Milorad Pupovac, politički lider Srba u Hrvatskoj i predsednik Samostalne demokratske srpske stranke rekao je da se Srbi u Hrvatskoj nalaze između čekića i nakovnja hrvatsko-srpskog nepomirenja, ali da se krenulo putem, za koji veruje, da će Srbe skinuti s nakovnja i maknuti ispod čekića.
Na pitanje kako ocenjuje trenutne odnose između zvaničnog Beograda i Zagreba, Pupovac je kazao da su odnosi počeli da stagniraju još od 2011., 2012. godine.
“Uprkos povremenim pokušajima da se ta stagnacija zaustavi, njihovi su rezultati bili kratkog trajanja. I gotovo su uvek bili zasenjeni otvorenim ratnim i poratnim pitanjima. Poseban problem je zastoj u procesu širenja Evropske unije i zapostavljanja odnosa među zemljama bivše Jugoslavije i jugoistoka Evrope od strane EU”, ocenio je Pupovac.
Kada je u pitanju zastoj u širenju dobrosusedskih odnosa, on zamera zvaničnom Beogradu i zvaničnom Zagrebu različite oblike nastavljanja ratovanja verbalnim, simboličkim i komemorativnim praksama.
“Ne može biti poboljšanja dobrosusedskih odnosa bez rešavanja otvorenih pitanja kao što su pitanja nestalih lica, kako Hrvata tako i Srba, suđenja za ratne zločine, povratak imovinskih prava i stambenog zbrinjavanja, pitanja manjina i pitanja granice”, ocenio je lider SDSS-a.
Prema njegovim rečima, problematičan je i stav koji se oblikuje s obe strane, da smo mi dva sveta koja nemaju i ne trebaju imati ništa zajedničko.
“U Zagrebu i Beogradu smatraju da je između nas novi zid. Ne više ideološki već civilizacijski. Novi zid između Zapada i Istoka. Koliko je to štetno i retrogradno i za Hrvatsku i za Srbiju ne vide oni koji ne mogu i oni koji su slepi zbog svojih političkih oholosti”, rekao je Pupovac.
Na pitanje da li povremena oštra istupanja protiv Hrvatske pojedinih visokih zvaničnika iz Beograda otežavaju aktivnosti na popravljanju položaja srpske zajednice u Hrvatskoj, Pupovac je kazao da svaka teška reč, oštar istup ili loša poruka bilo s jedne ili s druge strane ne mogu dobro da utiču na položaj Srba u Hrvatskoj.
“Oštre reči sužavaju prostor za popravljanje položaja Srba. Zato smo činili i činimo sve da toga ima što je moguće manje”, naveo je.
Kako kaže, u Hrvatskoj je isuviše dugo trajala tolerancija prema govoru mržnje i aktima nasilja, pa se i danas ni policija ni sudovi neretko ne usuđuju nazvati stvari pravim imenom.
“Tako se ustaški pozdrav tretira kao prekršaj ili remećenje javnog reda i mira umesto kao podsticanje na nacionalnu mržnju i veličanje jednog zločinačkog režima. Hrvatski Ustav to zabranjuje, a krivični zakon kao i neki drugi zakoni tretiraju kao krivična dela”, rekao je Pupovac.