Na Spomeniku u Borovu naselju, Spomen kosturnici u Vukovaru i na Dunavu juče je položeno cveće povodom 76. godišnjice Desanta Dunava i prvog pokušaja oslobođenja Vukovara i proboja sremskog fronta. Obeležavanje je bilo u skladu sa pandemijskim uputstvima, a prisustvovale su delegacija ambasade Ruske Federacije, koju je predvodio vojni delegat general major Genadij Možajev, generalni konzulat Republike Srbije u Vukovaru i konzul Milan Šapić, predsednik ZVO Srđan Jeremić, Veća srpskih nacionalnih manjina Vukovarsko-sremske županije, grada Vukovara i grada Vinkovaca, predsednik udruženja “Ivanaca-selo kojeg nema” i predsednik gradske organizacije SDSS-a Vukovar Srđan Kolar. Vojni delegat general major Genadij Možajev dodelio je orden ministarstva odbrane Ruske Federacije povodom 75 godina pobede nad fašizmom Lazi Đokiću, predsedniku Udruženja antifašističkih boraca i antifašista Vukovarsko-sremske županije.
Hrvatska bi trebala više učiniti na učenju jezika manjina i promovisanju jezika manjinskih zajednica u obrazovanju, javnoj upravi i medijima, preporučio je juče Odbor ministara Veća Evrope, prenosi Jutarnji list. Prema Odboru ministara, što se srpskog tiče, ćirilično pismo je nedovoljno prisutno u opštinama i na natpisima. U preporukama se poziva na uvođenje manjinskih jezika u “ravnopravnu i službenu upotrebu” u više opština s dovoljnim brojem govornika određenog manjinskog jezika. Ti bi se jezici trebali koristiti u radu regionalnih i lokalnih vlasti te lokalnim ograncima državnih vlasti, piše Jutarnji.
Saborski zastupnici danas će raspravljati o predlogu izmena Zakona o lokalnoj i regionalnoj samoupravi, vezano uz nadolazeće lokalne izbore, kojima se predlaže smanjenje broja lokalnih funkcionera i osigurava ušteda od oko 100 miliona kuna godišnje. U maju naredne godine biraće se 618 funkcionera manje, a broj članova predstavničkih tela smanjiće se za deset odsto.
Preduzetnici kojima je nedavnom odlukom Štaba civilne zaštite obustavljen rad, će zahtev za nadoknadu dela ili svih plaćenih fiksnih troškova za decembar moći podneti Poreznoj upravi najkasnije do 15. februara 2021. godine. To je predviđeno uputstvom o provođenju mere nadoknade dela ili svih plaćenih fiksnih troškova u sklopu mere podrške za očuvanje radnih mesta u delatnostima pogođenima koronavirusom, koju je Porezna uprava objavila na svojim internet stranicama. Preduzetnicima kojima je odlukom Štaba civilne zaštite od 27. novembra obustavljen rad biće nadoknađen sav ili deo plaćenih fiksnih troškova za decembar, a uputstvom su definisani uslovi za ostvarivanje tog prava, delatnosti na koje se odnosi te pobrojani fiksni troškovi za koje će se nadoknada moći tražiti.
Informacija da od 1. januara autobusni prevoz u Vukovaru preuzima Slavonija bus umesto dosadašnjeg Čazmatransa u Vukovaru je naišla na brojne reakcije. Predstavljajući firmu koja dolazi u Vukovar, vlasnik Slavonija busa Franjo Matijašević objašnjava kako se radi o privatnoj firmi koja se prevozom putnika u domaćem i međunarodnom saobraćaju počela baviti još 1994. godine. „Naša firma ima 80 modernih komfornih autobusa i kombi vozila kapaciteta od 8 do 81 mesta. Zapošljavamo 130 radnika koji savesno i odgovorno obavljaju poverene poslove u smislu prevoza putnika na međunarodnim, međužupanijskim, županijskim i gradskim linijama“, rekao je Matijašević, dodavši da im je cilj, uz poslovanje u Brodsko-posavskoj županiji, širiti poslovanje prvenstveno na području cele Slavonije.
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju je u ovoj godini isplatila 6,8 milijardi kuna korisnicima svih mera i programa. Od tog iznosa, 3,1 milijarda se odnosi na mere ruralnog razvoja, gotovo 3,1 milijarda na direktna plaćanja, 84,5 miliona su isplate iz “Vinske” omotnice, za školsko voće je utrošeno 8,5 miliona, a 2,7 miliona kuna za školsko mleko. Pomoć pčelarima kroz njihovu omotnicu iznosila je 14,8 miliona, isplaćena sredstva iz Evropskog fonda za pomorstvo i ribarstvo iznosila su 183,7 miliona, a za dodatne nacionalne podrške iz Državnog budžeta izdvojeno je 299 miliona kuna, navelo je Ministarstvo poljoprivrede. „U godini obeleženoj vanrednim okolnostima izazvanim širenjem bolesti COVID-19, Agencija za plaćanja je maksimalno iskoristila sve svoje kapacitete, kako bi podržala i dodatno potakla domaće proizvođače. Zahvaljujem im na vrednom radu u korist svih hrvatskih poljoprivrednika, ribara, prerađivača, šumara i drugih koji, uprkos zahtevnoj godini, proizvode i više i produktivnije“, naglasila je ministarka poljoprivrede Marija Vučković.
Hrvatski učenici četvrtih razreda osnovnih škola ostvarili su nadprosečne rezultate u matematici i prirodi, pokazali su rezultati TIMSS istraživanja provedenoga od marta do juna prošle godine, predstavljeni online u utorak u Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja koji provodi takmičenje. U TIMSS 2019. istraživanju učestovale su 64 zemlje sveta, a u Hrvatskoj 3785 učenika četvrtih razreda i njihovih roditelja, 263 učitelja i 153 direktora osnovnih škola, saopštila je voditeljka istraživanja Ines Elezović. Istraživanjem je bilo obuhvaćeno 580 hiljada učenika iz 20 hiljada škola širom sveta, a prvi puta ispitivanje je bilo online. Hrvatski učenici ostvarili su nadprosečne rezultate u oba područja – u matematici 509 bodova, a u prirodi 524 boda. Kroz tri ciklusa provođenja istraživanja u Hrvatskoj je zabeležen trend poboljšanja postignutih rezultata, te se Hrvatska po ostvarenim rezultatima iz matematike nalazi na 34. mestu, a u prirodi na 20. mestu među 64 zemlje učesnice istraživanja, te na 11. mestu među zemljama Evropske unije.