Javna priznanja Grada Vukovara, koja ove godine nisu dodeljena na Svečanoj sednici Gradskog veća Grada Vukovara 3. maja zbog epidemiološke situacije, juče su svečano uručena dobitnicima.
„Javna priznanja Grada Vukovara dodeljuju se svake četiri godine i zaista je predivno videti koliko u tom periodu nalazimo zasluga i doprinosa pojedinaca i udruženja iz svih sfera života našeg grada. Upravo iz činjenice da je i ovom prilikom tako veliki broj laureata, njih čak dvadeset, možemo zaključiti koliko je Vukovar zaista voljen i kolika se emocija veže uz naš grad”, rekao je gradonačelnik Ivan Penava.
“Reč je o osobama poznatim po višegodišnjim zalaganjima i nastojanjima, svakome zavisno o njegovom području delovanja. Svojim profesionalnim radom su svakodnevno doprinosili boljitku Vukovara. Nagrađeni su laureati koji se bave različitim sferama života, od nauke, kulture, obrazovanja, sporta i drugog i reč je o respektabilnim građanima koji su ceo svoj radni vek posvetili određenom području, a na izgradnji zajednice”, istakao je Penava.
Za izuzetan doprinos istraživanju i razvoju vučedolske kulture i promociji Vučedola i Vukovara počasnim građaninom proglašen je dr.sc. Aleksandar Durman.
„Nisam nikada pomislio da bih mogao dobiti tako veliku nagradu, ali evo, neko je prepoznao moj trud. Od 1981. godine istražujem Vučedol i s njim sam se nekako saživio. Kada sam, nakon istraživanja arheologije područja uz Jadransko more, prvi put službeno u ime svog Odseka za arheologiju došao u Slavoniju i upoznao vučedolsku kulturu shvatio sam da više ne odlazim odavde”, rekao je Durman.
Tokom tih istraživanja naučio sam da je, u ono vreme kada je vučedolska kultura živela, to bio najviši nivo civilizacije u svetu. Vučedolska kultura svetu može pokazati kako je izgledala prošlost Evrope“, istakao je Durman i napomenuo da je otkriveno tek 13 odsto Vučedola.
Nagradu za životno delo primili su književnik Pavao Pavličić, za izuzetne zasluge u području hrvatske književnosti koju je oplemenio svojim delima u kojima je promovisao i svoj rodni grad Vukovar i direktorka Gradskog muzeja Vukovar Ružica Marić, za izuzetne zasluge i doprinos razvoju kulture u gradu Vukovaru.
„Ovo je za mene zaista poseban dan, toliko godina rada i vezanosti za muzej, grad Vukovar i čitav niz mojih saradnika tako da ovo doživljavam kao naše zajedničko veselje u kome uživamo“, rekla je Marić i u ime svih laureata zahvalila Gradskom veću i čelnicima Vukovara što su prepoznali njihov dugogodišnji rad.
Akademik Pavao Pavličić je rekao da mu ova nagrada znači više od svih do sada.
„Vukovar je moj rodni grad i manje-više sve što sam pisao bilo je vezano uz njega tako da mi se čini da mu nikada ne mogu vratiti onaj dug koji sam od njega pozajmio kada sam se tu rodio i proveo prvih 20 godina života”, rekao je Pavličić.
General-major Hrvatske vojske Damir Krstičević je dobitnik Medalje Grada Vukovara za zasluge otvaranja „Kasarne 204. brigade Hrvatske vojske“ i za održavanje svečanih promocija polaznika vojnih škola u Vukovaru.
Plaketu Grada Vukovara dobili su: Milan Kordić za izuzetan uspeh i doprinose dizačkom sportu u Vukovaru, Stipo Majić za promovisanje vrednosti Domovinskog rata i ekranizaciju proživljenog u Domovinskom ratu, Zlatko Menges za dugogodišnji rad na području golubarstva, Lilijana Radobuljac za postignute rezultate u području prosvete, obrazovanja, umetnosti i kulture te radu u Udruženju Vukovarske iskrice, Ustanova za predškolsko vaspitanje Dečji vrtić Vukovar 1 za stručan i predan rad u vaspitavanju, Udruženje Vukovarski leptirići za promovisanje prava dece s teškoćama u razvoju i unapređenje kvaliteta njihovog života, Udruženje Evropskindom Vukovar za višegodišnje uspešno delovanje na prevladavanju društvene krize u posleratnom društvu, Ukrajinsko kulturno-prosvetno društvo „Ivan Franko“ Vukovar, za negovanje i promovisanje ukrajinske kulture, Udruženje Fudbalski centar Vukovar za udruživanje fudbalskih klubova te unapređenje i razvoj fudbala mlađih kategorija, Trgovačko društvo Katarina Line iz Opatije za dugogodišnju saradnju i organizaciju letovanja vukovarske dece na Jadranu, Udruženje za osobe s intelektualnim oštećenjem “Golubica” Vukovar za uspešno pružanje socijalne brige osobama s mentalnom retardacijom, Franjo Šoljić za dugogodišnji volonterski rad na promovisanju digniteta Domovinskog rata, Melita Vukušić za dugogodišnji volonterski rad na području zaštite životinja, Klub veterana 148. brigade hrvatske vojske Zagreb – Trnje za dugogodišnje provođenje projekta „I reći ću vam samo još jednu stvar- Zapamtite Vukovar“ i Udruženje vukovarskih veterana Našice za okupljanje dobrovoljaca i učestvovanje u odbrani Vukovara.
Medalju Grada Vukovara dobila je i Lidija Miletìć za zasluge u promovisanju nauke, prosvete, umetnosti i kulture u Vukovaru.