U Iloku je u utorak, u okviru EU projekta „Poticanje prekograničnog poslovnog okruženja kroz razvoj centara poslovnih kompetencija i mreža“, koji se finansira iz programa prekogranične saradnje Hrvatske i Srbije održana stakeholder radionica na temu mogućnosti centra kompetencija.
Cilj radionice je bio da upozna lokalne male i srednje preduzetnike, OPG-ove te naučne i razvojne institucije kao i lokalnu samoupravu sa samim projektom i mogućnostima razvoja koje će on pružiti.
“Glavni cilj je poticanje održivog privrednog razvoja primenom inovativnih modela i pristupa u jačanju konkurentnosti lokalnih malih i srednjih preduzeća u prekograničnoj saradnji”, istakla je voditeljka projekta u gradu Iloku Marija Dobošević.
O interakciji turizma, poljoprivrede i nauke, nakon uvodnog govora gradonačelnice Marine Budimir, izlagali su predstavnici Razvojne agencije TINTL, Fakulteta za agrobiotehničke nauke iz Osijeka i malih preduzeća koja su primeri dobre prakse.
“Nizak nivo konkurentnosti i uopšte nepovoljno poslovno okruženje, u poređenju sa zemljama EU, predstavlja problem u Hrvatskoj i Srbiji. Nedostatak kvalifikovanih radnika i nedostatak relevantnih kompetencija u dizajniranju proizvoda, upravljanju izvozom, finansijskom upravljanju i marketingu je problem koji utiče na konkurentnost preduzeća koja izvoze poluproizvode i proizvode s niskom dodanom vrednošću”, navela je voditeljka projekta u Gradu Iloku Marija Dobošević.
“Projekat ima za cilj da odgovori na ovaj izazov poboljšanjem pristupa relevantnim kompetencijama u programskom području kroz poboljšanje infrastrukture i usluga, programe obuke za nezaposlene i firme te uspostavljanje transnacionalnog modela umrežavanja, čime se podižu ukupni nivoi kompetencija i mogućnosti radne snage i malih i srednjih preduzeća”, rekla je Dobošević.
Učesnike je pozdravila i direktorka Turističke zajednice Vukovarsko-sremske županije Rujana Bušić Srpak, istakavši da je uključivanje malih i srednjih preduzeća u turističku ponudu izuzetno važna tema za Ilok i porodična poljoprivredna domaćinstva koja se sopstvenim proizvodima – najprije vinom, predstavljaju turistima.
Projekat FED CCNET (Fostering of cross-border business environment through development of business competence centres and Networks) finansiran je iz sredstava EU, 85 odsto iz programa prekogranične saradnje INTERREG IPA CBC Hrvatska – Srbija 2014 – 2020. Ukupna vrednost celog projekta je nešto više od 721 000 evra. Nosilac projekta je Opština Lovas, a projektni partneri su Grad Ilok i Opština Bač. Upravljačko telo projekta je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Evropske unije. Projekat traje 24 meseca, započeo je 15.7.2019, a završava 14.7.2021.