Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih lica sa prostora bivše Jugoslavije (Srpska koordinacija) pozvala je povodom 25 godina od ratnog zločina nad Srbima u zaseoku Grubori kod Knina vlasti u Hrvatskoj i Srbiji da pitanja nestalih, procesuiranja ratnih zločinaca, suočavanja sa prošlošću i satisfakcije svih žrtava, stave na svoje dnevni red kao hitna i rešavaju ih.
U saopštenju se ističe da je zločin u Gruborima tipičan primer zlodela nad Srbima nakon zločinačke akcije hrvatske vojske i policije “Oluja”, a da je karakteristično za ovaj slučaj to što su zločince na delu uhvatili predstavnici UN.
Srpska koordinacija podseća da su 25. avgusta 1995. godine pripadnici hrvatske Antiterorističke jedince Lučko “Alfa”, upali u zaselak i ubili šestoro srpskih civila starijeg doba – Mariju i Milku Grubor, Jovu, Miloša i Jovana Grubora, te Đuru Karanovića.
Predstavnici UN zatekli su čaure razbacane oko tela žrtava i zapaljene kuće, zabeležili brojeve tablica policijskih vozila koja su stajala u blizini, a mrtve ljude i kuće u plamenu snimili kamerom.
Objašnjavajući, šta se dogodilo, hrvatski general Ivan Čermak je za Hrvatsku televiziju izjavio da se u Gruborima odigrao “vatreni okršaj između specijalne policije i zaostalih četničkih grupa”.
U sudskom epilogu hrvatsko pravosuđe oslobodilo je optužene zločince, ističu iz Srpske koordinacije.
Prema obrazloženju sudije Branka Majerovića, sud je utvrdio da je hrvatska vojska ubila “nevine i stare ljude ispred svojih kuća i da je osramoćena elitna jedinica hrvatske vojske i svedena na niski i prizemni nivo srpskih dobrovoljačkih bandi, koje su harale Hrvatskom”.
“Nije jasno otkud u ovoj sramnoj presudi ‘srpski dobrovoljci i zaostale četničke grupe’, ali je posle ovakvog obrazloženja, svakom razumnom jasno ko je za vreme operacije ‘Oluja’, u kojoj je pobijeno preko hiljadu srpskih civila, bio banda i ko je u to doba harao na teritoriji Krajine”, navode iz Srpske koordinacije.
Povodom najave da bi uz predstavnike Srba, ovogodišnjoj komemoraciji ubijenim civilima u Gruborima trebalo da prisustvuje i ministar za pitanja boraca u Vladi Hrvatske Tomo Medved, iz Srpske koordinacije poručuju da veruju da je to simbolični početak suočavanja hrvatskog društva s prošlošću.
“Bez istine i pravde za sve žrtve, bez suočavanja s prošlošću svih društava na tlu bivše Jugoslavije, nema istinskog zaceljenja ratnih rana i normalizacije međuetničkih i međudržavnih odnosa”, zaključuju iz Srpske koordinacije.