“Dao bih prolaznu ocenu mandatu Vlade i saradnji s vladajućom većinom. Istina, nismo uspeli ostvariti sve projekte koje smo planirali i gurali, ali nismo odustali od njih i borićemo se za realizaciju u idućim sazivima”, rekao je saborski zastupnik SDSS-a Boris Milošević gostujući na N1 televiziji.
“Istakao bih da smo uspostavili fond za pomoć nerazvijenim područjima na kojima žive predstavnici srpske nacionalne manjine za finansiranje infrastrukturnih projekata, pomoći malim porodičnim poljoprivrednim domaćinstvima i obrtima koji funkcioniše već treću godinu. Ključno pitanje za nas bila je i elektrifikacija koja je u potpunosti dogovorena i čija je realizacija počela. Na žalost još nije završena, ali prema planu biće do kraja godine ili najkasnije početkom iduće‘, kazao je Milošević.
Komentarišući saradnju s HDZ-om i s Vladom Andreja Plenkovića, rekao je da je tokom protekle tri i po godine bilo uspona i padova, ali da ne treba zaboraviti da je tokom celog mandata desnica konstantno radila pritisak na Vladu i pogotovo na SDSS.
“Nemojmo zaboraviti da je bilo pokušaja raspisivanja referenduma i da su delovali razni politički i parapolitički akteri koji su želeli da razbiju tu saradnju. Prošla godina je bila izazovna i zbog krize s HOS-ovom pločom i pozdravom ‘Za Dom spremni‘, kao i fizičkim napadima u Uzdolju, Splitu i na Braču. Nosili smo se s brojnim izazovima čuvajući atmosferu mira i tolerancije koju su često ugrožavali politički ekstremisti nastojeći da isprovociraju prekid saradnje i guranje Hrvatske u desno. Premijera tu vidim kao čoveka koji je držao centar i nije se dao isprovocirati. Nismo se u svemu slagali s njim, ali Plenković je bio partner kod kojeg smo na najbolji način mogli da ispunimo ono što smo obećali’, rekao je Milošević, dodavši da HDZ ima svoje i desno krilo, ali da je pod Plenkovićevim vodstvom postavljen više u centru.
Na pitanje o nastavku saradnje s HDZ-om istakao je da ne želi spekulisati o tome šta će biti nakon izbora, ali da je iskustvo iz protekle tri i po godine pozitivno, posebno s obzirom na okolnosti u kojima je saradnja dogovorena.
“Pitanje je kako će se posložiti karte nakon izbora, kakve će biti liste i šta će biti na stolu. Saradnja s HDZ-om je počela 2016. godine nakon Vlade Tihomira Oreškovića koju SDSS nije podržavao i koja je bila obeležena velikim pritiskom na srpsku nacionalnu manjinu. Plenković je tada pružio ruku saradnje koju smo mi prihvatili, želeći rešiti pre svega problem struje i vodovoda. Nismo imali luksuz da tu saradnju odbijemo ‘, rekao je Milošević.
“U SDSS-u ne zaboravljamo predsedničku kampanju Miroslava Škore u kojoj je rekao da bi zabranio SDSS kao stranku, da bi prekopavao Jasenovac i slao druge neprihvatljive poruke. Ne vidim način kako bismo s njim mogli sarađivati’, kazao je Milošević.
Za problem pozdrava ‘Za dom spremni’ rekao je da se radi o nasleđenom pitanju još od ranijih vlada.
“Taj problem devedesetih nije postojao. Tih godina su pokušali registrovati HOS-ova udruženja s pozdravom ZDS, ali im je to uspelo tek 2001. godine. Svakako i Račanova Vlada snosi deo odgovornost zbog toga. Ali, treba reći, da time nije legitimisan taj znak koji može da znači samo jedno – amblem NDH, a svi jako dobro znamo šta je bila ta država. ZDS je problem koji vuče u nasleđe nekoliko vlada. Nijedna nije imala snage da se nosi s tim na pravi način, a čini mi se da ni buduća vlada neće imati snage da se u potpunosti bez šire društvene pomoći suoči s prošlošću i činjenicom da ZDS jedino može biti simbol zločinačkog ustaškog režima i da ne bi trebao biti dopušten u javnosti, ako ništa drugo iz pijeteta prema žrtvama i zbog Ustava koji je vrlo jasan oko ovog pitanja. Deo političkih aktera stalno gura to pitanje, nastoji izazvati reakcije i gurnuti zemlju u ekstremizam i polarizaciju” rekao je Milošević.
Dodao je da deluje oko 20 udruženja HOS-a i da ih samo nekoliko u amblemu ima poklič ‘Za dom spremni’, a da nijedna od njih nema ime Hrvatske stranke prava koje je stajalo u originalnom znaku, s obzirom da je HOS bio HSP-ova stranačka vojska.
“SDSS ima jasan stav oko ZDS-a. Čak smo u interpelaciji u postupku protiv Vlade, koju je tražio SDP, u Saboru jasno rekli svoje stavove i glasali za interpelaciju iako smo podržavali Vladu. Oko tog pitanja naši stavovi su se razlikovali, jer mi smatramo da se taj pozdrav na može legitimitisati”.
Na pitanje oko DSS-a i Srđana Milakovića, Milošević je kazao da SDSS ne strahuje od političkih protivnika, s obzirom da je njihov rad prepoznat te da je svaka konkurencija dobrodošla, kao i da je siguran da će SDSS opet uverljivo osvojiti poverenje birača.
Odgovarajući o mogućnostima učestvovanja SDSS-a u idućoj vlasti, istakao je da je još prerano govoriti o tome, da se tek trebaju sastati stranačka tela na kojima će se analizirati postignuto i dogovoriti novi prioriteti, među kojima će značajnu ulogu imati manjinsko obrazovanje.