Zamenik gradonačelnika Vukovara Marijan Pavliček održao je danas konferenciju za medije na temu ugrožene realizacije projekta „Vukovar Tower“ u vrednosti 185 miliona kuna.
Grad Vukovar je s firmom Eurco d.d. 23. januara 2018. godine sklopio Ugovor o kupoprodaji Hotela Dunav u vrednosti od 10 miliona i 360 hiljada kuna. Reč je o objektu koji je više od 10 godina u devastiranom stanju te narušava izgled centralnog dela grada.
“Gradska uprava Vukovara dala je sve od sebe da ova zgrada izmeni sadašnji izgled i da joj vratimo sjaj koji je nekad imala, a time izmenimo i celu vizuru centra Vukovara”, objasnio je Pavliček podsećajući na hronologiju procesa ovog projekta.
Gradsko veće Vukovara je donelo odluku o prodaji objekta, a na konkurs je stigla samo jedna ponuda. Grad Vukovar je 4. maja 2019. godine sklopio Ugovor o kupoprodaji nekretnine postojećeg hotela Dunav s firmom Immo Invest Partner Vukovar d.d. iz Vukovara koja u planu ima davizgradi novu građevinu pod nazivom „Vukovar Tower“ s ukupnom vrednošću investicije od oko 185 miliona kuna. Postojeći hotel Dunav planira se srušiti, a na njegovom mestu izgraditi novi objekat do 36 spratova, odnosno visine oko 200 metara, podsetio je Pavliček.
Kako je rekao, realizacija projekta i celokupne investicije koja bi trebala drastično uticati na turističku i privrednu atraktivnost grada Vukovara trenutno je ugrožena inertnošću nadležnog ministarstva.
Prema odredbama trenutno važećeg prostornog plana za novu gradnju (za koje Konzervatorsko odeljenje traži da se zadrže) najveći koeficijent izgrađenosti iznosi 0,5 (50 odsto izgrađenosti čestice), zelenilo mora biti najmanje 20 odsto građevinske čestice, a najveća etažnost iznosi 1-2 podrumske etaže i 4 nadzemne.
Da bi se planirani projekat u skladu s opisanim predlogom investicijskog zahvata iz ponude za sklapanje kupoprodajnog ugovora mogao realizovati, potrebno je izmeniti prostorno-plansku dokumentaciju. Iz toga razloga je Grad Vukovar pokrenuo postupak izrade II. Izmena i dopuna Urbanističkog plana uređenja „Šireg centra grada“, u čijem sastavu se nalazi zaštićena kulturno-istorijska celina. Predmetna nekretnina se nalazi unutar Kulturno-istorijske celine koja ima najniži stepen zaštite, a sama zgrada nema svojstvo kulturnog dobra. Važno je napomenuti da unutar te široke celine na površini od gotovo 88 hektara tek 3,6 odsto objekata ima status kulturnog dobra.
Nakon više održanih sastanaka s predstavnicima Ministarstva kulture, poslanih dopisa i brojnih telefonskih poziva oko izmena prostornog plana, na zadnjem sastanku održanom 17. januara 2020. godine u Ministarstvu kulture u Zagrebu dogovoreno je da Grad Vukovar izradi Izmenu Konzervatorske podloge, kako bi Ministarstvo kulture moglo dati saglasnost za predmetnu izmenu prostorno-planske dokumentacije.
Važno je napomenuti da Grad Vukovar nije u mogućnosti da donese predmetni prostorni plan bez utvrđivanja Izmene konzervatorske podloge, budući da ciljane izmene nisu u skladu s važećom (utvrđenom) Konzervatorskom podlogom, odnosno ne možemo nastaviti postupak izrade i doneti predmetne izmene Plana znajući da nisu u skladu s važećom (utvrđenom) Konzervatorskom podlogom,istakao je Pavliček.
Kako je rekao, do danas nisu dobili odgovor Konzervatorskog odeljemja, iako su molili za hitno postupanje budući da su rokovi za realizaciju planiranog projekta izgradnje novog hotela striktno definisani, a realizacija projekta predstavlja strateški interes Grada Vukovara.
“Za kraj, izuzetno je važno napomenuti da Odluka o izradi II. Izmena i dopuna Urbanističkog plana uređenja objavljena dana 5. septembra 2018. godine prestaje važiti ako se u roku od dve godine od dana njene objave ne objavi javna rasprava o predlogu prostornog plana”, rekao je Pavliček.
„Nalazimo se u Vukovaru, u Evropskoj uniji 2020. godine, a Grad Vukovar se već dve godine nateže s predstavnicima Ministarstva kulture koji iz samo njima znanih razloga ne žele dati saglasnost na izmenu prostorno-planske dokumentacije i time onemogućuju najveću investiciju privatnog sektora u gradu Vukovaru od Domovinskog rata. Time direktno stopiraju daljnji razvoj grada Vukovara uz obrazloženje da se nova zgrada te visine ne uklapa u vizuru grada. A ova ruševina koja se nalazi u centru grada Vukovara se očito uklapa”, konstatovao je Pavliček.
„Ovaj slučaj je prava slika administracije u Republici Hrvatskoj koja koči sve one dobre ideje i potencijalne investicije koje trebaju služiti zajednici u kojoj živimo. Ipak, mi nećemo odustati od ovog projekta nego ćemo maksimalno izaći u susret investitorima i pomoći im jer je u interesu grada Vukovara imati u svom centru jedan takav veleban objekat te da naš grad postane centar kongresnog turizma kontinentalne Hrvatske sa svim kapacitetima koji nam trenutno nedostaju“, naglasio je Pavliček.