Proglašenje velikog “Rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav u pet država” očekuje se uskoro, nakon što su deklaraciju o tome su potpisali ministri Austrije, Slovenije, Hrvatske, Mađarske i Srbije.
Unesku (UNESCO) je 30. aprila dostavljena nominacija za područje koje je službeno nazvano “Rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav u pet država”.
Potpisali su je ministarka poljoprivrede, regije i turizma Austrije Elizabet Kestinger, ministar životne sredine i enegrije Hrvatske Tomislav Ćorić, ministar poljoprivrede Mađarske Ištvan Nađ, ministar zaštite životne sredine Srbije Goran Trivan i ministar životne sredine i prostornog planiranja Slovenije Simon Zajc.
Po podacima Upravnog tela Dunavskog transnacionalnog programa, iz dosadašnja tri poziva finansirano je 111 projekata, od kojih se pet odnosi na područje Mura-Drava-Dunav, a još devet na upravljanje “ekološkim koridorima”.
Ekolozi smatraju da je to dokaz da se proglašenje velikog rezervata, koje se očekuje uskoro, već isplatilo.
Partneri iz pet zemalja su 7. jula počeli novi projekat koji finansira Dunavski transnacionalni program.
Kako piše nedeljnik “Hrvatska riječ” iz Subotice, suština tog projekta u kojem učestvuje 11 partnera iz pet država, jeste obnova zapuštenih, zamuljenih i od reke odsečenih prirodnih staništa i “ekoloških koridora”.
Projekat će biti zasnovan na naučnom proučavanju riba i ptica, studijama pomeranja rečnih sedimenata – šljunka i peska, i uticaja klimatskih promena na to područje.
Da bi se to postiglo, na tri mesta, od kojih je jedno u Srbiji, na kanalu Lovrenac, blizu Bukina, u Specijalnom rezervatu prirode “Karađorđevo”, biće obimnog uklanjanja mulja i povezivanja vodenih staništa s rečnim tokovima, radi boljeg funkcionisanja dunavskih ritova.
To će za doneti veću povezanost tokova i povećati dinamiku reke, i povećati prostor staništa, naročito za ključne vrste riba i ptica.
Međunarodno koordinaciono veće UNESCO-ovog programa Čovek i biosfera je 2012. godine u Parizu, prostor uz reke Muru, Dravu i Dunav proglasilo prekograničnim Rezervatom biosfere Mura-Drava-Dunav.
Ovaj rezervat se prostire na ukupno 631.460 hektara na području Republike Hrvatske i Mađarske i drugi je rezervat biosfere proglašen u Republici Hrvatskoj.
Koncept rezervata biosfere predstavlja okvir za usmeravanje i jačanje projekata kojima se podiže svest lokalnog stanovništva o vrednosti i važnosti očuvanja izuzetne biološke raznovrsnosti područja, potiče održivi razvoj i zaštita prirode.
Hrvatsko-mađarski prekogranični Rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav uspešno funkcioniše već osam godina i primer je dobre saradnje dve države.
Da bi se ostvario cilj, koji je postavljen potpisivanjem Ministarske deklaracije o pripremi osnivanja pentalateralnog Rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav na području pet zemalja 2011. godine, na području Republike Srbije je 2017. godine proglašen Rezervat biosfere Bačko Podunavlje, na području Republike Slovenije 2018. godine Rezervat biosfere Mura, a na području Republike Austrije 2019. godine Rezervat biosfere Štajerska Mura, čime su ispunjeni preduslovi za zajedničku nominaciju.
Koordinacioni odbori pet zemalja i predstavnici četiri proglašena rezervata biosfere tokom 2019. godine izradili su nominacijski obrazac za proglašenje 1. pentalateralnog rezervata biosfere u svetu, koji su u proleće 2020. godine potpisali nadležni ministri svih pet zemalja, nakon čega je nominacijski obrazac postao kompletan.
Taj projekat će trajati do kraja 2022. godine.