Potpredsednik ukrajinske vlade Oleksij Reznikov razgovarao je danas u Vukovaru s vukovarsko-sremskim županom Božom Galićem o hrvatskim iskustvima u procesu mirne reintegracije, rekavši da će neka od njih koristiti i u Ukrajini, iako će tamošnji model biti drugačiji.
“Zahvalan sam vašem županu što nas je primio jer smo danas čuli ne teoriju nego kako se u stvarnosti odvijao proces mirne reintegracije na ovom području. Neke od zaključaka smo zabeležili i sigurno ćemo ih koristiti u našem iskustvu u Ukrajini”, iako će ukrajinski model biti drugačiji, kazao je Reznikov, koji je i ministar za reintegraciju privremeno okupiranih teritorija Ukrajine.
Ocenio je da je tokom razgovora stekao zaključak da je tokom mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja glavni zadatak bio uspostavljanje poverenja, u čemu su važnu ulogu imali lokalni politički funkcioneri.
“Hrvatsko iskustvo kaže da treba pripremati gradonačelnike i načelnike kako bi oni bili spremni za trenutak povratka.
Kada je taj trenutak došao ovde su u cilju povratka života i obnove već znali šta treba raditi. I moj je zaključak takav, da je obnova svega onoga što je potrebno običnim ljudima preduslov bilo kakvog povratka ljudi”, kazao je Reznikov.
Naglasio je da Ukrajina jako ceni službeni stav Hrvatske koji govori o važnosti suvereniteta Ukrajine i njenog teritorijalnog integriteta.
Hrvatski premijer Andrej Plenković mu je u ponedeljak preneo podršku Hrvatske teritorijalnoj celovitosti Ukrajine i ponudio iskustva iz mirne reintegracije Podunavlja.
“Na sastanku je ponovo izražena spremnost Hrvatske da prenese Ukrajini svoja iskustva iz postupka mirne reintegracije, koji je uspešno završen 15. januara 1998. godine potpunim povratkom hrvatskog Podunavlja u ustavnopravni poredak Hrvatske”, navedeno je u saopštenju iz vlade.
Hrvatski šef vlade je već u više navrata kazao da je Hrvatska spremna da pomogne Ukrajini svojim iskustvima mirne reintegracije.
Reznikov je pojasnio da u Ukrajini traju pregovori između tri grupe – Ukrajine, Ruske Federacije i OEBS-a s ciljem postizanja onoga što je bilo predviđeno Minskim sporazumima.
Nažalost, oni rokovi koji su se spominjali u Minskim sporazumima su davno istekli i moje je lično uverenje da Minski sporazumi podležu reviziji i modernizaciji, ali mogu biti modernizovani jedino uz pristanak lidera Nemačke, Francuske, Ukrajine i Rusije”, rekao je.
Reznikov je napomenuo da od 27. jula, prvi put u poslednjih šest godina, više od dva meseca u Ukrajini traje period bez razmene vatre.
“I to daje osećaj smanjenja napetosti i mogućnosti za daljnji dijalog. Bilo je i nekoliko etapa oslobađanja zarobljenih osoba, na redu je otvaranje dva nova prelazna punkta. Na okupiranim područjima žive državljani Ukrajine koje smatramo zarobljenicima tog režima i oni moraju dobiti mogućnost prolaska na ukrajinsku teritoriju, dobiti penzije i moći komunicirati s Ukrajinom”, kazao je Reznikov.
Ocenio je da s ruske strane postoji tendencija da se taj proces uspori.
Pregovori u Minsku se ne održavaju od marta, te se odvijaju online, a sada će se pojaviti novi problem s obzirom na stanje u Bjelorusiji, naveo je Reznikov.
Vukovarsko-sremski župan Božo Galić je rekao da su na sastanku zatvorenom za javnost učestvovali i predstavnici lokalnih vlasti hrvatskog Podunavlja koji su učestvovali u mirnoj reintegraciji kao i predstavnici firmi koje su učestvovale u obnovi.
“Nadam se da će Ukrajina koristiti naša iskustva koja su ovde spasila mnoge živote”, kazao je Galić.