Nakon što je posetio vukovarsko – sremskog župana, Damira Dekanića, ambasador Republike Slovenije, Gašper Dovžan, juče je obišao i vukovarskog gradonačelnika Ivana Penavu u njegovoj kancelariji. Iskazavši dobrodošlicu ambasadoru, gradonačelnik je rekao da se razgovaralo o mnogobrojnim temama, ali najviše o jačanju sveobuhvatne saradnje između ove dve države, kao i slovenskih opština i gradova s Vukovarom. Slovenija je naša susedna zemlja, delimo istoriju i kulturu, zbog toga su teme za razgovor bile brojne. Poseta je rezultovala razmenom mišljenja i iskustava u raznim područjima, ali i razmatranjem mogućnosti buduće saradnje, istakao je Penava. Slovenački ambasador je istakao dobru saradnju i još bolju perspektivu sa Gradom Vukovarom. Naglasio je da je cilj njegove posete da upozna prilike i mogućnosti svih gradova u Hrvatskoj koji su sedišta županija pa tako i Vukovara. – Razgovarali smo o potencijalima za saradnju, upoznat sam sa prilikama koje postoje u Vukovaru i Vukovar ću sigurno preporučiti kada budem u prilici – rekao je Dovžan, zahvalivši gradonačelniku na gostoprimstvu. Sastanku su prisustvovali i zamenik gradonačelnika Vukovara Filip Sušac, pročelnica Upravnog odeljenja za privredu Kristina Bilić, ekonomski savetnik u Ambasadi Republike Slovenije Dušan Pčeničnik te policijski ataše Srečko Jarc.
Na Markovu trgu u Zagrebu danas se u podne pod sloganom “Reforma svih reformi – nedovoljan jedan” održava veliki protest nastavnika. Kako je najavljeno iz Sindikata Preporod, na protest stiže 16 autobusa iz cele Hrvatske. Predsednik Sindikata Preporod, Željko Stipić, je istakao mnogobrojnu zainteresovanost prosvetnih radnika i ocenio da je obrazovanje najlošije pozicionirano te da ukoliko ih Vlada nakon protesta, ne bude čula, rekao je da su spremni su na daljnje korake. Školski sindikat Preporod zatražio je od Vlade da ključnim zanimanjima u obrazovanju, kao što su učitelj, nastavnik i stručni saradnik, podigne koeficijente s 1,97 na 2,17, a posebno da popravi položaj stručnim saradnicima u tridesetak posebnih ustanova čiji je rad podcijenjen. Na medijskoj konferenciji u utorak, predsednik Sindikata Preporod, naglasio je da bi dizanje koeficijenata povećalo državne rashode za nekoliko desetina miliona evra godišnje, ali da brojnost članova obrazovnog sistema ne može biti nikakav argument protiv toga prava.
Opozicioni saborski zastupnici ocenili su juče da je domaća poljoprivreda u lošem stanju, zbog pada produktivnosti i uvoza osnovnih namirnica, dok resorna ministarka Marija Vučković smatra da je rast izvoza veći od rasta uvoza te da je sve veći broj mladih poljoprivrednika. Domagoj Hajduković (Socijaldemokrati) upozorio je da je mlekarstvo davno uništeno a da je svinjogojstvo na dobrom putu uništenja kao i da jedva preživljavaju oni koji se bave tovom junadi. Ministarka poljoprivrede Marija Vučković ustanovila je da većina proizvođača koji su napustili mlečnu proizvodnju nije izašla iz stočarstva, nego su prešli na mesno govedarstvo. Napomenula je da Hrvatska proizvodi dva do tri puta više žitarica i uljarica nego što je potrebno. S obzirom na količinu zemljišta koje te kulture zauzimaju, samoodrživost u svim kulturama ne može da bude 100 odsto, rekla je ministarka.
Saborski zastupnici ocenili su da ekonomski potencijal hrvatskih šuma nije iskorišten u zadovoljavajućoj meri, jer se uglavnom sirovina izvozi a nameštaj uvozi. Velike hrvatske industrije nameštaja uglavnom su zatvorene u zadnje dve decenije, proizvodnja nameštaja svedena je uglavnom na obrte i male i srednje firme, rekao je Darko Klasić zastupnik HSLS- a u jučerašnjoj raspravi o izmenama Zakona o šumama u kojima se uređuje postupak izdvajanja šuma i šumskog zemljišta iz državnog šumskoprivrednog područja. Istakao je i da zadnjih godina svedočimo velikoj seči šuma, od Like do Slavonije, te kako je iskorištenost drvnih zaliha u deset godina porasla za gotovo 50 odsto. Katarina Peović (RF) tvrdi da pomenute izmene idu u smeru omogućavanja investicija i izuzimanja države iz bilo kakve odgovornosti od „krčenja i okupacije“ domaćih šuma stranim investitorskim projektima. Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede Mladen Pavić je rekao međutim da izmene donose dodatno administrativno rasterećenje i pojednostavljuju procedure za određene infrastrukturne objekte. U prilog tome naveo je da Hrvatske šume (HŠ) gotovo 140 godina organizovano upravljaju šumama, i da ne vidi razlog za zabrinutost u daljnjem zajedničkom korištenju šuma.Istakao je i kako HŠ vode računa o biorazličitosti, za balans posečene i zasađene šume. „Omer je svake godine otprilike nula, koliko se poseče, toliko se šume i obnovi, rekao je sekretar.