U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa evidentirano je 10 novih pozitivnih osoba na COVID-19, od kojih je 8 pozitivnih na PCR testiranju, a 2 na brzom antigenom testu. Od ukupnog broja zaraženih, 5 osoba je iz Vinkovaca, te po 1 osoba iz Drenovaca, Novih Mikanovaca, Starih Mikanovaca, Trpinje i Vukovara. Preminula je jedna osoba. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 8469, od kojih je 8158 osoba ozdravilo, a preminulo je 190 osoba. U županiji je trenutno 29 osoba hospitalizovano zbog korona virusa. U protekla 24 sata testirano je 208 osoba, pa je ukupan broj testiranih na području županije 41 318. U samoizolaciji se nalazi 514 lica. Od ukupnog broja pozitivnih, u Vukovarsko-sremskoj županiji je pozitivno 17 radnika iz sistema zdravstva dok ih se u samoizolaciji nalazi dvoje. Iz sistema obrazovanja obolelo je 6 učenika, dok obolelih nastavnika nema. U samoizolaciji se nalaze 2 nastavnika i 54 učenika.
Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama (NSZSŠH) saopštio je danas da su zaposlenima u vaspitanju i obrazovanju od decembra 2019. do februara 2021. plate porasle najmanje za 12,23 odsto, čime su ispunjeni svi zahtevi iskazani kroz štrajk prosvetnih radnika. Danas će biti isplaćene plate u sistemu vaspitanja i obrazovanja i na današnji dan u potpunosti su se kroz povećanje koeficijenata i dodataka na plate ispunili svi postavljeni zahtevi u najvećem i najdužem štrajku i vaspitanju i obrazovanju, koji je završen Sporazumom s Vladom Republike Hrvatske 2. decembra 2019., istakao je predsednik Sindikata Branimir Mihalinec. U saopštenju se navodi da je štrajkom izboreno povećanje koeficijenata složenosti poslova za 6,11 odsto za sve nastavnike, vaspitače i stručne saradnike te za sekretare i voditelje računovodstva s VSS i VŠS. Isti povećanje ugovoreno je i za ostale zaposlene. Povećanje je išlo u tri navrata, a poslednje je planirano u februaru s platom za januar ove godine.
Porezni obveznici koji imaju obavezu podnošenja godišnje porezne prijave za 2020. ili koji žele da podnesu zahtev za priznavanje prava u posebnom postupku iste mogu podneti putem sistema ePorezna, odnosno ispostavi Porezne uprave prema prebivalištu, odnosno boravištu najkasnije do 1. marta 2021., saopšteno je iz Porezne uprave. Ove godine povrat poreza dobiće i oko 300 hiljada mladih koji su bili zaposleni tokom prošle godine po osnovi olakšica uvedenih početkom 2020. u četvrtom krugu Marićeve porezne reforme. Mladi do navršenih 25 godina dobiće nazad sav naplaćeni porez na dohodak i prirez dok će onima između 25 i 30 godina država vratiti polovinu naplaćenog poreza i prireza. Ministarstvo finansija procenjuje da će ovoj kategoriji poreznih obveznika država po toj osnovi vratiti oko 700 miliona kuna.
Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) najavila je nastavak provođenja programa subvencionisanja dela stambenih kredita kao podsticajnu meru, kojom se mladim građanima želi olakšati stambeno zbrinjavanje. Prema najavi, na proleće se očekuje otvaranje poziva za podnošenje prijava za subvenciju. Planirana sredstva za tu namenu u ovoj godini iznose 50 miliona kuna. Provođenje mera počelo je 2017. godine i omogućilo je da više od 17 hiljada mladih pojedinaca ili porodica pronađu stan uz pomoć subvencionisanih kredita. Pravo na subvencionisanje stambenog kredita imaju građani s prebivalištem u Republici Hrvatskoj do 45 godina starosti, koji su isto kao i njihovi partneri bez vlasništva nad kućom ili stanom, odnosno s jednom nekretninom u vlasništvu koju prodaju radi kupovine većeg stana ili kuće odnosno izgradnje kuće.
Država uvodi nova pravila za poljoprivredne podsticaje pa će se ubuduće vrednovati količina proizvodnje dok se dosad za proizvodno vezane pomoći prijavljivala samo površina. Poljoprivrednici će dizati proizvodnost po površini i po životinji i pravdaće to odgovarajućim računima i evidencijama ili će ostati bez dela podrške. Iščitava se to iz novog predloga izmena postojećih proizvodno vezanih pomoći iz Programa direktnih plaćanja te Programa državne pomoći za osetljive sektore, kojima Hrvatska, a i druge članice EU (osim Nemačke), nastoje da povećaju efikasnost u pravcu količine i prehrambene sigurnosti. Za krave u proizvodnji mleka uslov za pomoć bio je 3500 litara po grlu, a prema novom zakonu to bi trebalo da bude 4310 litara. Domaćinstva, koja mleko ili mlečne proizvode sama stavljaju u javnu potrošnju moraće da vode evidenciju o proizvedenim količinama. Kod tovne junadi produžava se uslov minimalnog obaveznog tova sa 120 na 180 dana za ženska i 250 dana za muška grla.
Četvrta donacija Vukovarsko-sremskih poljoprivrednika jutros je otpremljena iz dvorišta firme Protein iz Bobote prema Baniji. Donacija kooperanata firme Cezareja od 24 tone mlevenog kukuruza potvrđuje zajedništvo naših poljoprivrednika sa stradalim poljoprivrednim gazdinstvima u zemljotresima zahvaćenim područjima, kako bi im i na taj način pomogli, prema njihovim potrebama, navode iz Županije.
Tokom proteklog vikenda, 37-godišnjak iz Vukovara provalio je u vukovarski Dom zdravlja i tom prilikom iz dve lekarske ordinacije otuđio veću količinu lekova i medicinskih proizvoda, medicinsku opremu, laptop s pripadajućom informatičkom opremom te lične stvari lekara i medicinske sestre. Policijski službenici su u jutarnjim časovima 8. februara zatekli 37-godišnjaka u prostoriji ordinacije, kao i ukradene stvari u dve pvc vrećice s namerom da ih iznese iz prostora Doma zdravlja. Policija je 37-godišnjaka privela i nad njim je provedeno kriminalističko istraživanje. Danas je predan pritvorskom kontroloru Policijske uprave vukovarsko-sremske i protiv njega je podnešena krivična prijava nadležnom državnom tužilaštvu zbog sumnje da je počinio krivično delo teške krađe. Ukradeni predmeti vraćeni su u Dom zdravlja, navedeno je u današnjem saopštenju PU vukovarsko-sremske.