U Vukovarsko-sremskoj županiji će, uz Osječko-baranjsku, deo Brodsko-posavske i deo Dubrovačko-neretvanske županije, 27. oktobra 2020. godine početi prelazak na novi sistem emitovanja televizijskog programa – DVB-T2, a kako je najavljeno, prelazak na napredniju tehnologiju u Hrvatskoj će trajati do 12. novembra.
DVB-T2 je novi sistem odašiljanja televizijskih programa, a iz Hakoma objašnjavaju da će građani koji televiziju prate putem zemaljske antene morati da provere na svojim prijemnicima da li podržavaju novi DVBT2 standard te ukoliko ne podržavaju, kupiti odgovarajući uređaj ili promeniti sam aparat kako bi mogli i dalje putem zemaljske antene da prate sve programe u Republici Hrvatskoj.
Ako na vašem prijemniku ne piše oznaka DVB-T2, a gledate programe putem zemaljske antene moraćete kupiti ili novi prijemnik ili novi televizor.
Cena novih prijemnika je od 150 do 200 kuna.
Osim potencijalnih novih troškova, novi signal će doneti bolju pokrivenost i dostupnost takozvanih HD programa, odnosno bolji kvalitet televizijske slike.
Građani čiji televizori imaju oznaku DVB -T2 neće morati menjati prijemnike, a promena se ne odnosi ni na one koji gledaju programe putem interneta, kabla ili satelita.
Obzirom da je Srbija još 2012. godine počela da emituje televizijski program u digitalnom HD formatu DVBT2, gledaoci dostupnih srpskih TV programa će moći i dalje nesmetano da ih prate.
Građani u istočnoj Slavoniji i Baranji mogu da prate srpske TV programe sa odašiljača Crveni Čot na Fruškoj gori.
24.i 30.kanal UHF (546MHz) – RTS1, RTS2, RTS Digital, RTS HD, Vojvodina1, Vojvodina2, Prva, Pink, B92, Happy
Za prijem srpskih programa potrebno je antenu: riblju kost ili jagi, usmeriti na odašiljač Crveni Čot, uz prijemnik DVBT2, sa kojim će od 27. oktobra biti moguće pratiti i hrvatske programe.
Prijem zavisi od jačine signala i lokacije. Ako sa klasičnom antenom „riblja kost“ nemate signala stručnjaci preporučuju da montirate jagi-usmerenu antenu i DVBT antensko pojačalo.