U organizaciji Hrvatske platforme za međunarodnu građansku solidarnost – CROSOL, Fondacije Friedrih Ebert, Evropskog doma Vukovar i udruženja Documenta i Queer Zagreb, u Vukovaru se održava dvodnevni stručni zagovarački panel „EU kao zaboravljeni mirovni projekat“, u sklopu predsedavanja Republike Hrvatske Savetom EU.
Republika Hrvatska je najmlađa je članica EU i ima neposredno iskustvo rata. U trenutku kada EU izdvaja sve više sredstva za odbrambene politike i kada se dolazak ljudi koji beže pred ratovima, siromaštvom i posledicama klimatskih promena sve češće shvata kao napad na Uniju, vreme je da se progovori o većim naporima koji su potrebni u radu za mir. Kao zemlja koja predsedava Savetom EU u 2020. godini čini se nužnim da Hrvatska ponovo otvori raspravu o tome jesmo li zaboravili da je jedna od uloga EU garancija mira, napominju organizatori stručnog panela.
Kako ističu, civilno društvo Hrvatske će upravo ovom temom obeležiti početak predsedavanja Hrvatske Savetom EU. U saradnji s civilnim društvom iz EU i regiona, u Vukovaru – gradu simbolu ratnog razaranja, na dan međunarodnog priznanja RH i završetka Mirne reintegracije istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srema zajedno ćemo razgovarati o tome što se sve može učiniti kako bi EU aktivno radila na izgradnji mira unutar i van svojih granica.
Program je otvoren juče panel diskusijom “Hrvatsko i postjugoslovensko iskustvo izgradnje mira kao doprinos mirotvornoj politici EU” koja je održana u Gradskoj biblioteci Vukovar. Učestvovali su: Staša Zajović iz udruženja Žene u crnom iz Beograda, Katarina Kruhonja iz Centra za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek, Goran Bubalo iz Mreže za izgradnju mira BiH iz Sarajeva, a moderator je bio Goran Božičević, mirovni aktivista iz Buja.
Učesnici panel diskusije danas su obišli mesta sećanja u Vukovaru; mesto masovne grobnice na Ovčari i obalu Dunava kod Veslačkog doma u Vukovaru gde su položili crvene ruže, nakon čega je u Gradskom muzeju Vukovar održan performans “Zamisli” u produkciji udruženja Domino, a izložbu “Lica otpora” otvorili su Vesna Teršelič iz Centra za suočavanje s prošlošću – Documenta i novinar Boris Pavelić.
Program se nastavlja uvodnim panelom “EU na raskrsnici: Trenutni izazovi evropskom mirovnom projektu – perspektive integrisanja “Druge Evrope” i razvijanja globalnih mehanizama izgradnje mira održaće profesor Žarko Puhovski, teolog Markus Mekel, bivši ministar spoljnih poslova DDR-a i bivši zastupnik Bundestaga, Ben Mur, pomoćnik direktora Evropske kancelarije za vezu u izgradnju mira. Moderatorka će biti Marina Škrabalo iz Evropskog privrednog i socijalnog odbora. Centar za suočavanje s prošlošću – Documenta će održati radionicu za mlade o sećanju na Vukovar.
U prvom delu panela “Izgradnja mira u spoljnoj politici EU: Studije slučaja” pod nazivom “Dokumentovanje ratnih zločina od prvog dana oružanog sukoba” učestvovaće Vesna Teršelič iz Documenta i Hadi Al Khatib iz Sirijskog Arhiva. Moderator će biti mirovni aktivista Gordan Bosanac.
U drugom delu panela pod nazivom “Mirna reintegracija hrvatskog Podunavlja” Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek će održati projekciju video isečka o Mirnoj reintegraciji. U diskusiji će učestvovati: Sandra Kasunić iz Centra za mirovne studije, Tomislav Dagen sa Akademije za umetnost i kulturu u Osijeku, a moderator će biti Boris Pavelić, novinar Novog lista.
Na kraju panel diskusije biće doneti zaključci i preporuke Evropskoj uniji koje će prezentovati Kristijan Kovačić i Gordan Bosanac iz Hrvatske platforme za međunarodnu građansku solidarnost – CROSOL
Kako je najavljeno, u narednih pet meseci organizacije civilnog društva će organizovati niz međunarodnih događaja poput “Evropske konferencije o vladavini prava i ljudskim pravima u EU” koja će biti održana 18. marta 2020. u Zagrebu s ciljem uticanja na uspostavljanja mehanizma koji će onemogućiti korišćenje EU fondova onim Vladama članicama EU koje krše vladavinu prava. Cilj konferencije je da doprinese uspostavljnaju metodologije kojom će se od ove godine raditi izveštaji o vladavini prava u zemljama članicama.
Drugi veliki događaj biće održan 6. maja 2020. godine u Zagrebu, dan uoči samita o proširenju EU kada će biti organizovan “samit u seni o proširenju” na kome će učestvovati brojna udruženja sa zapadnog balkana i iz EU.
Hrvatska platforma za međunarodnu građansku solidarnost – CROSOL svojim aktivnostima želi da obezbedi da građani ne budu isključeni iz političkih procesa EU koji će se događati tokom predsedavanja RH Savetom EU.