“Očekujemo da će se u ovoj godini na struju priključiti 15-ak sela i zaselaka, a ostatak do kraja sledeće godine, tako da do kraja 2021. godine svi imaju struju”, najavio je predsednik SDSS-a Milorad Pupovac u Večernjem listu.
Dodao je da je možda nešto veći problem od same struje voda.
Oko pet hiljada domaćinstava, ističu iz SDSS-a, na područjima gde živi većinsko srpsko stanovništvo ima potrebu za izgradnjom, sanacijom ili obnovom vodovodne mreže.
Neka sela su potpuno bez vode, u nekima su vodovodi uništeni tokom rata, negde postoje mesni vodovodi s dotrajalim cevima u kojima dolazi do velikih gubitaka vode, s azbestnim cevima i vodom sumnjivog kvaliteta. Deo opštna je obezbedio sredstva za sanaciju vodovoda iz ruralnog razvoja, a veće investicije rešavaju se s Hrvatskim vodama, objasnili su iz SDSS-u.
Što se tiče teritorije, srpskih sela bez struje ima u sedam hrvatskih županija, najmanje u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, gde još treba elektrifikovati Erace, dok ih najveći broj električnu energiju čeka u Zadarskoj i Sisačko-moslavačkoj županiji. O nedostatku komunalne infrastrukture kao šibensko-kninska dožupanica upozoravala je saborska zastupnica Anja Šimpraga.
“Što se same struje tiče, a naravno, onda i vode te asfaltiranja i uređivanja puteva, sredstva koja su za to potrebna nisu mala. Jasno je da je skupo dovoditi struju u selo koje ima pet kuća, ali nije neizvodljivo, plus to je ulog u budućnost. Ne možemo očekivati, na primer, od mladih da se vrate u ruralna područja ako nemaju osnovnu infrastrukturu”, kaže Anja Šimpraga, koja za primer spominje selo Parčić u sastavu opštine Kistanje.
Tamo su, kaže Šimpraga, preko Županije nabavljeni solarni paneli, a ljudi su obnovili kuće, neki se vratili za stalno, dok neki borave preko leta.
“To vam je isto mogući potencijal, turistički”, kaže zastupnica.
“Solarni paneli za stotinjak domaćinstava postavljali su se i u sklopu projekta koji su zajedno realizovali Fond za zaštitu životne sredine, kancelarija UNDP-a u Hrvatskoj (program Ujedinjenih nacija za razvoj) te opštne, gradovi i županije u kojima su se projekti provodili.
“Verujemo da će svi koji u Hrvatskoj još uvek žive bez pristupa električnoj energiji, a u krajevima gde je električna mreža uništena ratom, uskoro dobiti solarne sisteme što će im obezbediti pristup struji kao što je imaju i svi drugi građani te ćemo tako doprineti smanjivanju regionalnih i društvenih nejednakosti u Hrvatskoj”, kazala je prilikom postavljanja panela u Karlovačkoj županiji, šefica UNDP-ove kancelarije u Hrvatskoj Sandra Vlašić.
Iako još uvek u Hrvatskoj postoje sela u kojima nema struje, iz HEP-a poručuju da se, s obzirom na to da je reč o malom broju stanovnika i udaljenim mestima, trude da ipak svima omoguće priključenje na mrežu, piše Večernji.
Sistematski i kontinuirano provodimo program sanacije i obnove elektroenergetskih objekata na područjima stradalim u Domovinskom ratu. Dosadašnja ulaganja u sanaciju i obnovu distribucione elektroenergetske mreže na ratom zahvaćenim područjima, u sklopu koje je obnovljeno 140.000 priključaka, iznose više od 2,3 milijarde kuna, a ukupna ulaganja u sanaciju i obnovu elektroenergetskog sistema više od 3,5 milijardi kuna. Samo u poslednje tri godine HEP je ukupno osigurao 52,8 miliona kuna za nastavak projekta sanacije i obnove elektroenergetske mreže na područjima stradalima u ratu.
Reč je o naseljima u Sisačko-moslavačkoj, Ličko-senjskoj, Zadarskoj, Šibensko-kninskoj, Splitsko-dalmatinskoj, Vukovarsko-sremskoj i Požeško-slavonskoj županiji, naveli su iz HEP-a pa dodali da su i u 2018. te 2019. obezbedili 27 miliona kuna za više od 120 priključaka u 30 naselja.
Dodatno je ove godine HEP osigurao sredstva za svoje društvo HEP-ODS u iznosu od 25,8 miliona kuna za sanaciju i obnovu elektroenergetske mreže s ciljem završetka celokupnog programa sanacije i obnove tokom 2022. godine. Ta investicija obuhvata 97 priključaka u 17 naselja. Realizacijom ove investicije završiće se celokupna sanacija i obnova elektroenergetske mreže na područjima stradalim u Domovinskom ratu, čime će se ispuniti jedan od prioriteta Hrvatske elektroprivrede, a to je da se svim građanima na području čitave Hrvatske omoguće uslovi za pristup električnoj energiji i korišćenje električne mreže”, kazali su Večernjem listu u HEP-u.