Prema podacima Dokumentaciono-informativnog centar “Veritas”, u Hrvatskoj se kao nestalo vodi 1.714 Srba od kojih su 1.240 civili.
Od ukupnog broja nestalih u proteklom ratu 28 odsto su žene.
Iz “Veritasa” navode da je najveći deo njih nestao u prvoj i poslednjoj godini rata.
Međutim, kako ističe “Veritas”, više od trećine njih ne nalazi se u takozvanoj Knjizi nestalih na području Hrvatske, na koju se pozivaju Međunarodni komitet crvenog krsta i hrvatska strana.
Zbog toga je, kako se navodi u saopštenju, Komisija za nestala lica Vlade Republike Srbije, u saradnji sa “Veritasom” i udruženjima porodica nestalih lica, još 2013. godine sastavila “operativnu listu” osoba, uglavnom Srba iz Hrvatske i državljana Srbije.
Na njoj su imena 635 ljudi koji su u sukobu 90-tih godina prošlog veka nestali na području Hrvatske i bivše Republike Srpske Krajine, a za koje njihove porodice nisu otvorile zahteve za traženje kod međunarodne ili nacionalne organizacija Crvenog krsta
Zbog toga, po pravilima MKCK, koja podrazumevaju da zahtev za potragu moraju otvoriti najbliži članovi porodice, nisu mogli ući na zvanični spisak nestalih MKCK, koji se od 2005. godine počeo objavljivati i u knjigama nestalih.
“Operativna lista” sa 635 imena predata je 2005. godine hrvatskoj strani očekujući njihovo službeno izjašnjavanje na tu listu, do koga još nije došlo.
U međuvremenu je ipak, nekoliko desetina osoba sa te “operativne liste” identifikovano, a za neke su porodice otvorile zahteve i dale krv za DNK analizu, što je listi dodatno dalo uverljivost i istinitost, navodi “Veritas”.
To je prepoznala i Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP) tako što se, pored Komisije Srbije, udruženja porodica nestalih i “Veritasa”, aktivno uključila u potragu za porodicama nestalih osoba sa Operativne liste sa ciljem da “nepriznati, ali stvarni nestanci” postanu i formalno priznati stavljanjem na zvaničnu listu nestalih koju vodi MKCK.
“Porodice nestalih osoba imaju pravo da saznaju istinu o sudbini svojih najmilijih, društvo ima pravnu i moralnu obavezu pomoći im u njihovom traganju, ali to je moguće samo uz aktivnu saradnju porodica nestalih sa nadležnim organizacijama i institucijama”, ističu iz “Veritasa”.
Povodom Međunarodnog dana nestalih, “Veritas” je pozvao porodice i rođake Srba nestalih u Hrvatskoj da izvrše svoju obavezu – otvore zahtev za traženje i daju krv za DNK, bez čega nema uspešne potrage za njihovim najmilijima.
U saopštenju se ističe da se u Hrvatskoj trenutno nalazi oko 400 neidentifikovanih posmrtnih ostataka, koji su ekshumirani u poslednjih dvadesetak godina sa područja Hrvatske i bivše Republike Srpske Krajine, za koje i hrvatska strana tvrdi da pripadaju srpskim žrtvama iz perioda devedesetih, i koji ne mogu biti identifikovani bez krvnog uzorka njihovih najbližih rođaka.