Vukovarsko Kulturno-umetničko društvo “Sloga”, u saradnji sa Ansamblom narodnih igara Srpskog kulturnog društva”Prosvjeta”, organizovalo je Reviju narodnih nošnji koja je sinoć održana u Ružičkinoj kući u Vukovaru. Na reviji je prikazana srpska tradicionalna odeća kao kulturno dobro koje predstavlja identitet srpskog naroda u različitim krajevima Balkana.
Nošnju panonske zone predstavile su članice KUD “Sloga” demonstrirajući obred “Kraljice”, a posetioci su imali priliku da vide i nošnje zapadne Slavonije, Baranje i Srema s naglaskom na narodnu nošnju vukovarskog kraja.
U programskom delu posvećenom dinarskoj zoni, predstavljene su srpske narodne nošnje Glamoča, Grmeča, Banije i Užica, a zatim narodne nošnje centralnobalkanske zone iz centralne, istočne i južne Srbije, kosovsko-metohijske oblasti i predela Raške.
Tradicionalna odeća jugoistočne Srbije predstavljena je nošnjama leskovačkog kraja, bosilegradskog krajišta i šopskom nošnjom, a vlaškom nošnjom Homolja i nošnjom Crnorečja prezentovan je nekadašnji način odevanja u istočnoj Srbiji.
U završnom delu revije prikazane su nošnje centralne Srbije iz okoline Beograda, nošnje uz Šumadije i Jasenica i srpski građanski kostimi koji su kao alternativni način odevanja uvedeni krajem 80-ih godina 19. veka u velikim gradovima.
U programu je nastupila i ženska pevačka grupa Vukovarskog srpskog pevačkog društva Javor koja je izvela nekoliko tradicionalnih ženskih pesama, a članovi KUD “Sloga” i Ansambla narodnih igara Srpskog kulturnog društva “Prosvjeta” izveli su žensku pesmu “Što me dade mori majke”, “Mladinu tužbalicu”, deo iz koreografije Srpski svadbeni običaj sa Kosova iz okoline Gnjilana i “Šetnju”, narodnu igru koja je najrasprostranjeniji oblik započinjanja neke igre.
Reviju narodnih nošnji je osmislio i scenski prilagodio Zoran Novoselac u saradnji sa Milicom Šarčević i Zoranom Abadžićem.
“Koreorevija koja je održana pre dve godine razlikuje se od ove Revije narodnih nošnji po tome što je bila prikazana kroz klasične koreografije, odnosno igru i ples. Ovo danas je jedna klasična modna revija narodnih nošnji s obzirom na to da „Sloga“ ima veliki broj nošnji u svom fundusu. Prikazali smo 18 muških i ženskih kompleta koje su naši preci nosili u prošlosti”, rekao je Branislav Bijelić, predsednik KUD-a „Sloga” koje obeleževa stogodišnjicu postojanja.
Kako je istakao, ovaj program je još jedan u nizu događaja u okviru „Festivala mladih“ koji se održava treću godinu zaredom.
“Prošle godine smo učestvovali na jednoj modnoj reviji u Srbiji gde smo bili veoma zapaženi jer nošnje sa naših prostora imaju šta da pokažu, pa smo tako došli na ideju da nešto slično napravimo i ovde. Naravno, imamo i etno sekciju. Velik je to broj nošnji i sve to treba da se održava, a neke su stare i sto godina. Materijal se troši, tako da naša etno sekcija vrši popravke, prepravke, uređivanje pa i nabavku novih nošnji koje nedostaju”, kazao je Bijelić.
“Zamislili smo program kao klasičnu modnu reviju, a osim nošnji, voditelji predstavljaju i specifičnosti regije iz koje nošnja dolazi. Kao i svakom folklorašu, i nama je poenta prikaz nošnje na sceni. To je poseban odnos prema samoj nošnji, od čina pakovanja i peglanja do oblačenja”, istakao je autor revije Zoran Novoselac.
“Deo igrača Kulturno-umetničkog društva ‘Sloga’ je i deo Ansambla narodnih igara Srpskog kulturnog društva ,Prosvjeta’. Sami sebe nadopunjujemo jer osnovna zamisao je da je ,Sloga’ gradsko društvo, a Ansambl je počeo kao regionalno društvo da bi danas stigao do toga da važi kao centralna figura folklora srpske zajednice u Republici Hrvatskoj”, objasnio je Dejan Kurucić, predsednik ANI SKD „Prosvjeta“.
Program je finansijski podržalo Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije, Uprava za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu.