U Hrvatskoj je u poslednja 24 časa evidentirano 987 novih slučajeva zaraze koronavirusom te je broj aktivnih slučajeva 6194. Među njima je 613 pacijenata na bolničkom lečenju, od toga je na respiratoru 20 pacijenata, a preminulo je 14 osoba. U Vukovarsko-sremskoj županiji, u poslednja 24 časa je od 152 testiranih potvrđeno 11 novih pozitivnih osoba na COVID-19, a dve osobe su preminule. Trenutno je u županiji 21 osoba na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti.
Ministarstvo zdravstva danas je demantovalo medijske natpise o nestašici lekova za lečenje obolelih od covida te poručilo da tih lekova u 26 bolnica u celoj Hrvatskoj ima dovoljno za sve sadašnje potrebe. Ministarstvo je juče provelo hitno proveravanje zaliha u svim bolnicama nakon medijskih natpisa o nestašici lekova, odnosno nakon što je partnerka preminulog novinara Vladimira Matijanića objavila na Facebooku da su im u KBC-u Split rekli da u celoj zemlji vlada nestašica leka za obolele od covida, pa ga ne mogu dati ni imunološkim ni onkološkim pacijentima. „Lekova koji su namenjeni za potrebe naših pacijenata koji se u bolnicama leče od covida-19 ima dovoljno za sve trenutne potrebe i svakoj zdravstvenoj ustanovi su dostupni u svakom trenutku”, istakao je ministar zdravstva Vili Beroš. Za stanje zaliha u svakoj bolnici odgovoran je direktor ili za to posebno zadužena osoba, a za procenjivanje potrebne vrste leka merodavan je specijalista koji donosi odluku na osnovu postojećeg zdravstvenog stanja i dijagnoze pacijenata.
Prema prošlogodišnjem popisu stanovništva Hrvatska ima 3,88 miliona stanovnika, uz jasan trend odlaska velikog broja mladih u inostranstvo, a što se odražava i na odnos radnika i penzionera, odnosno sposobnost penzionog sistema da iz uplaćenih doprinosa ili investicija proizvede dovoljan broj adekvatnih penzija. Hrvatska je 1980. imala odnos od četiri radnika na jednog penzionera, navodi portal mirovina.hr, a prema statistici Hrvatskog zavoda za penziono osiguranje, krajem juna ove godine taj odnos je bio 1,33 radnika na jednog penzionera. Kada bi odnos pao na 1:1, teoretski bi se dogodio slom penzionog sistema međugeneracijske solidarnosti. U Vukovarsko-sremskoj županiji odnos je 1,09 radnika na jednog penzionera, a naša županija je vodeća i po iznosu najniže prosečne netopenzije, koja je u junu iznosila 2629,76 kuna.
Šef Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever danas je za N1 Studio uživo rekao da ćemo biti prisiljeni da štedimo, jer nećemo imati odakle da platimo, a većina ljudi se i do sada odricala. Sever je dodao da je najgore to što su primanja, odnosno plate i penzije, bili premali za normalan život i ranije te da će drastično poskupljenje hrane biti težak udar za penzionere, bolesne, nezaposlene, one koji imaju mala primanja, građane u ruralnim sredinama i samce. “Inflacija nije ista za bogate i siromašne kao što nije ista za nekoga u Nemačkoj i nekoga u Hrvatskoj. Kod onih koji imaju nizak dohodak je udeo troška hrane jako velik. Za siromašnije porodice koje imaju medijalni dohodak i niže od toga ili nekoga ko ima minimalnu platu, njihov udeo potrošnje hrane je veći od 40 procenata, što je drastičan udar jer je većina troškova za hranu”, naglasio je Sever. Za vaučere, kao mere pomoći građanima je rekao da su dobri, ali obuhvataju uzak krug građana. U uslovima u kojima dolazi do drastičnih poskupljenja pogođen je daleko širi krug, a ne samo dvadesetak odsto siromašnih građana koliko ih je u Hrvatskoj i zato treba da se proširi obuhvat vaučera, treba da se obrati pažnja na blokirane i možda zaustave ovrhe kao i za vreme pandemije, trebalo bi privremeno da se spusti i PDV na struju, poručio je Sever.
Policijski službenici Policijske uprave vukovarsko-sremske dovršili su kriminalističko istraživanje nad 55-godišnjakom zbog sumnje u počinjenje krivičnog dela „Nedozvoljeno posedovanje, izrađivanje i nabavljanje oružja i eksplozivnih supstanci“. Naime, u redovnom izveštaju policijske uprave vukovarsko-sremske se navodi da je tokom kriminalističkog istraživanja, a na osnovu naloga Županijskog suda u Vukovaru, obavljen pretres porodične kuće i drugih prostorija u Boboti. Tom prilikom je pronađena automatska puška, pet pripadajućih šaržera za municiju, ukupno 278 komada municije različitih kalibara i jedan tromblonski nastavak. Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja osumnjičeni je predan pritvorskom kontroloru, a prijava je podnesena Opštinskom državnom tužilaštvu u Vukovaru.