Za javne službe uvodi se 16 platnih razreda umesto 300 koeficijenata i 500 dodataka, a novim zakonom o platama omogućiće se napredovanje i nagrađivanje u službi, a uvode se i dve vrste sankcija, piše Jutarnji list. Ministarstvo pravosuđa i uprave izradilo je nacrt Zakona o platama u državnoj službi i javnim službama, a prema neslužbenim informacijama, umesto oko 300 koeficijenata i 500 dodataka na platu za oko 2400 različitih radnih mesta u javnom sektoru, novi bi propis trebao da definiše plate uz pomoć samo 16 platnih razreda. Osim toga, napokon će se omogućiti napredovanje i nagrađivanje u službi, ali i kažnjavanje onih koji ne rade ili rade manje nego što bi trebali, piše Jutarnji. Tako će, prema predlogu Ministarstva koji je na stolu radne grupe, u novom sistemu postojati dve vrste sankcija: smanjenje plate u određenom procentu za radnike koji nisu dovoljno efikasni, oni neće moći ni da napreduju, a za one koji uopšte ne rade, odnosno koji ne ispunjavaju svoje radne obaveze, doći će i do isključenja iz službe, odnosno otkaza. Novi sistem plata u javnom sektoru trebao bi da ujednači i plate za ista radna mesta koje obavljaju službenici, piše Jutarnji.
Ukupne količine otpada u Hrvatskoj se kontinuirano povećavaju, u 2020. iznosile su tonu i po po stanovniku, a problem je i mikroplastika u velikom broju morskih organizama koje konzumiramo, rekao je danas državni sekretar u Ministarstvu privrde i održivog razvoja Mario Šiljeg. „Nakon domaćinstava, koja su najveći proizvođač, 24 odsto ukupne količine otpada spada u građevinski otpad“, rekao je Šiljeg na saborskoj raspravi o Izveštaju o stanju životne sredine u Hrvatskoj od 2017. do 2020. Opozicioni zastupnici isticali su da su odlagališta otpada, među kojima ima i onih ilegalnih, kao i njegovo odvojeno prikupljanje, i dalje veliki problem zbog čega Hrvatska plaća penale Evropskoj uniji, ali državni sekretar je rekao da je u tom periodu zabeležen pozitivan pomak u upravljanju otpadom. „Stopa odlaganja ukupnog otpada smanjila se s 33 na 24 odsto, a stopa recikliranja povećala se sa 33 na 47 odsto“, rekao je Šiljeg te upozorio da je problem onečišćenja prisutan i u Jadranskom moru, a da čak 70 odsto tog onečišćenja dolazi s kopna. Što se tiče odlagališta otpada, na kraju 2020. bilo ih je aktivno 88, dok su 43 odlagališta zatvorena između 2017. i 2020. „Broj saniranih odlagališta komunalnog otpada povećao se na ukupno 195, dok je na preostale 122 lokacije sanacija u pripremi ili u toku“, rekao je Šiljeg i dodao da je za građenje infrastrukture za odvojeno prikupljanje otpada izdvojeno 400 miliona evra.
Udruženje Dugine obitelji izvestilo je danas o rezultatima istraživanja o mentalnom zdravlju neheteroseksualnih osoba u Hrvatskoj, koje je pokazalo da je više od 15 odsto ispitanih pokušalo samoubistvo barem jednom, dok ih je 73 odsto imalo suicidalne misli. Reč je o prvom istraživanje takve vrste, provelo ga je Udruženje na više od 1600 ispitanika i ispitanica. Istraživanje pokazuje da je 75 odsto ispitanih doživelo diskriminaciju, a 65 odsto boji se diskriminacije od strane zdravstvenih radnika, 25 odsto ispitanih su žrtve fizičkih napada dok za 13 odsto niko ne zna za njihovu seksualnu orijentaciju. Manjinski stres povezan je s većom količinom depresije i anksioznosti, lošijom emocionalnom, psihološkom i socijalnom dobrobiti i nižom kvalitetom života, te znatno utiče na sve aspekte mentalnog zdravlja neheteroseksualnih osoba. “S obzirom da druga istraživanja pokazuju da oko 10 odsto svetske populacije čine neheteroseksualne osobe, a to možemo da preslikamo i na hrvatsku populaciju, podaci pokazuju da je deo našeg društva izuzetno ranjiv, pa bi im trebalo omogućiti veće kapacitete za brigu o mentalnom zdravlju”, rekla je psihologinja i jedna od istraživačica Matea Popov.
Srpski kulturni centar iz Vukovara i Matica srpska nastavljaju saradnju koja je rezultat protokola potpisanog još 2014. godine. Nakon što je prošle nedelje u Vukovaru predstavljen Letopis Matice srpske, juče je u Matici srpskoj promovisan Zbornik radova sa naučnog skupa održanog 2018. godine u Vukovaru povodom stogodišnjice završetka Prvog svetskog rata. U ime devet autora čiji su radovi zastupljeni u Zborniku govorili su direktor SKC-a Srđan Sekulić, urednik Zbornika Veljko Maksić te doktori nauka Milan Gulić, Uroš Stanković i Milan Micić. Predsednik Matice srpske profesor doktor Dragan Stanić je u uvodnom obraćanju rekao da žele da Matica srpska pomaže srpskom narodu ma gde da on živi u meri u kojoj je to za njega korisno, da to bude nenametljivo i u skladu sa specifičnostima pod kojima oni žive u državama iz kojih dolaze. „Državne granice su realnost koju svi mi prihvaćamo, ali te granice nisu i ne treba da budu prepreka za našu kulturnu saradnju i da na taj način budemo povezani na jednom širem prostoru”, rekao je između ostalog profesor Stanić. Uoči same promocije Zbornika radova održan je sastanak na kojem su se okupili predstavnici kulturnih institucija Srba iz Srbije i zemalja u okruženju, odnosno Hrvatske i Bosne i Hercegovine i na njemu su direktor SKC-a Vukovar Srđan Sekulić i predsednik Odbora za kulturu Zajedničkog veća opština Veljko Maksić upoznali prisutne sa radom i mogućnostima ove dve institucije.
Hrvatska gorska služba spašavanja, koja se bavi potragama za nestalim osobama i spašavanjem životno ugroženih osoba, u Hrvatskoj ima 25 stanica, u načelu po jednu u svakoj županiji, a u četiri županije imaju po dve stanice. Služba za Vukovarsko-sremsku županiju, koja ima oko 30 volontera nalazi se u Vinkovcima, ali planiraju do kraja godine da presele u Vukovar gde je u Privrednoj zoni Vukovar na Priljevu u toku uređivanje nekadašnje zgrade Vatrogasnog doma fabrike Borovo, rekao je Zlatko Bekić, pročelnik HGSS stanice Vinkovci. Rekao je da je objekat kupljen od Grada Vukovara te da je u procesu obnavljanja već četiri godine. Na području naše županije volonteri HGSS-a najviše posla imaju u pronalaženju nestalih osoba, posebno vezano uz vodu, s obzirom da se županija nalazi na dve velike reke, Dunavu i Savi te na više jezera, a ostala spašavanja su ugroženih osoba u dubinama ili na visinama, a volonteri učestvuju i u akcijama spašavanja širom Hrvatske.