Direkcija Civilne zaštite Republike Hrvatske objavila je preporuke za domaćinstva i ostale zatvorene prostore koje uključuju mere opšte prevencije u borbi protiv koronavirusa.
Građanima preporučuju čestu higijenu ruku sredstvima koja sadrže 70 odsto alkohola, izbegavanje dodirivanja očiju, nosa i usta, čuvanje higijene vazduha unutrašnjeg prostora čestim provetravanjem prostora te kašljanjem ili kihanjem u savijeni lakat ili papirnatu maramicu koju ćete odmah potom baciti u kantu za otpatke koja ima poklopac.
Takođe se preporučuje nošenje medicinske maske ili prekrivanje nosa i usta papirnatom maramicom koje je obavezno za one koji imaju respiratorne simptome. Nakon uklanjanja maske s lica obavezno je provesti higijenu ruku, a masku odložiti u kantu za otpatke s poklopcem.
Preporučljivo je održavanje distance u društvenom kontaktu između osoba najmanje 1 metar ukoliko osoba ima neki od respiratornih simptoma.
Tokom epidemije COVID-19 građanima se preporučuje da ostanu kod kuće i da izbegavaju druge bolesne osobe, a ako razviju simptome poput povišene telesne temperature, kašlja ili kratkog daha da se jave telefonom nadležnom lekaru porodične medicine ili u tzv. COVID-19 dežurnu ambulantu.
U svim zatvorenim prostorima ograničite kontakt s ostalima koliko god je moguće (održavajte udaljenost od 2 metra u zatvorenim prostorima), nastavite primenjivati sve preporučene mere prevencije, a ako ste zaposleni i radite i brinete za nekog od ukućana, primenjujte sve mere opreza i pratite sopstveno zdravstveno stanje, navodi Direkcija Civilne zaštite Republike Hrvatske.
Upozoravaju građane da ne dele predmete s drugima i ukućanima, da izdvoje sobu u svom domu u koju će moći da odvoje bolesne ukućane od ostalih, a ako obole, da ostanu u kontaktu s drugima putem e-pošte, društvenih mreža ili telefona.
Preporučuje se i održavanje higijene stambenog/zatvorenog prostora tako da se povremeno prebrišu površine koje se često dotiču rukama sa sredstvom za dezinfekciju površina kakvo i inače koristite u domaćinstvu te da redovno provetrite prostor u kome boravite.
Od zaštitnih mera za najrizičnije grupe, posebno starije i hronične bolesnike i decu, napominju da treba da ostanu kod kuće i izbegavajte javne prostore ako su oni ili neko od ukućana u grupi starijih ljudi ili hroničnih bolesnika.
Pobrinite se da imate dovoljnu zalihu lekova i potrepština u slučaju da morate ostati kod kuće, akada izlazite, izbegavajte bolesne ljude i ograničite kontakt s drugim ljudima te provodite temeljnu higijenu ruku.
Građanima se preporučuje i da naprave spisak telefonskih kontakata u hitnim slučajevima koji će uključivati članove porodice, prijatelje, komšij, osobe s vozačkom dozvolom, zdravstvene radnike, poslodavca, lokalni zavod za javno zdravstvo i broj 112 ili 113.
Svakako bi trebalo preskočite rutinske kontrole i odlaske u ordinacije kod lekara opšte prakse i u bolnice ako vam nije preko potrebna zdravstvena zaštita, a lekara najpre kontaktirajte telefonom ako vam je potreban recept ili savet.
Kako bi ste zaštitili decu tokom epidemije, Direkcija Civilne zaštite Republike Hrvatske preporučuje da ih redovno podsećate na sve preventivne mere zaštite.
Ako živite u domaćinstvu s osobom koja pripada ranjivoj grupi (starijim osobama ili hroničnim bolesnicima) skratite na minimum vreme koje ukućani iz ranjivih grupa provode s ostalim ukućanima u zajedničkim prostorijama kao štu su kuhinja, kupaonica i dnevni boravak, a te prostore temeljno provetravajte i čistite.
