U prvom intervjuu otkako je postao potpredsednik Vlade, Boris Milošević iz SDSS-a je na N1 televiziji govorio o radu u novoj Vladi i saradnji s premijerom Plenkovićem, otkrio da li će ići u Knin na obeležavanje Oluje i kako s novog položaja planira da pomogne srpskoj nacionalnoj manjini.
“Neka politička neslaganja izražavali smo u parlamentu, sad ćemo morati uže sarađivati, razgovarati o spornim situacijama i političkim neslaganjima”, rekao je Milošević komentarišući kakvu saradnju očekuje s premijerom Plenkovićem. Istakao je da će kroz saradnju tražiti najbolja rešenja.
Što se tiče glasanja na sednicama Vlade, Milošević kaže da neće iskakati iz tima i nada se da će sve nesuglasice rešiti ranije.
“Sigurno da moje imenovanje u Vladu nosi određeni politički rizik, ali to smo, i premijer i zastupnici SDSS-a te ostalih nacionalnih manjina odlučili da prihvatimo”.
U ovoj ulozi, pomaže mu, kako kaže, iskustvo iz Ministarstva uprave i kao zastupnika.
Poručuje da će raditi na izradi operativnog programa za nacionalne manjine, ali i svim strateškim dokumentima za ljudska prava.
Na pitanje koliko je upoznat sa stanjem na terenu, rekao je da mu je i kao zastupniku najdraži deo posla bilo otići na teren.
“Kad organizujem kancelariju, odvojiću bar jedan dan u nedelji da posetim neku opštinu, porodicu, mesta bez struje gde su radovi u toku da vidim kako napreduju”, rekao je Milošević.
Osvrnuo se i na pitanje uzvika ‘Za dom spremni.
“To je teško pitanje koje ideološki stvara podele u društvu”, rekao je Milošević. Smatra da bi trebalo ići prema zabrani, iako kaže da je svestan da nema dovoljno volje za to, dodajući da bi se taj pozdrav trebao koristiti isključivo u situacijama koje je Veće ugovorilo.
O ćirilici u Vukovaru nije razgovarao s Plenkovićem.
“Vukovar je specifičan jer tu postoje odluke ustavnog suda. Ne bi tu problematiku trebalo gledati isključivo kroz prizmu Vukovara”, rekao je Milošević.
O predstojećem obeležavanju 25. godišnjice Oluje, kaže da još traju razgovari o njegovom dolasku u Knin kao članu Vlade.
“To je važno jer nikad na takav način nismo razgovarali i nikad visoki predstavnik SDSS-a nije bio u Kninu tada. Ova Vlada može da garantuje smanjenje tenzija u društvu. Dosadašnji vladajući narativi i kod Srba i Hrvata išli su na razdvajanje. Moj odlazak ili neodlazak u Knin za mnoge će značiti grešku. Za većinu Srba, Oluja je traumatično iskustvo… Ne mogu zaboraviti nevine civile ubijene nakon same akcije”, istakao je Milošević.
Upitan kako gleda na ‘Oluju’, kao i pobedu i egzodus, kaže: “To je dvostrana slika na koju moram gledati tako… Ne mogu preći i zaboraviti nevine civilne žrtve i zapaljene kuće, egzodus stanovništva… To čini deo mog identiteta”.
“Ako je moj dolazak gest, imam želudac za svaku vrstu gesta za koji smatram da bi poboljšao status moje zajednice”, rekao je Milošević.
Odluka o dolasku u Knin biće doneta najkasnije početkom iduće nedelje, najavio je Milošević, i dodao da će, ako bude išao, da će to biti iskreno i s ciljem poboljšanja atmosfere u društvu.