U Vukovarsko-sremskoj županiji u posljednja 24 časa je 121 nova pozitivna osoba na COVID-19, i to 25 osoba iz Vinkovaca, 18 iz Vukovara, 12 iz Županje, 11 iz Ivankova, 7 iz Nuštra, 5 iz Nijemaca, po 4 osobe iz Negoslavaca i Starih Mikanovaca, po 3 iz Gradišta i Jarmine, po 2 iz Gunje, Iloka, Otoka, Privlake, Starih Jankovaca, Vođinaca i Vrbanje, te po 1 osoba iz još 15 mesta naše županije, a preminulo je još 5 osoba. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 5837, od kojih je 4945 izlečeno, a 96 preminulo. Trenutno je u županiji 87 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 366 osoba, te je do sada 27 672 testiranih. U samoizolaciji na području županije su 1702 osobe. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 56 radnika iz sistema zdravstva, a u samoizolaciji ih 34. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 29 nastavnika i 49 učenika, dok se u samoizolaciji nalaze 52 nastavnika i 658 učenika.
Direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak najavio je stroža epidemiološka pravila za trgovačke centre ususret praznicima. Do kraja nedelje trebala bi se uvesti nova pravila za trgovačke centre u kojima bi umesto dosadašnja četiri, za svakog kupca trebalo osigurati 20 kvadratnih metara. Kontrole će biti stroge, brojaće se ljudi koji ulaze, a kada se popuni 85 odsto predviđenog broja, trgovački centar će se zatvoriti, a kad se ponovo isprazni, puštaće se novi kupci. Smatramo da je važno da se što pre uvedu nova pravila, jer praznične kupovine samo što nisu počele, a na ovaj način smanjićemo mogućnost širenja zaraze, ali i osigurati da se ipak održi privreda u ovom sektoru – rekao je Capak za Jutarnji list. Očekuje se kako će se s novim odredbama do kraja nedelje izaći u javnost.
Na Spomeniku u Borovu naselju, Spomen kosturnici u Vukovaru i na Dunavu juče je položeno cveće povodom 76. godišnjice Desanta Dunava i prvog pokušaja oslobođenja Vukovara i proboja sremskog fronta. Obeležavanje je bilo u skladu sa pandemijskim uputstvima, a prisustvovale su delegacija ambasade Ruske Federacije, koju je predvodio vojni delegat general major Genadij Možajev, generalni konzulat Republike Srbije u Vukovaru i konzul Milan Šapić, predsednik ZVO Srđan Jeremić, Veća srpskih nacionalnih manjina Vukovarsko-sremske županije, grada Vukovara i grada Vinkovaca, predsednik udruženja “Ivanaca-selo kojeg nema” i predsednik gradske organizacije SDSS-a Vukovar Srđan Kolar. Vojni delegat general major Genadij Možajev dodelio je orden ministarstva odbrane Ruske Federacije povodom 75 godina pobede nad fašizmom Lazi Đokiću, predsedniku Udruženja antifašističkih boraca i antifašista Vukovarsko-sremske županije.
Hrvatska bi trebala više učiniti na učenju jezika manjina i promovisanju jezika manjinskih zajednica u obrazovanju, javnoj upravi i medijima, preporučio je juče Odbor ministara Veća Evrope, prenosi Jutarnji list. Prema Odboru ministara, što se srpskog tiče, ćirilično pismo je nedovoljno prisutno u opštinama i na natpisima. U preporukama se poziva na uvođenje manjinskih jezika u “ravnopravnu i službenu upotrebu” u više opština s dovoljnim brojem govornika određenog manjinskog jezika. Ti bi se jezici trebali koristiti u radu regionalnih i lokalnih vlasti te lokalnim ograncima državnih vlasti, piše Jutarnji.
Preduzetnici kojima je nedavnom odlukom Štaba civilne zaštite obustavljen rad, će zahtev za nadoknadu dela ili svih plaćenih fiksnih troškova za decembar moći podneti Poreznoj upravi najkasnije do 15. februara 2021. godine. To je predviđeno uputstvom o provođenju mere nadoknade dela ili svih plaćenih fiksnih troškova u sklopu mere podrške za očuvanje radnih mesta u delatnostima pogođenima koronavirusom, koju je Porezna uprava objavila na svojim internet stranicama. Preduzetnicima kojima je odlukom Štaba civilne zaštite od 27. novembra obustavljen rad biće nadoknađen sav ili deo plaćenih fiksnih troškova za decembar, a uputstvom su definisani uslovi za ostvarivanje tog prava, delatnosti na koje se odnosi te pobrojani fiksni troškovi za koje će se nadoknada moći tražiti.
Hrvatska privredna komora pozvala je potrošače da podrže domaću proizvodnju i kupuju domaće božićne jelke. U saopštenju navode kako je u Hrvatskoj oko hiljadu domaćih proizvođača koji svoje jelke većinom prodaju na domaćem tržištu. -Prema podacima Državnog zavoda za statistiku naši su proizvođači prošle godine na tržište plasirali više od 200 hiljada jelki – rekao je potpredsednik Komore za poljoprivredu i turizam Dragan Kovačević dodajući kako je, s obzirom na tako velik broj domaćih proizvođača, potencijal izvoza značajan, posebno kada se uzme u obzir da je prošle godine izvezeno tek 310 jelki i to smo u Bosnu i Hercegovinu, u vrednosti manjoj od 1300 evra. U istom periodu uvezeno je više od 28 hiljada božićnih jelki, od čega dve trećine iz Danske, koja je i najveći evropski izvoznik jelki, rekao je Kovačević te pozvao potrošače da ove godine kupuju žive, hrvatske božićne jelke koje su označene posebnim markicama. Iz Hrvatske privredne komore navode kako prodavati i proizvoditi božićne jelke mogu samo one fizičke i pravne osobe koje su upisane u Upisnik dobavljača božićnih jelki, a među najvećim domaćim proizvođačima su Hrvatske šume. Podsećaju i kako se jedna jelka prosečno uzgaja deset godina, a svake se godine sade nove koje zamenjuju prodane. Takođe, životni vek jelke ne završava s prolaskom praznika, već se u skladu s principima kružne privrede, prikupljaju i zbrinjavaju na kompostištima.