U palati Srem u Vukovaru potencijalnim ulagačima iz Turske je predstavljen projekat građenja Transportno-logističkog centra Vukovarsko-sremske županije u Vinkovcima i Autoparka Lipovac uz autoput. Projekat građenja centra vredan je oko 180 miliona kuna, a njegovo završavanje očekuje se za tri do četiri godine. „Reč je o potencijalnim investitorima iz Turske koji su izuzetno zainteresovani za Transportno logistički centar u Vinkovcima, ali i za Autopark Lipovac. To bi na neki način bio jedan stacionar uz autoput odnosno odmorište sa svim onim potrebama koje imaju velike transportne firme. Na tom području bi se smanjile gužve, pogotovo u letnjim mesecima i u špicama sezone kada imamo gust saobraćaj”, pojasnio je župan Damir Dekanić. Potencijalni investitor, firma T Expert je špediterska firma koja na području naše županije radi puno poslova, a očekuju je i različita poslovanja po ulasku Hrvatske u šengensko područje, pa je ovaj projekat za njih izuzetno značajan, rekao je direktor Ersel Tarhan. „Bavimo se uslugama carinjenja. Reč je o 26 zaposlenih, a ono što obeležava naš promet je preko 15 hiljada carinskih deklaracija godišnje što je značajan broj. S obzirom da oko 100 hiljada turskih šlepera godišnje vozi robu u evropske zemlje, za firmu će biti posla”, pojasnio je Tarhan.
U Palati Srem juče je održana 8. redovna sednica Koordinacije veća i predstavnika nacionalnih manjina Vukovarsko-sremske županije na kojoj su prisustvovali predsednici bošnjačkog, mađarskog, rusinskog, slovačkog i srpskog veća te predstavnici albanske, ukrajinske i nemačke manjine. Na sednici Koordinacije su usvojeni Plan rada i Finansijski plan za sledeću godinu, a zamenik župana Srđan Jeremić je podržao potrebu za snažnijom finansijskom podrškom županije manjinskim predstavnicima zbog značajnog povećanja cena roba i usluga.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava juče je primio Ambasadora Irske u Republici Hrvatskoj Ruaidhria Dowlinga. S obzirom da je irski ambasador u februaru bio u nastupnoj poseti Vukovaru gde se upoznao s istorijom grada, ovaj sastanak je bio prilika za razgovor o brojnim temama, s posebnim naglaskom na turizam. Sastanku su prisustvovali i zamenik gradonačelnika Filip Sušac te pročelnica Upravnog odelenja za privredu Kristina Bilić. Penava je rekao da mu je drago da su se kroz razgovor dotakli tema privrednog razvoja Vukovara koji svakodnevno napreduje, što su ambasadora upoznali s našim ciljevima u privredi, ali i turizmu te što su razgovarali i o mogućnosti saradnje na području kulture. „Dotakli smo se i migracija Hrvata u Irsku, ali i njihovog povratka u Hrvatsku“, rekao je Penava te zahvalio ambasadoru na poseti. Ambasador je zahvalio gradonačelniku Penavi na razgovoru tokom kojeg su ustanovljene brojne poveznice dva naroda. “Hrvatska je prekrasna zemlja koju su Irci prepoznali te u velikom broju posećuju hrvatsku obalu, a nadam se da ćemo zajedničkim snagama isto preslikati i na Slavoniju. Kada su u pitanju migracije, poznato je da mnogi biraju upravo Irsku u potrazi za boljim životom, ali velika većina se vrati u Hrvatsku s novim iskustvima koja su im korisna za daljnji životni put”, zaključio je irski ambasador.
Ministri unutrašnjih poslova država članica EU i šengenskog prostora odlučili su juče da Hrvatska uđe u Šengen zonu, dok je prijem Bugarske i Rumunije odložen. Ministri su doneli konačnu odluku o “punom primenjivanju šengenske pravne tekovine u Republici Hrvatskoj”, što znači ukidanje graničnih kontrola prema šengenskom prostoru. Istovremeno, Bugarska i Rumunija na istom sastanku nisu dobile zeleno svetlo. Austrija je bila protiv primanja obe zemlje, a Holandija protiv Rumunije. Glavni direktor policije Nikola Milina je rekao da ulaskom Hrvatske u Šengen Hrvatska preuzima kontrolu šengenske granice, a ne kao do sada vanjsku granicu Evropske unije. “Na unutrašnjim granicama se ukidaju kontrole koje se provode”, rekao je Milina i pojasnio da neće biti kontrola kao do sada za Sloveniju i Mađarsku te da se ukidaju 73 granična prelaza. Iz Ministarstva unutrašnjih poslova rekli su za agenciju Beta da ulaskom u Šengen nema nikakvih izmena u proceduri prelaska granice za građane Evropske unije i druge kada je reč o vanjskim granicama jer je Hrvatska i do sada provodila šengenska pravila, ali kada je reč o državljanima trećih zemalja, među kojima su i Srbija, BiH i Crna Gora, slede neke izmene kada je reč o boravku. Kako su naveli u MUP-u, Zakonikom o šengenskim granicama definisano je da državljani trećih zemalja mogu da borave na kratkotrajnom boravku, ukoliko ispunjavaju sve propisane uslove, u trajanju najviše do 90 dana u bilo kojem periodu od 180 dana.
U organizaciji Odseka za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu, Gradskog muzeja Vukovar i Muzeja vučedolske kulture juče je u Vukovaru počela prva međunarodna naučno – stručna konferencija „Vučedol/kultura: ishodište i nasleđe“. Prvi dan konferencije održan je u Muzeju vučedolske kulture gde su se okupili stručnjaci iz Slovenije, Srbije, Mađarske i Hrvatske koji kroz predavanja govore o samoj vučedolskoj kulturi kao i o do sada pronađenim nalazima. „Primarni cilj konferencije je predstavljanje rezultata dvadesetogodišnjih sistematskih istraživanja na praistorijskom lokalitetu Vučedol ali i podsećanje na istorijsko istraživanja te evaluacija ranijih istraživanja lokaliteta i vučedolske kulture. Ovo je prilika i da se zahvalimo svim istraživačima koji su vučedolsku kulturu istraživali na brojnim lokalitetima“, rekla je direktorka Muzeja vučedolske kulture Mirela Hutinec. Profesorka s Odseka za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu Danijela Roksandić Vukadin rekla je da se Vučedol sistematski istražuje 40 godina ali i da je prošlo gotovo 150 godina od prvih istraživanja. „Tokom konferencije biće predstavljeni i najnoviji arheološki nalazi nastali tokom ovogodišnjih istraživanja. Biće predstavljena i grobnica u kojoj su pronađeni posmrtni ostaci 30 sahranjenih Vučedolaca. Do sada smo u čitavoj vučedolskoj kulturi pronašli 20-ak grobova, a u ovoj jednoj 30. Rezultati provedenih analiza pokazaće nam kako su živeli i izgledali“, rekla je Roksandić Vukadin.