U organizaciji Antifašističke lige Hrvatske i Srpskog narodnog veće, ispred nekadašnje pravoslavne crkve u Glini danas je održan pomen žrtvama ustaškog zločina 1941. godine.
Okupljeni su polaganjem cveća i kratkim programom odali počast žrtvama, a pomen je predvodio paroh toplički Mile Ristić.
Ispred Srpskog narodnog veća okupljenima se obratila potpredsednica SNV-a i saborska zastupnica Dragana Jeckov istakavši da su dugogodišnja negacija i umanjivanje zločina u Glini doveli do nemara i zaborava.
“Preimenovanje Spomen doma u Hrvatski dom te pokušaj zabrane komemorisanja na tom mestu 2014. godine, predstavlja pokazatelj sistematski osmišljene i krajnje vulgarne revizije istorije i ovdašnjih događaja“, rekla je Jeckov.
Jeckov je podsetila da je glinski kraj stradao i devedesetih godina kada su živote izgubili nedužni hrvatski civili.
“Pamtimo sve nevine Srbe koji su krenuli prema Glini tog dana 1941. s idejom da će biti spašeni, a tragično su okončali živote u pravoslavnoj crkvi Rođenja presvete Bogorodice, ili na nekom od okolnih ustaških stratišta”, rekla je Vesna Teršelič, voditeljka Documente – Centra za suočavanje s prošlošću i potpredsednica Antifašističke lige.
U nekadašnjoj srpskoj pravoslavnoj crkvi 29. jula 1941. godine ustaše su ubile oko 200 Srba iz Gline, Čemernice, Topuskog, Pješćanice, Crevarske Strane, Batine Kose, Bukovice i Trepče, koji su došli na pokrštavanje, a nakon nekoliko dana zločin u Glini je ponovljen nad još nekoliko stotina Srba. Crkva je zatim uništena, a na njenom mestu je 1969. godine bio izgrađen Spomen dom s muzejskom građom o crkvi i zločinima u glinskom kraju, a ispred Spomen doma postavljena skulptura “Majka s detetom” kipara Antuna Augustinčića. 90-ih jgodina e završena i spomen ploča s imenima 1550 ubijenih Srba tokom Drugog svetskog rata, a nakon 1995. godine to obeležje je uništeno, a Spomen dom preimenovan u Hrvatski dom.
Teršelič je danas iz Gline uputila zahteve za povratkom spomen ploče i povratkom imena Spomen dom.
“Skorašnja 80. godišnjica stradanja prilika je da priznamo patnju nevino ubijenih i okončamo već jednom ratove sećanjima na ovim prostorima“ , rekla je Teršelič napomenuvši da se „dugi put revizionizma u Hrvatskoj u poslednje vreme simboličnim iskoracima Vlade menja nabolje”.