Gradsko društvo Crvenog krsta Vukovar doniralo je Gradu Vukovaru dva automatska uređaja za oživljavanje, tzv. defibrilatora, koji će biti postavljeni na Gradskoj pijaci u Vukovaru te pijaci u Borovu naselju. Gradonačelniku Ivanu Penava uređaje s ormarićima danas je predao direktor vukovarskog Crvenog krsta Vlatko Glavaš. Vrednost donacije iznosi 30 hiljada kuna, a cilj postavljanja uređaja na najfrekventnijim lokacijama u gradu je ubrzati i pravovremeno reagovati u situacijama srčanog zastoja. Direktor GDCK, Vlatko Glavaš naglasio je da će sa ciljem pravilne primene defibrilatora biti održana edukacija građana, profesionalih radnika pijace te volontera Crvenog krsta, iako je samo rukovanje uređajem jednostavno. Prema statističkim pokazateljima, u Hrvatskoj ispod deset odsto građana zna pružiti adekvatnu prvu pomoć u hitnim situacijama, dok je procenat u svetu znatno veći, poput onog u skandinavskim zemljama, gde iznosi 60 procenata.
U Hrvatskoj je u poslednja 24 časa zabeleženo 2599 novih slučajeva zaraze koronavirusom te je broj aktivnih slučajeva danas ukupno 13 200. Među njima je 1768 pacijenata na bolničkom lečenju, a od toga je na respiratoru 175 pacijenata, a preminulo je 50 osoba. Od pojave zaraze u Hrvatskoj ukupno je zabeleženo 288 364 osobe zaražene koronavirusom, od kojih je 6235 preminulo, oporavilo se 268 929 osoba, od čega 2116 u poslednja 24 časa. U samoizolaciji je 26 425 osoba. Do danas su ukupno testirane 1 619 663 osobe, od toga 8994 u poslednja 24 časa.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je 91 nova pozitivna osoba na COVID-19, od kojih je 85 pozitivno na PCR testiranju, 6 na brzom antigenom testu. Od ukupnog broja zaraženih, 22 osobe su iz Vinkovaca, 14 iz Vukovara, 9 iz Županje, 7 iz Ivankova, po 5 osoba iz Bošnjaka, Prkovaca i Vođinaca, 3 iz Šiškovaca, po 2 osobe iz Markušice i Nuštra, te po 1 osoba iz još 17 mesta naše županije, a preminula je jedna osoba. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 9913, od kojih je 9343 izlečenih, dok su preminule 202 osobe. Trenutno su u županiji 52 osobe na bolničkom lečenju. U protekla 24 časa testirano je 399 osoba, pa je je ukupan broj do sada testiranih 53 824. U samoizolaciji se nalaze 962 osobe. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 5 radnika iz sistema zdravstva, dok su u samoizolaciji tri radnika.
U Domu zdravlja Vukovar sutra ujutro počinje prvo masovno vakcinisanje građana protiv COVID-19 vakcinom Pfizer. Porodični lekari su za vakcinisanje odabrali prioritetne pacijente, 500 hroničnih bolesnika i starijih osoba i ti pacijenti su pozvani na vakcinisanje. Direktor Doma zdravlja Ante Lohinski zamolio je građane da dolaze u tačno vreme navedeno u pozivnici kako se ne bi stvarale nepotrebne gužve te je zamolio građene da ne dolaze na vakcinisanje bez pozivnice svog lekara. Izrazio je nadu da će uskoro biti organizovano novo masovno vakcinisanje da bi se mogli vakcinisati svi koji to žele.
Nacionalni štab civilne zaštite održao je danas konferenciju za medije na kojoj je ministar Vili Beroš, između ostalog, govorio i o dugu prema veledrogerijama. “Kada je reč o dugovima veledrogerija, uplaćenih 900 miliona kuna je znak Vlade da se poboljša stabilnost sistema. Razgovori nisu završili, oni su i danas, a iduće nedelje planiram sastanak s veledrogerijama. Svi učesnici procesa pokazuju svesnost situacije. Predstavnici veledrogerija su me obavestili da će od danas normalizovati snabdevanje lekovima bolnica, ali to ne znači da smo problem rešili već da ćemo nastaviti razgovarati”, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš.
Kancelarija pravobraniteljke za decu u 2020. je zaprimila ukupno 1923 nove prijave i zahteva u vezi s povredom prava dece, što je 10 odsto više nego godinu ranije, uz zabeležen rast broja prijava povreda obrazovnih prava dece te onih koje se odnose na roditeljsku brigu. U Izveštaju o radu za 2020., pravobraniteljka za decu Helenca Pirnat Dragičević je istakla da je uprkos radu u otežanim uslovima, zbog epidemije i zemljotresa, tokom prošle godine primila 10 odsto prijava više u odnosu na godinu pre. Kao i u prethodnoj godini, i u 2020. su najbrojnije bile prijave povreda obrazovnih prava dece, čak 492, što predstavlja povećanje od gotovo 26 procenta. Velik deo ovih pritužbi odnosio se na probleme u vezi s organizacijom vaspitno-obrazovnog rada u uslovima epidemije i provođenje online nastave. Na drugom mestu po brojnosti su prijave koje se odnose na roditeljsku brigu, kojih je bilo 434, što je za 27 odsto više nego u 2019. godini. Uglavnom se odnose na zaštitu prava dece tokom i nakon razvoda roditelja. Na zaštitu od nasilja odnosilo se 239 prijava, što je manje nego pre, ali podaci MUP-a za 2020. upozoravaju da to nije realna slika stanja. Naime, policija je u 2020. zabeležila porast krivičnih dela nasilja i zlostavljanja, što je potvrdilo očekivanja i procene stručnjaka o negativnim posledicama lockdowna na decu koja žive u porodicama u riziku od nasilja i zlostavljanja. Ostale prijave odnosile su se na zdravstvena prava, sigurnost dece, najviše u saobraćaju, te na pravosudno zaštitna i ekonomska prava.