U domu Narodne skupštine Republike Srbije juče je održana prva redovna sednica Odbora za dijasporu i Srbe u regionu, nakon što je nedavno na konstitutivnoj sednici za novog predsednika ovog skupštinskog odbora izabran narodni poslanik Milimir Vujadinović.
Glavna tačka dnevnog reda bilo je razmatranje položaja i perspektive Srba u regionu u kontekstu podrške Republike Srbije i uticaja na položaj srpske zajednice u regionu.
U uvodnom pozdravu članovima odbora i predstavnicima Srba iz Hrvatske, Crne Gore i Bosne i Hercegovine, potpredsednik Narodne Skupštine Republike Srbije Vladimir Orlić je kazao da će jedan od prioriteta nove većine u Skupštini i nove Vlade Republike Srbije biti kontinuirani rad na unapređenju položaja Srba koji žive u regionu sa ciljem poboljšanja položaja u kojem se nalaze.
U ime srpske zajednice iz Republike Hrvatske članovima odbora obratio se predsednik Zajedničkog veća opština Srđan Jeremić.
Upoznao je prisutne sa istorijatom i nadležnostima ove institucije i govorio o brojnim zakonima koje je u procesu pristupanja Evropskoj uniji, Republika Hrvatska donela vezano za unapređenje prava pripadnika nacionalnih manjina – pa tako i srpske kao najveće, najbrojnije, ali i sa najvećim brojem problema.
Podsetio je da je od donošenja Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, kojim se prednost prilikom zapošljavanja daje pripadnicima manjina, imajući u vidu njihov broj na teritoriji koju ta institucija ili služba svojim delovanjem pokriva, prošlo 18 godina, ali da ne znamo gotovo ni jednog Srbina koji je uspeo da se zaposli primenom ovog člana Ustavnog zakona koji je po svojoj snazi iznad običnih zakona.
Kao član Međuvladinog mešovitog odbora za rešavanje problema Srba u Hrvatskoj i Hrvata u Srbiji, Jeremić je podsetio da su od preporuka i zaključaka ovog međuvladinog tela dve države jako slabi rezultati i to uglavnom po marginalnim i manje važnim pitanjima od značaja za Srbe.
Ukazao je da predstavnica Ministarstva uprave dođe na sastanak MMO i iznese statističke podatke u kojima navodi da su Srbi dvostruko ili trostruko podzastupljeni u svim ovim službama, ali ne dolazi da odgovori kako ovo poboljšati jer samo iznošenje podataka, a koje svi već odavno znamo, samo po sebi nema nikakvu funkciju ni značaj.
Konstatovao je da je identičan slučaj i sa primenom drugih manjinskih zakona – pre svega Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisma nacionalnih manjina kao i Zakona o odgoju i obrazovanju na jeziku i pismu nacionalnih manjina.
Jeremić je upoznao prisutne da do danas nema dvojezičnih tabli na ulazima i izlazima iz mesta gde Srbi čine više od jedne trećine stanovnika, a što je zakonska obaveza, te da Vukovarsko-sremska županija nije izvršila prenos osnivačkih prava za tri škole koje se nalaze u tri opštine sa srpskom većinom, dok je isto u kratkom vremenu bez problema učinila za grad Vukovar što predstavlja čisti oblik diskriminacije opština čiji većinski stanovnici su Srbi.
Ukazao i na brojne druge probleme Srba u Hrvatskoj poput kontinuiranog govora mržnje prema pripadnicima Srba koji žive u Hrvatskoj, stvaranja osećaja straha i nesigurnosti kroz stalna hapšenja i privođenja našeg naroda koji su ostali živeti u Hrvatskoj nakon reintegracije, a danas doživljavaju da ih se hapsi nakon 25 godina, na još uvek nerešeno pitanje srpskih izbornih institucija na primeren način, nerešeno stambeno pitanje mnogih naših sunarodnjaka, nerešeno pitanje isplate neiplaćenih penzija našim penzionerima za period 1991.-1995., još uvek nerešeno pitanje srpskih civilnih žrtava rata, učestale napade na pripadnike našeg naroda – pre svega na našu omladinu u proteklih nekoliko godina i mnoge druge probleme.
Predsednik Zajedničkog veća opština je pohvalio pomoć Republike Srbije i njenog predsednika vezano za mnoga pitanja uključujući i izdvajanja od po milion kuna za obnovu zgrade Srpskog doma u Vukovaru i za Srpsku kuću u Kninu.
Istakao je i pomoć Vlade Republike Srbije, pre svega Ministarstva kulture i informisanja za rad srpskih medija i očuvanje kulturne autonomije kao i pomoć Ministarstva spoljnih poslova – Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu.
Izrazio je zahvalnost Vladi AP Vojvodine koja je za Zajedničko veće opština, Srpski kulturni centar Vukovar čiji je osnivač ZVO te naše tri lokalne radio stanice izdvojila i ove godine kao i u proteklim godinama značajna sredstva bez kojih bi njihov rad bio doveden u pitanje.
Jeremić je apelovao da se i kroz ovaj odbor uputi i podrži inicijativa da dve izborne institucije Srba u RH – ZVO i SNV postanu stavka u budžetu Republike Srbije za koje bi se planirao određeni iznos i tako obezbedilo da imamo sigurnost u radu i realizaciji naših programskih aktivnosti.
„Dokle god smo dominanto zavisni od volje svake nove hrvatske Vlade i njene spremnosti i volje sa koliko novca će finansirati naš rad, a u vreme jednog premijera je to bilo tako malo da je dovedeno u pitanje finansiranje osnovnih stvari pa čak i režijskih troškova, vrlo je teško istrajati na svim svojim stavovima i nužno raditi razne kompromise koji često nisu u našem interesu”, rekao je Jeremić.
Naglasio je i da je ulaskom u EU, područje Republike Hrvatske, a posebno njen istočni deo zbog blizine granice sa Republikom Srbijom, postalo idealno mesto za otvaranje malih i srednjih proizvodnih pogona te distributivnih i logističkih skladišta za sve one firme iz Srbije koje izvoze na teritoriju EU.