Kako napreduju radovi na projektu Nadogradnja i elektrifikacija pruge Vinkovci – Vukovar, na info danu u Borovu naselju, koja je održana u petak u Borovu naselju, HŽ infrastruktura, nosilac ovog važnog projekta za saobraćajnu povezanost Istočne Hrvatske, upoznalo je lokalno stanovništvo i širu zajednicu s tokom izvođenja radova i benefita ovog projekta.
Realizacija modernizacije i elektrifikacije pruge između Vinkovaca i Vukovara, ukupne dužine 18,71 kilometara, koja bi trebala biti završena u drugoj polovini iduće godine, pre svega donosi poboljšanje udobnosti putovanja vozom i bolju povezanost željezničkog putničkog prevoza, a uz podizanje nivoa bezbednosti putovanja.
Pruga Vinkovci – Vukovar je tehnološki napredna tako da će biti unapređena za brzinu vozova do maksimalno 120 kilometara na čas, čime će vreme putovanja biti skraćeno za polovinu od sadašnjeg. Putovanje u putničkom saobraćaju od Vinkovaca do Vukovara trajaće 20 minuta, a u teretnom saobraćaju 30 minuta.
I privreda istoka Hrvatske, ali i šireg regiona, od modernizacije pruge očekuje povećanje obima željezničkog teretnog prevoza kao ekonomičnije verzije prevoza. To je značajno i za rečnu teretnu luku Vukovar jer će rezultovati povećanjem pretovara tereta. U širem kontekstu ona je značajna jer je sastavni deo željezničkog teretnog koridora RFC 10, smeštena je na Transevropsku mrežu saobraćajnica, TEN-T koridoru Rajna-Dunav, a istočna Slavonija biće kvalitetno povezana s Koridorom RH1, bivšim panevropskim saobraćajnim koridorom.
Elektrifikacijom deonice Vinkovci – Vukovar biće obezbeđen ekonomski i energetski isplativ te ekološki održiv željeznički saobraćaj.
Cela trasa pruge je od proleća ove godine jedno veliko gradilište.
Prema vremenskim planovima, izgrađeno je svih pet novih propusta, a vozovi saobraćaju preko novog mosta Bobotski kanal. Na kolodvoru Vukovar-Borovo naselje grubi građevinski radovi su u visokoj fazi završetka. Izgradnja perona je pri kraju, a položena su tri nova koloseka i pripadajuće skretnice. Na celoj trasi pruge, do sada je položeno skretnica koje su trenutno u različitim fazama gotovosti, a preko njih 10 već se odvija saobraćaj vozova. Radovi dobro napreduju i na zgradama postrojenja za sekcionisanje u Vinkovcima te na zgradi za smeštaj elektronskih signalno-bezbednosnih uređaja u Đergaju i Vukovaru.
Visoki standardi u izgradnji željezničke infrastrukture u ovom projektu su vidljivi, između ostalog, i po izgradnji zidova za zaštitu od buke na svim lokacijama na kojima je to potrebno, kako bi se željeznički saobraćaj što bolje uklopio u okruženje, posebno u naseljenim mestima gde će lokalno stanovništvo biti zaštićeno od buke. Takođe, bezbednost je na prvom mestu u izvođenju modernizacije ove pruge, što podrazumeva izgradnju pothodnika i propusta prema najvišim evropskim bezbednosnim normama.
Nadogradnja i elektrifikacija postojeće željezničke pruge od značaja je za međunarodni saobraćaj M601 Vinkovci – Vukovar, vredan je 542,6 miliona kuna, od čega se 85 odsto sufinansira bespovratnim sredstvima iz Kohezijskog fonda, iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020 Evropske unije, a preostalih 15 odsto iz hrvatskog budžeta.
HŽ Infrastruktura je trenutno nosilac najvećih infrastrukturnih projekata u Hrvatskoj i najveći je korisnik bespovratnih sredstava Evropske unije u saobraćajnom sektoru.