Vodite računa da se držite s ostalima na udaljenosti od 2 metra od ukućana iz ranjivih grupa i obezbedite im odvojen krevet ako je moguće. Zavisno od uslova stanovanja, neka koriste posebnu kupaonicu ili barem posebne peškire posle tuširanja ili kupanja te posle pranja ruku.Preporučuje se da osobe iz ranjivih grupa konzumiraju obroke u sopstvenoj sobi ako u domaćinstvu boravi osoba u samoizolaciji.
Posuđe i pribor za jelo treba prati u mašini za suđe ili ručno deterdžentom i toplom vodom te temeljno osušiti, a ako osoba iz ranjive grupe koristi sopstveni pribor, upotrebite drugu kuhinjsku krpu za brisanje.Čišćenje i odlaganje otpadaPrilikom čišćenja koristite preporučena sredstva za čišćenje površina s deklariranim virucidnim delovanjem.
Redovno čistite površine koje se često dodiruju poput kvaka, rukohvata, daljinskih upravljača, mobitela, telefonskih aparata i površina stola.Otpatke (npr. papirnate maramice) i jednokratne krpe za čišćenje možete odložiti u jednokratne vrećice za smeće. Takvu vrećicu treba zatim staviti u još jednu vrećicu, čvrsto zavezati i držati odvojeno od drugog otpada. Navedeni otpad treba ostaviti sa strane barem 72 sata pre nego što ga odložite u zajednički spoljni kontejner. Drugi kućni otpad odlažite kao i inače.
Čišćenje i dezinfekcija prostora u kojima je boravila osoba pod sumnjom na zarazu COVID-19 ili oboleli u kućnom smeštaju
Ako živite u istom domaćinstvu/objektu s osobom na koju se sumnja da je zaražena COVID-19, izbegavajte deljenje predmeta (npr. posuđa, čaša, šolja, jela, posteljine). Nakon uporabe predmeta, temeljno ih operite deterdžentom i vodom. Ne puštajte druge ukućane u prostorije u kojima je boravio bolesnik sve dok nisu očišćene.
Pre nego što počnete s čišćenjem, stavite masku i rukavice. Izbegavajte dodirivanje lica i očiju tokom čišćenja. Preporučuje se i da držite prozore otvorene da se prostor provetrava i/ili uključite ventilaciju,očistite pod deterdžentom te ga nakon toga dezinfikujete. Očistite i dezinfikujte i sve potencijalno kontaminirane površine: kvake na vratima, telefone, drške u hodnicima i na stepeništima, toalet, uključujući WC školjku i sve dostupne površine u toaletu. Nemojte koristiti pakovanje s raspršivačem za nanošenje dezinfekcionog sredstva jer može doći do prskanja koje može dalje širiti virus.
Uklonite posteljinu, jastučnice, deke i druge tkanine te ih operite. Za pranje koristite veš mašinu (60 – 90 °C) i deterdžent za pranje veša ili koristite čišćenje na paru. Nakon čišćenja krpe oprati na 90 °C.
Rukavice i masku treba na skinuti, staviti u plastičnu vrećicu, a zatim oprati ruke sapunom i vodom.Sav otpad nastao tokom čišćenja treba što je pre moguće odložiti u kante za otpad, a zatim se istuširati i presvući odeću.
Ostavite prozor otvoren i/ili ventilaciju uključenu da se prostorija temeljno provetri.
Prljav veš koji je koristila osoba pod sumnjom na zarazu COVID-19 ili oboleli u kućnom smeštaju ne treba tresti. Ako ne veš mašinu, pričekajte dodatnih 72 sata nakon 14-dnevne izolacije pre nego što veš odnesete u samoposlužnu praonicu veša ili ga sami ručno operete.
Informišite se o lokalnoj epidemijskoj situaciji, ali pratite proverene izvore informisanja poput internetskih stranica Vlade RH (www.koronavirus.hr), Ministarstva zdravstva (www.miz.hr) ili Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (www.hzjz.hr).