Hrvatska platforma za međunarodnu građansku solidarnost – CROSOL, u saradnji sa Fondacijom Friedrih Ebert, Evropskim domom Vukovar i udruženjima Documenta i Queer Zagreb, organizuje stručni zagovarački panel „EU kao zaboravljeni mirovni projekat“, koji će u sklopu predsedavanja Republike Hrvatske Savetom EU, biti održan u Gradskom muzeju Vukovar i Gradskoj biblioteci Vukovar 14. i 15. januara 2020. godine.
Republika Hrvatska je najmlađa je članica EU i ima neposredno iskustvo rata. U trenutku kada EU izdvaja sve više sredstva za odbrambene politike i kada se dolazak ljudi koji beže pred ratovima, siromaštvom i posledicama klimatskih promena sve češće shvata kao napad na Uniju, vreme je da se progovori o većim naporima koji su potrebni u radu za mir. Kao zemlja koja predsedava Savetom EU u 2020. godini čini se nužnim da Hrvatska ponovo otvori raspravu o tome jesmo li zaboravili da je jedna od uloga EU garancija mira, napominju organizatori stručnog panela.
Civilno društvo Hrvatske će upravo ovom temom obeležiti početak predsedavanja Hrvatske Savetom EU. U saradnji s civilnim društvom iz EU i regiona, u Vukovaru – gradu simbolu ratnog razaranja, na dan međunarodnog priznanja RH i završetka Mirne reintegracije istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srema zajedno ćemo razgovarati o tome što se sve može učiniti kako bi EU aktivno radila na izgradnji mira unutar i van svojih granica.
Panel diskusija “Hrvatsko i postjugoslovensko iskustvo izgradnje mira kao doprinos mirotvornoj politici EU” biće održana u utorak, 14. januara 2020. godine u Gradskoj biblioteci Vukovar s početkom u 17 časova. Učestvovaće: Staša Zajović iz udruženja Žene u crnom iz Beograda, Katarina Kruhonja iz Centra za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek, Goran Bubalo iz Mreže za izgradnju mira BiH iz Sarajeva, a moderator će biti Goran Božičević, mirovni aktivista iz Buja.
Program se nastavlja u sredu, 15. januara 2020. godine obilaskom mesta sećanja u Vukovaru nakon čega će u Gradskom muzeju Vukovar biti održan performans “Zamisli” u produkciji udruženja Domino.
Uvodni govor o otvaranju predsedavanja RH Savetom EU u ime civilnog društva održaće predstavnik Evropskog doma Vukovar, izaslanik predsednika Vlade RH i Turkan Karakurt, direktorka Fondacije Fridrih Ebert Hrvatska. Izložbu “Lica otpora” otvoriće Vesna Teršelič iz Centra za suočavanje s prošlošću – Documenta i novinar Boris Pavelić.
Uvodni panel “EU na raskrsnici: Trenutni izazovi evropskom mirovnom projektu – perspektive integrisanja “Druge Evrope” i razvijanja globalnih mehanizama izgradnje mira održaće profesor Žarko Puhovski, teolog Markus Mekel, bivši ministar spoljnih poslova DDR-a i bivši zastupnik Bundestaga, Ben Mur, pomoćnik direktora Evropske kancelarije za vezu u izgradnju mira. Moderatorka će biti Marina Škrabalo iz Evropskog privrednog i socijalnog odbora. Centar za suočavanje s prošlošću – Documenta će održati radionicu za mlade o sećanju na Vukovar.
U prvom delu panela “Izgradnja mira u vanjskoj politici EU: Studije slučaja” pod nazivom “Dokumentovanje ratnih zločina od prvog dana oružanog sukoba” učestvovaće Vesna Teršelič iz Documenta i Hadi Al Khatib iz Sirijskog Arhiva. Moderator će biti mirovni aktivista Gordan Bosanac.
U drugom delu panela pod nazivom “Mirna reintegracija hrvatskog Podunavlja” Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek će održati projekciju video isečka o Mirnoj reintegraciji. U diskusiji će učestvovati: Sandra Kasunić iz Centra za mirovne studije, Tomislav Dagen sa Akademije za umetnost i kulturu u Osijeku, a moderator će biti Boris Pavelić, novinar Novog lista.
Na kraju panel diskusije biće doneti zaključci i preporuke Evropskoj uniji koje će prezentovati Kristijan Kovačić i Gordan Bosanac iz Hrvatske platforme za međunarodnu građansku solidarnost – CROSOL