Na sednici Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Komisija za nestala lica Vlade Republike Srbije predstavila je aktivnosti na rešavanju problematike pitanja nestalih lica u vojnim sukobima na prostoru bivše Jugoslavije.
Komisiju za nestala lica Vlade Republike Srbije, kao i relevantne predstavnike iz Hrvatske, Republike Srpske, te relevantnih institucija u Republici Srbiji pozdravio je predsednik Odbora Milimir Vujadinović
Istakao je da je centralna tema i cilj ove sednice da se najvažnijim predstavnicima države predstavi šta je Srbija učinila po pitanju nestalih lica u prethodnom periodu.
„O važnosti ove teme govori sam podatak da je na prostoru SFRJ nestalo 10 hiljada lica, odnosno 10 hiljada porodica traži svoje najbliže. Od toga preko 40 odsto predstavljaju lica srpske nacionalnosti. To govori o razmerama i o obimu nesreće koja je pogodila ovaj narod i ovu zemlju“, istakao je Vujadinović.
Predsednik Odbora pozdravio je pozvane goste, ističući da je Dom Narodne skupštine dom svih Srba iz regiona.
Među gostima našli su se i specijalni delegat predsednika Republike Srbije za rešavanje pitanja nestalih u Hrvatskoj Veran Matić, predsednik Srpskog narodnog veća i zastupnik u Hrvatskom saboru Milorad Pupovac, voditelj kancelarije SNV Zagreb Jovan Vlaović te predsednik Zajedničkog veća opština Srđan Jeremić.
Predsednik Komisije za nestala lica Vlade Republike Srbije Veljko Odalović je, između ostalog, govorio i o pravnom okviru sa regionom koji je, kada je u pitanju Hrvatska, proistekao iz Dejtonskog sporazuma, koja insistira na novom pravnom okviru, što bi po mišljenju Komisije dodatno usporilo razrešavanje pitanja nestalih lica. On je istakao da je najteža posledica sukoba koji se desio na prostoru bivše Jugoslavije nerasvetljena sudbina, u ovom trenutku još 9996 lica svih nacionalnosti.
„To jeste razlog za brigu, jer od prvih nestanaka, prošle su tri decenije i to je nešto što za porodice i sve one koji su na bilo koji način u svemu ovome, zajedno sa nama, frustrirajuća činjenica“, dodao je Odalović.
Naveo je i to da bez obzira koliko je do danas urađeno po ovom pitanju, ova problematika ne sme da gubi prioritet. Odalović je objasnio da su lica koja su nestala u sukobima na prostoru Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Kosova i Metohije najverovatnije tamo i sahranjena, a ono što region očekuje od Srbije kada se bavi ovom problematikom, jeste da preuzme odgovornost iako, odgovornost nije samo na srpskoj strani.