Klub zastupnika Hrvatskih suverenista optužio je danas Ministarstvo kulture da opstruiše inostrano ulaganje u vukovarski hotel Dunav, koji je već 15 godina u derutnom stanju jer nakon mirne reintegracije investitor PIK Vupik, u sklopu Agrokora, nije obnovio hotel.
“Grad Vukovar je sredstvima koja su bila osigurana iz EU-a za gradove stradale u ratu kupio zgradu hotela i odlučio da je prenameni u društveni centar. U međuvremenu su se pojavili privatni investitori iz Švajcarske, Hrvati iz BiH, koji se godinama bave hotelskim biznisom. Iskazali su želju za kupovinu derutne zgrade i uplatili 1,1 miliona kuna, uz obavezu da će uplatiti ostatak od deset miliona kuna, a nakon toga krenuti u izgradnju nove zgrade”, rekao je na konferenciji za novinare zamenik gradonačelnika Vukovara Marijan Pavliček.
Ti investitori su u neposrednoj blizini Ciriha otvorili hotel Hilton, imaju šest-sedam poslovnih zgrada u svom vlasništvu i reč je o ozbiljnim investitorima u hotelskom biznisu, naglasio je Pavliček.
U ponudi su izrazili želju da sruše zgradu i izgrade hotel s 36 spratova, što bi bila najviša zgrada u Hrvatskoj, s 200 metara visine, a imala bi sale za svatove, kongresni turizam i druge sadržaje, dodao je Pavliček.
“Vrednost investicije je 25 miliona evra, u hotelu bi bilo zaposleno 70-ak osoba, od poznatog hotelskog lanca dobili su pismo namere da su spremni da dođu u Vukovar. Time bi Vukovar postao centar kontinentalnog turizma i dobio sasvim novu vizuru”, istakao je Pavliček.
Kako je naveo, u maju prošle godine potpisali su ugovor s investitorima i krenuli u izmenu prostorno-planske dokumentacije, ali tada dolazi do problema i podmetanja iz Ministarstva kulture, odnosno Konzervatorskog odeljenja, jer nije dalo saglasnost za izgradnju građevine tolike visine.
Saglasnost je dalo 11 javno-pravnih tela, osim Ministarstva kulture, uprkos brojnim sastancima s ministarkom i njenim savetnicima koji su se, tvrdi Pavliček, ponašali vrlo vulgarno i psovali na službenim sastancima.
“Došli smo do nivoa da smo morali obavestiti i premijera Plenkovića u decembru prošle godine, koji je rekao da ćemo dobiti odgovor od Ministarstva u roku mesec dana, ali nije stigao”, kazao je Pavliček.
“Na poslednjem sastanku u februaru ministarka je rekla da će dati saglasnost na izmenu prostorno-planske dokumentacije, uz uslov da Vukovar izradi konzervatorsku podlogu, što smo i napravili, ali i dalje je odgovor Ministarstva negativan”, rekao je Pavliček, koji je uveren da je reč o “subjektivnim razlozima”.
“Njihovo mišljenje je da se zgrada nalazi u kulturno-istorijskoj celini, najnižeg stepena zaštite, ali sama zgrada hotela Dunav nema status nikakvog kulturnog dobra. Smatraju da bi tako visoka zgrada trajno narušila izgled grada, a ruševina koja 20 godina stoji u centru Vukovara ne narušava”, kaže Pavliček.
“To je dokaz kako funkcioniše hrvatska administracija i koju sliku i poruku šaljemo investitorima, prvenstveno hrvatskoj dijaspori koja želi najviše iz patriotskih razloga da uloži u Vukovar”, zaključio je Pavliček.
Pozvao je premijera Plenkovića, koji je obećao 100 hiljada novih radnih mesta u novom mandatu, da krene sa 70 radnih mesta u Vukovaru i ulaganjem 25 miliona evra, što je najveća investicija nakon rata u privatnom sektoru u Vukovaru.