“U Vukovaru će uz mene biti Tomo Medved, potpredsednik Vlade Boris Milošević te ministri Mario Banožić, Nataša Tramišak i Josip Aladrović. U Škabrnju idu ministar Gordan Grlić Radman, ministarka Marija Vučković i Ivan Malenica, najavio je danas premijer Andrej Plenković.
Predsednik Vlade Republike Hrvatske rekao je da Milorad Pupovac zajedno s drugim predstavnicima SDSS-a uobičajeno dolazi u Vukovar dan pre.
“Koliko znam, on će sutra biti tamo”, dodao je Plenković.
Premijer je rekao da je odlazak Borisa Miloševića u Vukovar veoma važna poruka počasti žrtvama Vukovara i žrtvama Domovinskog rata.
“To je na tragu naše politike pomirenja, politike gledanja u budućnost i suživota. Mi smo s obeležavanjima koja su krenula njegovim odlaskom u Knin, odlaskom potpredsednika Vlade Tome Medveda u Grubore, mojim odlaskom u Varivode, dolaskom predstavnika SDSS-a koji je član Vlade i koji je potpredsednik Vlade, Borisa Miloševića u Vukovar, zaista zaokružili gestove koji su važni, vredni i bitni za Hrvatsku u četvrtoj deceniji njene demokratije – poštovanja vrednosti Domnovinskog rata, prisećanja žrtava hrvatskih branilaca. Posebno onih koji su dali svoj život u Vukovaru, Škabrnji i drugim delovima Hrvatske. Upravo je na predlog naše Vlade 18. novembar neradni dan”, rekao je Plenković.
Kako je kazao, postoji zahtev Civilne zaštite da ne rade ugostiteljski objekti, čime se sprečavaju situacije u kojima može doći do širenja zaraze.
“Bitna su dva temeljna trenutka. Prvi je obeležavanje u blizini memorijalne bolnice u Vukovaru, drugi trenutak je misa koja će biti na memorijalnom groblju”, rekao je Plenković.
Predsednik Vlade je učestvovao je na svečanom potpisivanju Ugovora o dodeli nepovratnih sredstava za projekte koji se finansiraju iz fondova EU-a u finansijskom periodu 2014. – 2020. godine.
Prokomentarisao je i projekte koji se finansiraju iz Evropske unije.
“Pet najvrednijih u finansijskom smislu projekata koji se finansiraju iz EU-a su: Pelješki most, LNG terminal na Krku, širokopojasni internet, Aerodrom Dubrovnik i O-ZIP na institutu Ruđer Bošković, koji će u četiri područja ojačati i samu infrastrukturu, a onda i opremu, uključivši ICT, vrednosti 72 miliona evra. Potpisan je danas na Ruđeru Boškoviću, čime naš institut u godinama koje su pred nama stavljamo u funkciju daljnjeg finansiranja nauke, a na dobrobit društva i privrede u kontekstu svega onog što se želi kroz Nacionalnu i razvojnu strategiju u korak 4. industrijske revolucije”, rekao je Plenković.
Naglasio je da je Hrvatska trenutno na 106 odsto ugovorenih sredstava iz aktuelnog višegodišnjeg finansijskog okvira.
“Isplaćeno je 46 odsto sredstava, a overeno 36 i taj će se broj nakon današnjeg dana povećati. Trenutno se približavaju kraju pregovori Evropskog saveta, Parlamenta i Komisije o novom višegodišnjem finansijskom okviru. U sledećih 10 godina Hrvatskoj su na raspolaganju 24,2 milijarde evra. Sredstava je jako puno. To su poluge za ekonomski i društveni razvoj Hrvatske nakon koronakrize. Zaajednička prilika je pred nama. Na nama je da to što bolje iskoristimo”, istakao je Plenković.