Zemlje članice EU dogovorile su se danas da će postepeno početi da ukidaju ograničenja za ulazak na svoju teritoriju iz trećih zemalja koje imaju sličnu ili bolju epidemiološku situaciju u pogledu koronavirusa i od srede će moći ući državljani 14 zemalja.
Usvojene su preporuke sa spiskom od 14 zemalja iz kojih će se od 1. jula moći ulaziti u EU-u.
To su Alžir, Australija, Crna Gora, Kanada, Gruzija, Japan, Maroko, Novi Zeland, Ruanda, Srbija, Južna Koreja, Tajland, Tunis i Urugvaj. Moći će ulaziti i građani Kine, ali pod uslovom da Peking ukine ograničenja za ulazak državljana EU.
Osobe koje imaju prebivalište u Andori, Monaku, San Marinu i Vatikanu u ovom se slučaju tretiraju kao rezidenti Evropske unije. Preporuke se trebaju provoditi u svim zemljama članicama EU-a, kao i onima koje su deo šengenskog prostora, a izvan su EU: Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska.
Spisak će se revidirati i dopunjavati svake dve nedelje u skladu s razvojem epidemiološke situacije. Ograničenja za putovanja mogu biti potpuno ili delomično ukinuta ili ponovo uvedena za zemlje sa spiska u skladu s promenama epidemiološke situacije.
Glavni kriterijum za ulazak državljana trećih zemalja na područje Evropske unije biće broj novozaraženih na sto hiljada stanovnika u tim zemljama, a koji mora u prethodnih 14 dana biti “blizu ili ispod proseka EU-a” na dan 15. juna 2020.
Takođe, traži se stabilan ili opadajući trend novozaraženih. U obzir će se uzimati i pouzdanost i dostupnost podataka u trećim zemljama, kao i mere koje su te zemlje uvele za građane zemalja Evropske unije.
Za one zemlje koje se nisu našle na spisku, to jest za koje ograničenja za ulazak u EU i dalje vrede, određene kategorije će kao i dosad moći ulaziti u EU, poput državljana EU-a i članova njihovih porodica, osoba koje imaju dugoročno prebivalište u EU-u i članovi njihovih porodica, zatim zdravstvenih radnika, onih koji rade u pograničnim zonama, koji su zaposleni u tansportu roba itd.
Preporuke nisu pravno obavezujuće jer nadležnost u upravljanju granicama imaju isključivo zemlje članice, ali su važne zbog potrebe da zemlje članice deluju koordinisano.
Zemlja članica EU-a ne bi trebala ukidati ograničenja za zemlje koje nisu na spisku, pre nego što se odluka o tome ne donese na koordinisan način, navodi se u saopštenju Saveta.
Hrvatska će tom spisku dodati i BiH jer, rekao je ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović, uvoz virusa iz te zemlje je manji nego iz Srbije, a odluka je u interesu hrvatske ekonomije.
Božinović je ocenio da se radi o političkoj odluci vezanoj uz održavanje izbora nego je odluka u interesu hrvatske ekonomije.