Praktično ukidanje Zakona o obnovi i razvoju grada Vukovara, koji je na snazi od 2001. godine, bilo je tema današnjeg sastanka gradonačelnika Vukovara Ivana Penave s privrednicima s područja Vukovara i nekoliko opština koje su nekada bile u sastavu bivše Opštine Vukovar.
Okolnosti koje su dovele do ovoga nastupile su pre godinu dana kada su velike firme s područja bivše Opštine Vukovar dobile dopise od strane državnih institucija da ostaju bez prihoda na osnovu mera na koje su do tada imale pravo, kao što je mera povraćaja doprinosa na zdravstveno i penziono osiguranje, jedina preostala bitna mera iz navedenog zakona.
„Pre nešto više od tri godine iz Grada Vukovara inicirali smo izradu novog zakona o poticanju investicija na području grada Vukovara. Odnosno, to bi bio novi zakon o obnovi i razvoju grada Vukovara. S obzirom da stari zakon iz 2001. godine nije ostvarivao dovoljno jake efekte da bi jačao privredu na području grada Vukovara i bivše Opštine Vukovar te nije doveo do obnove privrede i povećanja zapošljavanja na ovom području izradili smo, u saradnji s Vladom Republike Hrvatske, predlog novog zakona. Međutim, Vlada Republike Hrvatske se u mandatu Andreja Plenkovića nije uspela izboriti za taj novi zakon iako je u medijima preko nekoliko puta komunicirano da je to praktično gotova stvar. Čak je pre godinu dana prilikom posete gospodin Žan-Klod Junker, predsednik Evropske komisije, sam u usta stavio ime grada Vukovara i taj zakon. Nažalost, ne samo da nismo uspeli dobiti novi zakon nego nismo uspeli sačuvati pozicije iz 2001. godine, a to su pozicije koje su sve Vlade pre bile u stanju da odbrane”, rekao je gradonačelnik Penava.
Kako je istakao, ovo je prva Vlada koja nije uspela u tome, a to je dovelo do višemilionskih gubitaka za svaku veliku firmu na području grada Vukovara počevši s Borovom d.d. koje s današnjim danom već ima gubitke od 3,5 miliona kuna, pa do Komunalca d.o.o. koji takođe s današnjim danom ima gubitak od 3 miliona kuna.
“Do kraja godine ti će gubitci samo posledično rasti. Nažalost, ponovno je ime grada Vukovara iskorišćeno u medijskom prostoru. Po ne znam koji put ostavljen je utisak da se napravilo mnogo za Vukovar, a zapravo, kad povučete crtu iza mandata Vlade Andreja Plenkovića Vukovar, odnosno velika preduzeća s područja grada Vukovara, ostaju u debelom minusu”, istakao je Penava.
“Ono što je najgore, imamo dokumentaciju kojom dokazujemo da institucije koje su za to bile odgovorne – od Ministarstva regionalnog razvoja, Ministarstva finansija, Hrvatskog zavoda za penziono osiguranje, Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje – prebacuju odgovornost s jedne na drugu. Vlada RH na dopise ne odgovara jer je u stanju haosa i ovi joj podaci ne pašu, a sve na uštrb poslovanja najvećih preduzeća s područja grada Vukovara koja su okosnica vukovarske privrede, ali i privrede celog okruženja”, rekao je Penava.
Kako je istakao, na kraju će se najviše odraziti na zaposlene u tim firmama.
“Posledice toga tek ćemo sagledavati u vremenu koje je pred nama jer će se neminovno odraziti na broj zaposlenih, plate u tim firmama, perspektive razvoja i konkurentnost na tržištu. To je direktna posledica u privredi u koju smo se najviše zaklinjali i na kojoj smo bazirali svoj rad. Na tome području smo doživeli najveći poraz,“ rekao je gradonačelnik Penava, naglašavajući da ovakva situacija postavlja veliki upitnik pred sudbinu i egzistenciju samih firmi te budućnost radnih mesta u Vukovaru.
Direktor “Komunalca” Igor Štrangarević istakao je da je prošlo tačno godinu dana otkako je ova firma, zajedno s još pet najvećih firmi koje posluju na području grada Vukovara, od Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje dobila obaveštenje da su iskorišćena sredstva u skladu s de minimis podrškama, odnosno da neće više primati povraćaje za zdravstveno osiguranje.
„Oni su tu informaciju dobili od Ministarstva finansija koje je nadležno za nadgledanje registra podrški i oni su im prosledili informaciju da smo mi te podrške iskoristili. Bitno je napomenuti da postoje dve pretpostavke da je dodeljena de minimis podrška, odnosno podrška male vrednosti, a to je da privrednik bude obavešten da prima takvu podršku, a drugo je da potpiše izjavu kojom potvrđuje koliko je podrški takve vrste primio u protekle tri godine. Niti jedna firma s kojom smo danas bili na sastanku nije dobila obaveštenje o niti jednoj od te dve pretpostavke te zato smatramo postupanje Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje nezakonitim”, rekao je Štrangarević.
Kako je istakao, gradska firma Komunalac d.o.o. potražuje milion i 300 hiljada kuna povraćaja doprinosa za zdravstveno osiguranje i 600 hiljada kuna povraćaja doprinosa za penziono osiguranje.
“Takođe, uvođenjem povraćaja doprinosa u limit podrški male vrednosti blokiran nam je de minimis te zbog toga po prvi put u istoriji moramo da platimo povraćaj poreza na dobit u vrednosti 550 hiljada kuna. Uz blokiranje ostalog dela mogućnosti prijave na konkurse dovodi do finansijske štete od 3 miliona kuna,“ objasnio je direktor Štrangarević ističući da kada dođe do iznosa od milion i po kuna podrške, firma je blokirana da dobije daljnje podrške na sledeće tri godine, a velike firme u Vukovaru do tog iznosa dolaze već u avgustu svake godine samo na meri povraćaja 50 odsto doprinosa penzionog i zdravstvenog osiguranja.
Naglasio je da su, od zaprimanja obaveštenja o dostizanju limita podrški male vrednosti, kontaktirali sva nadležna ministarstva i Vladu Republike Hrvatske, ali nisu dobili ni jedan odgovor.