gledanja u budućnost i suživota. S obeležavanjima koja su počela dolaskom Borisa Miloševića u Knin i dalje zaokružujemo gestove koji su važni i bitne za Hrvatsku u četvrtoj deceniji njene demokratije – kazao je Plenković.
Vlada RH ističe da je kroz poslednje četiri godine napravljeno puno na privrednoj i demografskoj revitalizaciji Vukovara. Podsećaju, piše Večernji list, da je Plenkovićeva Vlada svoju prvu sednicu u prošlom mandatu održala upravo u Vukovaru te da su u međuvremenu provedeni brojni akti koji su se odnosili na taj grad, počevši od odluke o proglašenja Vukovara mestom posebnog pijeteta.
Vlada je, imajući na umu memorijalno-edukativni značaj vukovarske bolnice, vodila računa o njenoj održivosti, zbog čega je država preuzela osnivačka prava nad ovom bolnicom, time i brigu o njenom stabilnom finansijskom poslovanju.
Ističu da je u međuvremenu znatno rasla vrednost Fonda za obnovu Vukovara, koji je 2016. godine iznosio 40 miliona kuna, a ove godine 73,94 miliona kuna. Fond je, navode u Vladi, za period od 2021.-2024. planirao aktivnosti u korist Vukovara u iznosu 119,55 miliona kuna.
U Vladi napominju, piše Večernji list, da su kroz prošli mandat Vukovaru darovane državne nekretnine vredne 99,3 miliona kuna za izgradnju sportskih objekata i sufinansirana izgradnja komunalnog pristaništa te obnove komunalne i elektroenergetske infrastrukture.
Posebnim programom s 59 projekata ukupne vrednosti 1,44 milijarde kuna je obuhvaćena modernizacija železničke, vodokomunalne i drumske infrastrukture, projekti privrednog i socijalnog razvoja i ulaganje u Arheološki park Vučedol.
U Banskim dvorima podsećaju i na zaključak kojim je država pokrila trošak obnove vukovarskog Vodotornja koji nije bio pokriven donacijama u iznosu do 18,5 miliona kuna, kroz Fond za obnovu i razvoj Grada Vukovara. Sredstva su isplaćena, a Fond je 2019. uplatio još 2 miliona kuna za obnovu Vodotornja. Ukupna vrednost troškova obnove bila je 46 miliona kuna.
Vlada tvrdi da je velika pažnja posvećena i pitanju zapošljavanja na području Vukovara te navode da je merama aktivne politike zapošljavanja na tržište rada uključeno 2336 ljudi, a isplaćeno je 64 miliona kuna. Za mere socijalne politike za decu, porodice i starije osobe obezbeđeno je 13,48 miliona kuna, od čega 8,8 miliona iz državnog budžeta. Za mere demografske politike i programe usmerene mladima utrošeno je 6,86 miliona kuna.
Kad je reč o procesuiranju ratnih zločina, temi zbog koje Vlada trpi najviše kritika, podsećaju da je u februaru 2018. osnovana posebna radna grupa Direkcije policije operativnog naziva „Ovčara“ koja je provela i provodi kriminalistička istraživanja na osnovu kojih su razrešena 24 kriviča dela ratnih zločina. Nadležnom županijskom državnom tužilaštvu krivično je prijavljeno 11 počinilaca na štetu 233 hrvatska civila i branioca, navode iz Banskih dvora, pri čemu ističu krivičnu prijavu za teška fizička zlostavljanja zarobljenih hrvatskih branilaca ispred hangara na Ovčari, navodi Večernji list.