U sklopu Vladinog paketa za borbu protiv poskupljenja je i povećanje iznosa neoporezivih primanja propisanih Pravilnikom o porezu na dohodak. Tako se neoporezive prikladne nagrade s 3000 povećavaju na 5000 kuna godišnje, a novčane nagrade za radne rezultate i drugi oblici dodatnog nagrađivanja radnika s 5000 na 7500 kuna. Poklon detetu do 15. godina starosti povećava se sa 600 na hiljadu kuna godišnje. Neoporezive novčane paušalne nadoknade za podmirivanje troškova prehrane radnika povećavaju se s 5000 na 6000 kuna godišnje, a nadoknade za korištenje privatnog automobila u službene svrhe s dve kune po kilometru na tri kune. Neoporezive otpremnine prilikom odlaska u penziju povećavaju se s 8000 na 10 000 kuna.Vlada je odlučila da isplati i jednokratno novčano primanje korisnicima doplatka za decu, i to za jedno dete 300, dvoje 500, za troje 700, za četvero 900 i petero 1100 kuna po korisniku. Donesena je i odluka o isplaćivanju jednokratnog novčanog primanja korisnicima penzije u cilju ublažavanja posledica porasta cena. Onima s primanjima do 1850 kuna biće isplaćeno 1200 kuna. Oni s penzijom od 1850,01 do 2350 kuna primiće 900 kuna, a od 2350,01 do 3350 kuna 600 kuna i od 3350,01 do 4360 kuna 400 kuna.
Domagoj Hajduković iz Socijaldemokrata pozdravio je svaku meru koja je usmerena na olakšavanje jeseni i zime građanima i preduzetnicima. Istovremeno je skeptičan kako će se te mere provoditi jer su u vreme koronakrize od mera najviše profitirali veliki. Peđa Grbin (SDP) izjavio je da se Vlada napokon pomakla s mrtve tačke pa će novac hrvatskih građana konačno biti utrošen tako da im se pomogne. Sandra Benčić (Zeleno-livi blok) ocenila je da je merama pokriven veliki broj grupa, a dobro je što se cene struje i gasa zamrzavaju i da je Vlada spremna to da subvencioniše. Iako je ljudima koji su u katastrofalnoj finansijskoj situaciji dobro bilo šta da bi mogli da premoste mesec, budimo svjesni da je ovo samo gašenje požara i kratkotrajno kupovanje socijalnog mira, posebno sada kada je Vlada pod udarima zbog neviđene pljačke u Ini, rekao je Mostov Božo Petrov. Vesna Vučemilović iz Hrvatskih suverenista pozdravila je to što su mere sveobuhvatne i uključuju širok broj ljudi. „Pitanje jeda li bi to bilo u tim iznosima da nije bilo afere u Ini”, rekla je Vučemilović. IDS-ov Emil Daus pozdravio je sve mere koje imaju za cilj pomoć hrvatskoj privredi i građanima, posebno najosetljivijim grupama stanovništva. Radimir Čačić iz Reformista smatra kako je važno što je Vlada reagovala, ali je reagovala nedovoljno i nepotpuno. „Jednokratne pomoći su drastično niže nego u nizu drugih zemalja EU-a, a za penzionere bilo bi značajno da se donese odluka o vanrednom usklađivanju, a u punom procentu inflacije”, rekao je Čačić. Iz Domovinskog pokreta podsećaju da su ograničavanje cena dela prehrambenih proizvoda predlagali još pre leta, to je i dalje nedovoljno. “Kaže brižni Plenković da je demografija pitanje opstanka Hrvatske, a porodicama s jednim detetom daće jednokratno po 300 kuna, te onima s dvoje dece po 500 kuna”, ističu u DP-u.
Predsednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever ocenio je Vladine mere sveobuhvatnom pomoći građanima, ali i izrazio zabrinutost oko poskupelog gasa za koji još ne postoji rešenje i kontrole ostalih cena te pozvao na povećanje plata. Mere su široke i sveobuhvatne, one su pomoć svim građanima. To je dobro i kad je reč o energentima, i o gasu, i o struji. Dobro je da deo te podrške i pomoći ide i privredu. Međutim, problem je što za poskupeli gas još nema rešenja, i to će biti solidan udar, s obzirom na njegove cene, rekao je za agenciju Hinu.
Hrvatsko udruženje za zaštitu potrošača izrazilo je zadovoljstvo što će Vlada RH merama da ograniči cene nekih važnih za život namirnica, ali smatraju da bi bilo dobro da Vlada i inspektori objave po kojim cenama trgovci kupuju te proizvode i koliki su procenti jihovih “nabildanih“ cena. saopštili su da bi ih još više veselilo da Vlada zatraži vraćanje cena na nivou pre poskupljenja.
Nacionalno udruženje ugostitelja pozdravilo je juče paket mjera Vlade RH usmeren na ublažavanje negativnih posledica energetske krize. “Drastičan rast cena energenata poslednjih meseci predstavljao je veliku opasnost za opstanak ionako pandemijom iscrpljenih preduzetnika, a posebno ugostitelja, koje najvećim delom čine mikro, mali i srednji obrti i društva”, podseća u saopštenju udruženje. Iz Vladinog paketa mera ugostitelji izdvajaju meru ograničavanja cene električne energije i meru podizanje iznosa neoporezivih isplata zaposlenima koje će, ističu, ove zime omogućiti nastavak rada ugostiteljskih objekata i doprineti očuvanju radnih mesta. Iz Udruženja navode da se nadaju uspešnim pregovorima i jednakom tretmanu ograničavanja cena gasa, koji je uz električnu energiju neizostavan energent u ugostiteljstvu, a posebno na području kontinentalne Hrvatske u zimskom periodu godine. S obzirom na široke razmere i dugoročnost krize te ograničene resurse, pozivaju i na implementaciju mera štednje i racionalizaciju potrošnje energenata u poslovnoj i privatnoj sferi.
Udruženje za podršku žrtvama i svedocima pozvalo je sve osobe, koje su zainteresovane za volontiranje u kancelariji u Osijeku ili Vukovaru kako bi stekli nova znanja i iskustva udruženja, koje je osnovano sa željom da se promeni stanje u kojem su žrtva i svedoci prepušteni sami sebi. Delovanje Udruženja usmereno je na ostvarivanje prava i poboljšanje društvenog položaja i statusa žrtava i svedoka kroz pružanje podrške. Spomenuto udruženje kroz višegodišnje iskustvo u radu s volonterima provodi aktivnosti unutar projekata te ujedno promoviše volonterstvo kao važan način participacije i aktivnog delovanja u zajednici, navedeno je u pozivu, koji e dostavljen medijima. Zainteresovani volonteri mogu da se prijave u vukovarskoj ili osječkoj kancelariji Udruženja ili oputem online obrasca, najkasnije do 15. oktobra.