Potpredsednik Vlade i ministar hrvatskih branilaca Tomo Medved i potpredsednik Vlade za društvene delatnosti i ljudska prava Boris Milošević učestvovaće sutra na komemoraciji u Plavnom i Gruborima.
Uz potpredsednike Vlade Medveda i Miloševića biće i ministarka regionalnog razvoja i fondova Evropske unije Nataša Tramišak, državni sekretar u Ministarstvu uprave Darko Nekić i državni sekretar Centralne državne kancelarije za obnovu i stambeno zbrinjavanje Nikola Mažar.
Osim njih, kako je za N1 rekao Milorad Pupovac, u Grubore dolazi i predsednik Hrvatske Zoran Milanović, ali i izaslanik srpskog predsednika.
“Vladu će predstavljati Tomo Medved i Boris Milošević, a Republiku predsednik Zoran Milanović. Doći će i specijalni izaslanik srpskog predsednika Aleksandra Vučića za pitanje nestalih Veran Matić, te predstavnik nevladine organizacije. Biće tamo i meštani Grubora koji se nalaze u izbeglištvu”, rekao je Milorad Pupovac za N1.
“To je drugi korak nakon onoga u Kninu, korak kojim će se potvrditi opredeljenje da se svim žrtvama iskaže pijetet, da se prema svim stradalima odnosi podjednako i, s druge strane, da se suočimo s činjenicom da je zločin u Gruborima i Plavnom počinjen”, istakao je Pupovac.
“Taj zločin je strašan. Ne treba zaboraviti da je u Gruborima ubijeno šest nedužnih civila i da je u okolini ubijeno 16 ljudi, po nekim evidencijama i više. Sutra će prvi put biti postavljena obeležja i za one koji su stradali u Plavnom i u njegovom zaseoku. To će biti početak obeležavanja. Doći će i predstavnici Vlade pa će se moći rešiti problemi s obnovom kuća. Reč je o komemorativnom činu, ali i činu koji treba ohrabriti ljude da se vrate ili da im bar imovina bude obnovljena”, rekao je Pupovac.
Pupovac je kazao da s udruženjima branilaca nisu imali problema te da je dobio samo pozitivne reakcije na političke odluke.
“Nasušna je potreba za drugačijom politikom koja će se temeljiti na miru i poštenom sećanju na ratna stradanja”, istakao je predsednik SDSS-a.
Dodao je da ovo nije prvi put da je izrazio želju za odlaskom u Škabrnju, a odgovorio je i kritičarima da su ovi potezi “izjednačavanje žrtve”: “Pre barem 15 godina smo prvi put planirali odlazak u Škabrnju, ali tad su bile drugačije okolnosti. Kad su posredi ocene i stavovi o ratu, početku, uzrocima, akterima, samo oni koji nedovoljno znaju o tome šta sam radio u ovih 30 godina, koju sam politiku zastupao, koliko sam bio protiv rata, mogu govoriti šta bih trebao napraviti pre nego što dođem na bilo koje mesto stradanja. Ja nikome ne postavljam nikakve uslove bez obzira što u nekim slučajevima mogu znati kakve su uloge pojedinih aktera u ratnim i poratnim okolnostima bile. Ali mi je stalo do toga da stvorimo društvo u kojem ćemo poštovati mir kao temeljnu vrednost i da počnemo razgovarati o tome šta se zapravo dogodilo. Razumem da ljudi slušaju eho starih poruka i politika, ali poručujem im da svatko od nas treba da otvori uši za onog drugog”, rekao je Pupovac.
Komentarišući prve reakcije iz Srbije na odlazak Borisa Miloševića u Knin rekao je da su one razumljive, posebno u izbegličkoj populaciji. Istakao je da se ne radi ni o kakvom slavlju u Kninu, nego o drugom putu od onog kojim se išlo poslednjih 25 godina.
“Reakcije u Srbiji su se smirile, izazvale su i određene polemike. Sve se stišalo, moglo se pročitati razumne analize šta se događa između SDSS-a i HDZ-a i šta to znači za odnose između Hrvatske i Srbije. Svet s velikom pažnjom posmatra šta radimo. Ako u ovome uspemo, to će biti neka vrsta primera kako treba uspevati i u drugim sredinama bivše Jugoslavije, a Hrvati i Srbi zbog svoje istorijske odgovornosti imali su tu obavezu krenuti prvi, a imali su očito i zrelost da krenu prvi”, rekao je Pupovac.
Pitanje nestalih i pitanje suđenja za ratne zločine kao dva od četiri do pet ključnih pitanja, koje obuhvata paket politke pomirenja, stvar je koju trebaju rešavati predstavnici dve vlade, odnosno dve države, dodao je Pupovac.
“Vidim priliku već sutra u činjenici da će tamo biti potpredsednici Vlade i posebni izaslanik za pitanja nestalih predsednika Vučića, da već počnu razgovor o tome kako pristupiti onome što je jedno od najbolnijih pitanja, a onda i drugim otvorenim pitanjima koja opterećuju odnose”, istakao je čelnik SDSS-a.
Činjenicu da predsjednik Aleksandar Vučić šalje izaslanika tumači kao poruku, ali kaže da ćemo poruke čuti sutra.