U javno savetovanje upućen je predlog programa podrške Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, kojim Vlada namerava da proizvođačima šećerne repe odobri sredstva za nadoknadu štete nastale u ovoj godini, za šta je u budžetu obezbeđeno devet miliona evra. Kako se navodi, cilj Programa je da se poljoprivrednim proizvođačima šećerne repe ublaže posledice suše i ostalih prirodnih katasrofa, u skladu s kategorijom procenjene štete, a koja za posledicu ima smanjenje kvaliteta i prinosa ove kulture. Visina podrške utvrđivaće se u skladu s nivoom štete, koje će se kategorizovati pravilnikom, a isplatu će da provodi Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju na osnovu podnesenih zahteva.
Podnoseći godišnji izveštaj o radu Vlade premijer Andrej Plenković je ustanovio da je Hrvatska danas ekonomski jača i privredno uspešnija nego što je bila pre, a ove godine se očekuje rast BDP-a od 3,6 odsto, znatno više od proseka rasta evrozone i EU-a. Najavio je da Vlada do kraja mandata namerava prosečnu netoplatu da poveća na 1600 evra, a minimalnu od Nove godine na 970 evra, tumačeći kako time pomaže onima koji imaju najmanje. Plenković je rekao da u Hrvatskoj ima 100.000 ljudi koji primaju minimalnu platu i dodao kako Vlada želi da im omogući dostojanstveniji život. Dodatne iskorake planiraju i u merama za jačanje porodice i u podrškama porodicama s decom. Premijer je najavio povećanje staža majkama sa 6 meseci na 12 za svako rođeno ili usvojeno dete te uvođenje godišnjeg dodatka, naglasivši da je planirana nova mera od 1. januara 2025. kojom se jednokratne nadoknade za novorođenu decu povećavaju 100 odsto, s 309 na 618 evra.
U organizaciji Evropskog doma Vukovar, juče je održana uvodna konferencija projekta Zajedno i danas i sutra! iz poziva Zaželi – prevencija institucionalizacije. Cilj projekta je povećanje socijalne uključenosti i prevencija institucionalizacije ranjivih grupa osiguravanjem dugotrajne brige, kako bi se u svakodnevnom životu pružila podrška starijim i osobama s invaliditetom. Ciljne grupe projekta su osobe od 65 godina i punoletne osobe s invaliditetom 3. ili 4. stepena. Projekat obuhvata 150 krajnjih korisnika na području vukovarsko-sremske županije, čiji se dodatni doprinos za lokalnu zajednicu odnosi i na podizanje svesti za suzbijanje svih oblika diskriminacije. Ukupna vrednost projekta, kroz koji je zaposleno 25 žena, iznosi milion i dvesta hiljada evra. Bespovratna sredstva obezbeđena su iz Evropskog socijalnog fonda plus u iznosu od 85 odsto i Državnog budžeta Republike Hrvatske u iznosu od 15 odsto, rekla je izvršna direktorka Evropskoga doma Vukovar Dijana Antunović Lazić. Partner na projektu je Grad Vukovar, a konferenciji je prisustvovao i zamenik vukovarskoga gradonačelnika Filip Sušac.
Povodom 70 godina postojanja, juče je u Ekonomskoj školi Vukovar održana svečanost. U obraćanju prisutnima, direktorka škole Jelena Vinaj je istakla da se radi o velikom jubileju škole koja je osnovana 1954. godine i koja je menjala imena i lokacije, podsetivši da je poslednjih 18 godina bila u Borovu naselju. Od početka ove godine škola deluje u palati Jirkovsky u Županijskoj ulici. Škola danas ima 278 učenika u četiri obrazovna programa, odnosno smera ekonomista, upravni referent, komercijalista i farmaceutski tehničar. Jubilej su čestitali zamenik župana koji obavlja funkciju župana Franjo Orešković i gradski pročelnik za obrazovanje, sport i hrvatske branitelje Darko Dimić koji je najavio i izgradnju nove zgrade.
Na inicijativu Policijske uprave vukovarsko-sremske, Proni Centar za socijalno podučavanje u saradnji s Gimnazijom Vukovar u okviru projekta „Glas protiv govora mržnje“ organizovao je na dečjem igralištu na Vencu Ruđera Boškovića u Borovu naselju prvu od četiri volonterske akcije uklanjanja, odnosno bojanja grafita. Voditeljka projekta Karolina Šoš Živanović je naglasila da je cilj ove akcije uklanjanje govora mržnje s prostora dečjeg igrališta kako bi ga učinili što ugodnijim za boravak dece i roditelja, te podizanje nivoa tolerancije, međusobnog razumevanja i prihvaćanja, ali i svesti javnosti o uticaju govora mržnje na mlade. Ovaj problem nije zastupljen samo u vukovarskoj zajednici, u okviru aktivnosti, naglasak nije stavljen samo na govor mržnje usmeren prema različitim nacionalnostima ili veri, nego i na polnu orijentaciju i društveni status, poručila je Šoš Živanović. Do sada su u Proniju održane četiri radionice na spomunutu temu, rekla je voditeljka i istakla da su deca, pored netolerancije ove vrste, usmerene prema različitim nacionalnostima, najviše upoznata s onom koja je usmerena prema navijačkim grupama i polnim orijentacijama. Deca su svesna da je govor mržnje u porastu, posebno na internetu, ali moraju takođe biti svesna i da je on kažnjiv. Grafite su bojali učenici Gimnazije Vukovar, a sledeća aktivnost će biti realizovana u saradnji s Ekonomskom školom Vukovar u centru grada 18. oktobra, poručila je Šoš Živanović. Najavila je za novembar još dve akcije u saradnji sa srednjim školama Nikola Tesla i Marko Babić. Projekat je finansiran sredstvima Britanske ambasade Zagreb.
U sklopu obeležavanja Meseca hrvatske knjige, juče je u Gradskoj biblioteci u Borovu naselju održana promocija knjige Volim život. Reč je o biografiji poznate dugogodišnje hrvatske reprezentativke u stonom tenisu, Sandre Paović koja je sa 26 godina morala da prekine profesionalnu karijeru zbog teške saobraćajne nesreće. Knjigu u kojoj Sandra priča o svom detinjstvu, sportskim uspesima, izazovima i nesreći koja je promenila njen život napisao je hrvatski novinar Željko Žutelija. Autor nije prisustvovao promociji, ali se Sandra između ostalog osvrnula na njihovu saradnju koja je rezultovala nastankom dve knjige. Prva knjiga Rođena da pobeđujem govori o njenim sportstkim dostignućima i kako se vrhunska stonoteniserka podigla posle nesreće, a nakon što su joj lekari govorili da to nije moguće, osvojila je paraolimpijsko, svetsko i evropsko zlato. Druga knjiga predstavlja sve ono što sam prošla u životu, uključujući i lepe i tragične uspomene i suze i smeh, poručila je Sandra, naglasivši da naziv knjige Volim život znači voleti celokupan njegov proces. Prema njenim rečima, poslednje izdanje posebno je namenjeno najmlađima kako bi ojačali u savladavanju prepreka i izazova sa kojima se susreću u ostvarivanju životnih ciljeva.