Predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac izjavio je danas da je zemljotres koji je pogodio petrinjsko područje zbližio Hrvate i Srbe koje je rat razdvojio, pa sada treba dati priliku toj novoj snazi koja potiče solidarnost umesto podele.
“Ovo je bila prilika da obeležimo činjenicu da ratne strahote koje su nas podelile, istovremeno i strahote zemljotresa koje nas zbližavaju sada dobijaju na snazi, pa trebamo dati priliku toj novoj snazi koja potiče solidarnost umesto podele”, rekao je Pupovac novinarima.
Na zagrebačkom Jezuitskom trgu naglasio je da se okupljaju ispred skulpture ribara koji se bori sa zmijom, autora Simeona Roksandića, a kod iste skulpture u beogradskom parku Kalemegdanu takođe su se okupili mnogi koji su hteli iskazati podršku nakon razornog zemljotresa.
Roksandić je inače srpski kipar koji je rođen u Majskim Poljanama, području na kome je zbog zemljotresa poginulo čak pet građana.
Pupovac je najavio da će Privredna komora Srbije danas donirati Hrvatskoj 50 hiljada evra za saniranje štete od zemljotresa, a prethodno su već donirali i Beograd i srpska Vlada. Naglasio je da će biti doniran i građevinski materijal dostupan svima.
“Uskoro će stići tri šlepera građevinskog materijala iz Pazove, a istovremeno će doći i građevinski materijal iz Kikinde. Kao što će doći i obuća iz Tigra iz Pirota”, rekao je.
Na pitanje novinara o medijskim tvrdnjama da pomoć SNV-a ide samo građanima srpske nacionalnosti pogođenima zeljotresom, Pupovac odbija tu tezu i naglašava da pomoć dele svima kojima je potrebna.
“Šleperi s građevinskim materijalnom se nalaze u Komunalcu i dostupni su svima. Isto tako kada dođu gumene čizme biće podeljene svima. Kada je posredi naše doniranje pomoći, mi je doniramo i našim sugrađanima islamske vere”, poručio je Pupovac.
Dodao je da su pomoć davali i romskim zajednicama na području Siska, Capraških Poljana i drugih mesta.
“Što se tiče osetljivosti na spominjanje nacionalnosti žrtava, ja razumem to, ali bio je neophodan interes da se odgovori na pitanje novinara Tanjuga zbog toga da se izbegnu dezinformacije o tome da stradavaju samo Srbi ili o tome kako se tretiraju Srbi u Hrvatskoj”, naglasio je Pupovac.
Dodao je da im u ovom trenutku nije interes da se bilo ko deli, već da budu solidarni.
“Veoma nam je važno da one godine diskriminacije kojima su Srbi na području Banije bili izloženi, da te godine budu iza nas i da to prevladamo zajedničkim naporima stvaranjem nove politike obnove i razvoja na području Banije”, rekao je Pupovac.
Kazao je da će podržati napore opozicije za formiranjem saborske istražne komisije koja bi istražila posleratnu obnovu na tom području, ali upozorava da ne sme biti generalizacije i hajke, već da se trebaju utvrditi izvođači tih radova.
Komentarisao je i jučerašnje Predsedništvo HDZ-a, s koga su mediji preneli informaciju da se polemisalo o nazivu Banija ili Banovina, rekavši da treba slušati ljude koji su lišeni predrasuda u jezičkoj sferi i koje ne moči jezički nacionalizam.
Na pitanje da li mu je sporno da je, prema navodima medija, to izjavila potpredsednica Evropske komisije i članica Predsedništva HDZ-a Dubravka Šuica, odgovorio je da je ona tom izjavom najveću štetu napravila sebi i stranci te ulozi koju obavlja.
Pupovac je ocenio da polemisanje o nazivima ne pokazuje prednosti, već slabosti, pa je pozvao da se svi vrate svom poslu koji je u ovome trenutku kako sestiti stradale na sigurno i toplo te nakon toga razviti program obnove i razvoja.
Na Predsedništvu HDZ-a navodno su optužili medije da zajedno s opozicijom umanjuju napore Vlade u kriznoj situaciji, na šta je Pupovac kazao da od medija ne treba praviti neprijatelje, nego s njima sarađivati.