Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava održao je danas konferenciju za medije na kojoj je predstavio četvrti Javni poziv za bespovratne podrške privrednicima, ovog puta uslužnim delatnostima, te drugi talas oslobođanja privrednika pogođenih epidemijom koronavirusa.
Podsetio je da je u prvom javnom pozivu namenjenom preduzetnicima bilo osigurano tri i po miliona kuna od čega je utrošeno tri miliona. Drugi javni poziv odnosio se na poljoprivrednike za koje je izdvojeno 800 hiljada kuna. Trećim javnim pozivom bespovratnih podrški pokrivena je trenutno najugroženija ugostiteljska delatnost, a za tu svrhu je izdvojeno 700 hiljada kuna od kojih je utrošeno 500 hiljada.
„Novi javni poziv odnosi se na bespovratne podrške uslužnim delatnostima te je za njih izdvojeno 700 hiljada kuna”, rekao je gradonačelnik Penava podsećajući da su, osim nabrojanih paketa bespovratnih mera, u prvom talasu epidemije koronavirusa osmišljene oslobađajuće mere za delatnosti direktno pogođene nepovoljnom epidemiološkom situacijom.
„Bili smo prvi grad u Hrvatskoj koji je preduzetnike oslobodio obaveze plaćanja komunalne nadoknade. Takođe, oslobodili smo ih obaveze plaćanja zakupa javnih površina, ali i jednako tako sve korisnike prostora u vlasništvu Grada Vukovara oslobodili smo plaćanja zakupnine. Ove mere su bile primenjene na mesece na koje su se odluke Štaba za civilnu zaštitu Republike Hrvatske odnosile, odnosno na mart i april“, rekao je gradonačelnik.
Istakao je da su ponovo pripremljene slične mere koje će biti predložene na sutrašnjoj sednici Gradskog veća Vukovara.
„Grad Vukovar je zahvaljujući dobrom upravljanju i pozitivnom stanju u budžetu u mogućnosti da pomogne svim privrednicima u ovim kriznim vremenima. Drago mi je da ovu godinu završavamo jednako jako kako smo i krenuli te od toga imaju koristi oni kojima je to najpotrebnije“, zaključio je gradonačelnik Penava.
Upravno odeljenje za komunalnu privredu, građevinarstvo i zaštitu životne sredine pripremio je mere pomoći privrednicima u uslovima epidemije koronavirusa kojima se oslobađaju od plaćanja komunalne nadoknade u periodu od 1. decembra 2020. godine do 28. februara 2021. godine za objekte u kojima poslovni subjekti obavljaju ugostiteljsku delatnost sa ili bez usluge smeštaja i delatnost pružanja smeštaja.
Takođe, oslobođanje se odnosi i na plaćanja komunalne nadoknade u istom periodu za poslovne subjekte sa sedištem u Vukovaru koji obavljaju ostale uslužne delatnosti kao i na oslobođanje od zakupa javnih površina za postavljanje zimskih bašti za period od 1. novembra 2020. godine do 31. marta 2021. godine za zakupnike koji obavljaju ugostiteljsku delatnost.
Upravno odeljenje za prostorno uređenje, provođenje dokumenata prostornog uređenja i gradnje i upravljanje gradskom imovinom te Gradska pijaca pripremili su meru prema kojoj se poslovni subjekti koji su zakupnici nekretnina u vlasništvu Grada Vukovara, a koji obavljaju ugostiteljsku ili uslužnu delatnost, oslobađaju obaveze plaćanja zakupnine za zakup nekretnina u vlasništvu Grada Vukovara i nadoknade za čišćenje zajedničkih delova zgrade u periodu od 1. decembra 2020. godine do 28. februara 2021. godine.
Zamenica gradonačelnika Ivana Mujkić istakla je da je ove godine za privredu planirano 5 miliona kuna raspoređenih kroz redovne mere i kroz mere koje su se odnosile na oslobođanja usled epidemije koronavirusa.
„Do sada je utrošeno 4,7 miliona kuna. Ono što se sada planira su dve različite mere. Prva se odnosi na plaćanje koje preduzetnici imaju prema Gradu Vukovaru kao što su komunalna nadoknada i najam poslovnih prostora za sve uslužne delatnosti, bile one zatvorene odlukom Štaba ili im je promet smanjen usled epidemije, a njihovi prostori su u vlasništvu Grada Vukovara”, rekla je Mujkić.
Drugi deo pomoći je novi javni poziv u vrednosti 700 hiljada kuna za uslužne delatnosti. Po javnom pozivu biće vidljivo ko ima pravo na tu meru.
“Ovim pozivom smo maksimalno obuhvatiti uslužne delatnosti od kojih smo dobili informaciju da su pogođeni epidemijom i u teškoćama. Reč je o čitavom nizu delatnosti kao što su frizerski i kozmetički saloni, trgovina na malo odećom i obućom, fotografske radnje i dr. Dakle, sve uslužne delatnosti koje podrazumevaju direktan kontakt“, objasnila je Mujkić.
Istakla je da i u ovom pozivu postoje tri razreda mera zavisno od broja zaposlenih.
Maksimalan iznos odobrene podrške zavisio je od broja zaposlenih pa tako korisnici mere koji imaju do tri zaposlene osobe mogu ostvariti maksimalno 5 hiljada kuna podrške, korisnici mere koji imaju 4 do 10 zaposlenih osoba mogu ostvariti maksimalno 10 hiljada kuna podrške, a korisnici mere koji imaju 11 i više zaposlenih osoba mogu ostvariti maksimalno 30 hiljada kuna podrške.
Sufinansiranje se odnosi na 80 odsto prihvatljivih troškova nastalih u avgustu, septembru i oktobru 2020. godine za zakup poslovnog prostora ugostiteljskog objekta prema važećem overenom ugovoru o zakupu poslovnog prostora koji nije u vlasništvu Grada Vukovara i režijskih troškova ugostiteljskog objekta koji podrazumevaju: troškove struje, vode, gasa, odvoza otpada, HRT pretplate i troškove ZAMP-a
„Verujemo da će po iskorišćenju ovog poziva Grad Vukovar biti jedan od retkih gradova koji je za privrednike izdvojio preko pet miliona kuna što je na broj stanovnika i broj privrednika u gradu itekako velik iznos”, zaključila je Mujkić.
Zamenik gradonačelnika Marijan Pavliček je istakao da ova pandemija pogađa sve slojeve društva, a ne samo privrednike i da su osmišljene mere oslobođenja za druge društvene kategorije.
„Prisetimo se prvog lokdauna kada smo roditelje čija deca pohađaju vrtiće na području grada Vukovara oslobodili plaćanja dečjih vrtića. Sada vrtići normalno rade, ali deca vrlo često moraju zbog kontakta sa zaraženim osobama biti deset dana u samoizolaciji. Verujem da ćemo sutra odlukom Gradskog veća potvrditi da se za decu koja se nalaze u samoizolaciji cena vrtićkog programa smanjuje za 30 odsto“, najavio je zamenik gradonačelnika Pavliček.
Napomenuo je da je cena vrtića za jedno dete 490 kuna, za drugo dete u vrtiću 450 kuna, dok ako je troje dece iz jedne porodice istovremeno u vrtiću onda je vrtićki program za treće dete besplatan.
„Na ovaj način nastojimo pripomoći roditeljima s obzirom da ukoliko je dete u samoizolaciji i roditelj u to vreme mora biti na bolovanju“, rekao je Pavliček.
Istakao je da će se ova mera odnositi već na decembar i trajaće do završetka epidemije, odnosno dok Gradsko veće ne donese odluku da se ukida.