U Hrvatskoj su u protekla 24 časa zabeležena 44 nova slučaja zaraze koronavirusom, pa je broj aktivnih slučajeva danas ukupno 1102. Među njima je 190 pacijenata na bolničkom lečenju, od toga su na respiratoru 22 pacijenta, a preminula je jedna osoba. Od prvog slučaja zaraze u Hrvatskoj ukupno je registrovano 365 089 osoba zaraženih koronavirusom, od kojih su 8273 preminule, oporavilo se 355 714 lica, od toga 172 u poslednja 24 časa. U samoizolaciji je 4487 osoba. Do danas je ukupno testirano 2 356 266 osoba, od toga 3909 u poslednja 24 časa.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa PCR testiranjem na COVID-19 nisu potvrđene pozitivne osobe na COVID-19, a nema ni preminulih. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 12 472, od kojih je 12 130 izlečeno, a 260 je preminulo. Trenutno su u županiji dve osobe hospitalizovane zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirana je 21 osoba, te je ukupno do sada testiranih na području županije 79 281. U samoizolaciji je 209 osoba.
Odbor za klimu Ujedinjenih nacija danas je dao pesimistično upozorenje da je svet blizu scenarija bez povratka po pitanju globalnog zagrevanja, a da je za to „nedvosmisleno“ krivo čovečanstvo. Nivoi stakleničkih gasova u atmosferi već su dovoljno visoki da uzrokuju klimatske probleme i idućih decenija, ako ne i vekova, upozorili su naučnici u izveštaju Međuvladinog panela o klimatskim promenama. Oni tvrde da će se trenutne pojave poput toplinskih talasa, moćnih uragana i drugih vremenskih ekstrema samo pogoršati. Opisavši izveštaj kao „crveno upozorenje za čovečanstvo“, glavni sekretar UN-a Antonio Guterres pozvao je na hitni prekid proizvodnje energije iz ugljena i drugih fosilnih goriva koji značajno štete životnoj sredini. „Ovaj izveštaj mora biti posmrtno zvono za ugljen i fosilna goriva pre nego unište našu planetu“, dodao je Guterres. Temeljeno na više od 14 hiljada naučnih studija, izveštaj daje do sada najobimniju i najdetaljniju sliku kako klimatske promene menjaju prirodu i šta će uslediti. Ako ne dođe do brze reakcije na velikoj skali kako bi se smanjile emisije štetnih gasova, upozoravaju naučnici, prosečna globalna temperatura će vrlo verovatno narasti za 1,5 stepen u idućih 20 godina. Ledeni pokrov Grenlanda gotovo će se sigurno nastaviti topiti, a okeani zagrevati, zbog čega će rasti i nivo mora. Te je promene nemoguće zaustaviti, piše Reuters, pa je najbolje što svet može učiniti je usporiti ih kako bi se države stigle pripremiti na njih.
Pretposlednje večeri prvog izdanja malofudbalskog Memorijalnog turnira Vasilije Sentivanac u Borovu odigrane su dve polufinalne utakmice. “MN Keramika” je sa 3:2 pobedila ekipu “Markušica”, a “Vukovar Security” ekipu “Pro Team” rezultatom 7:0. Večeras od 21 čas na programu je utakmica za treće mesto između ekipa “Markušica” i “Pro Team”, dok će se sat vremena kasnije u finalu sastati ekipe “MN Keramika” i “Vukovar Security”.
U Iloku je u subotu u poslepodnevnim časovima dete palo s prozora trećeg sprata stambene zgrade. Vozilom hitne medicinske pomoći preveženo je u vukovarsku bolnicu gde su mu utvrđene lakše fizičke povrede. Uviđajem je utvrđeno da se dete naslonilo na zaštitni PVC komarnik prozora koji se odvojio te je kroz prozor palo s visine od gotovo 11 metara na sedalo motocikla koji je bio parkiran ispred stambene zgrade, a zatim na zemlju. O navedenom događaju policija će posebnim izveštajem obavestiti državno tužilaštvo.
Policijski službenici protueksplozijske zaštite policijske uprave vukovarsko-sremske su prošle nedelje u jednom slučaju dobrovoljne predaje i dva slučaja pronalaska oružja i eksplozivnih sredstava preuzeli od građana, koji su želeli ostati anonimni, jednu trenutnu tromblonsku bombu, jednu minobacačku granatu, 1 kilogram eksploziva i 55 komada municije te ih pohranili u skladište do uništenja. Na ovaj način građani su izbegli moguće prekršajne ili krivične sankcije, a isto tako sklonili su opasnost iz svoje okoline i dali svoj doprinos većoj sigurnosti svih nas. Iz policije podsećaju da akcija „Manje oružja, manje tragedija“ omogućuje građanima da bez sankcija prijave i predaju policiji oružje i eksplozivna sredstva koja još uvek čuvaju ili sakrivaju u svojim kućama.
Na autoputu Beograd-Zagreb, policijski službenici su tzv. „presretačem“, utvrdili da su 43-godišnji državljanin Francuske, 48-godišnji državljanin Severne Makedonije i 32-godišnji državljanin Holandije upravljali vozilima brzinama od 239, 234 te 224 km/h na delu gde je dopušteno 130 km/h. Izrečene su im novčane kazne u iznosu 5000 kn i zaštitne mere zabrane upravljanja inostranom vozačkom dozvolom na teritoriji Republike Hrvatske u trajanju od mesec dana. Policija će i dalje provoditi kontrolu učesnika u saobraćaju na putevima, pre svega zbog upravljanja vozilom pod uticajem alkohola, nedopuštene brzine kretanja, nekorištenja sigurnosnog pojasa, nepropisnog prevoženja dece u dečjim sedalicama i nepropisne upotrebe mobitela.