U Spomen parku Dudik u Vukovaru danas je odata počast žrtvama koje su streljane na ovom stratištu u Drugom svetskom ratu i obeležena 80. godišnjica ustanka protiv fašizma.
Komemorativni program “Sećanje na žrtve Dudika” organizovali su Zajednica antifašističkih boraca i antifašista Vukovarsko-sremske županije i Udruženje antifašističkih boraca i antifašista Grada Vukovara.
U prisustvu preživelih boraca NOB-e i 35 delegacija iz Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine, te velikog broja antifašista i potomaka streljanih rodoljuba, prisutnima se obratio izaslanik SABA RH, potpredsednik Lazo Đokić.
Komemoraciji su između ostalih prisustvovali: saborska zastupnica Dragana Jeckov (SDSS), predsednik FIR-a Vilmoš Hanti, izaslanik predsednika SUBNOR-a Srbije Zoltan Dani i izaslanik ambasade Ruske Federacije vojni ataše Genadij Možajev.
Posle polaganja venaca održan je program u izvođenju Vukovarskog srpskog pevačkog društva Javor i Ljiljane Bajac – Nikolić i Milice Šarčević koje su govorile stihove.
Nakon komemorativnog dela, otvorena je izložba dokumentarne fotografije “Crvena armija u borbi za slobodu” uz učešće VSPD Javor.
Izaslanik SUBNOR-a Srbije Zoltan Dani uručio je medalju borca Vasilju Kostelniku povodom 80. godišnjice donošenja Odluke o podizanju Ustanka protiv fašizma 4. jula 2021. godine u Beogradu.
Tokom Drugog svetskog rata, u periodu od 1942. do 1943. godine, na Dudiku su na najsvirepiji način od strane pripadnika Župske redarstvene oblasti Nezavisne Države Hrvatske, ubijeni pripadnici Narodnooslobodilačkog pokreta, saradnici i civili uhapšeni u znak odmazde zbog akcija partizanskog pokreta na Fruškoj Gori.
Hapšenja su sprovođenja na teritoriji Srema (Zemun, Batajnica, Nova Pazova, Stara Pazova, Ruma, Irig, Petrovaradin, Sremska Mitrovica, Sremska Rača, Kuzmin, Laćarak, Erdevik, Ilok, Vukovar, Bobota i u drugim mestima).
Specijalnim železničkim kompozicijama uhapšeni su sprovođeni u Vukovar gde je u magazinu grofovije Eltz, blizu vukovarske železničke stanice formiran logor u kome je nad njima vršena tortura.
Nakon kratkog sudskog postupka, na kome uhapšeni nisu imali pravo na adekvatnu odbranu, osuđivani su na smrt i u večernjim satima kamionima fabrike “Bata” odvoženi na Dudik.
Na Dudiku je streljano 455 žrtava (većina civila), od čega 384 iz Republike Srbije, 71 iz Republike Hrvatske i 2 iz Bosne i Hercegovine.