Svetska agencija za dodelu kreditnog rejtinga „Mudis” u najnovijem izveštaju povećala je kreditni rejting Hrvatske za dva stepena odjednom, sa nivoa Baa2 na nivo A3, uz stabilne izglede. Hrvatska je u julu 2022. godine bila na nivou špekulativnog/neinvesticionog rejtinga Ba1 i za manje od dve i po godine ostvarila je skok od četiri nivoa na investicioni A3 rejting. „Zahvaljujući sprovedenim reformama i pravovremenim merama koje smo preduzimali u svim krizama, Hrvatsku smo uspeli da dovedemo u krug od 40-ak država na svetu koje, prema oceni sve tri svetske rejting agencije, pripadaju A kategoriji kreditnog rejtinga”, rekao je hrvatski premijer Andrej Plenković. Prema izveštaju spomenute agencije, devet država EU trenutno imaju isti ili niži rejting od Hrvatske – Slovenija i Portugal su na istom nivou rejtinga kao i Hrvatska, odnosno na nivou A3, a slede Bugarska i Španija sa nižim rejtingom, zatim Kipar i Mađarska.
Sindikat Zajedno je najavio datum održavanja štrajka zdravstvenih radnika, za 11.novembar, poručila je zamenica predsednika sindikata Sanda Alić, podsetivši na zahteve o povećanju osnovice za najmanje 20 odsto i promenu pravilnika o koeficijentima. Prema prethodnim najvama, u štrajk će se uključiti većina zdravstvenih ustanova u Hrvatskoj. Radiće se samo hitni slučajevi, odnosno sva dijagnostička, laboratorijska, radiološka obrada neće se obavljati’, rekla je Alić na konferenciji za medije ispred KBC-a Zagreb. Istakla je da Ministarstvo zdravstva od februara ne odgovara na njihove dopise o pravilnicima za koeficijenta za pojedina radna mesta. Nažalost, štrajk je jedini način da javnost sazna ko smo, šta smo i kako smo malo plaćeni za naš rad i svu odgovornost za zdravlje i život ljudi”, poručila je Alićeva. Očekuje da će se štrajku odazvati četiri hiljade članova tog sindikata, ali i velik broj članova drugih sindikata. Napomenula je i da zdravlje i životi pacijenata zbog štrajka neće biti ugroženi.
Prema Ustavnom zakonu o pravima nacionalnih manjina, u popunjavanju slobodnih mesta u telima državne uprave i pravosudnim telima u Hrvatskoj prednost pod jednakim uslovima imaju pripadnici nacionalnih manjina, poručila je diplomirana pravnica Marina Stojnović govoreći na radionici održanoj u sredu u Borovu. To znači da ako dva kandidata za posao nakon testiranja imaju jednak broj bodova, prednost pri zapošljavanju prema zakonu ima kandidat koji se izjasni kao pripadnik manjinske zajednice i pozove se na članak 22. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina. Mnogi ne znaju za tu zakonsku mogućnost ili se iz straha ne izjašnjavaju kao pripadnici nacionalne manjine, istakla je Stojnovićeva. Predavanjem u Borovu započeo je novi ciklus radionica na projektu “Žene sa istoka IV”, koji provodi Udruženje žena “Negoslavčanke” s partnerima. Predsednica udruženja Biljana Pejić je rekla da s obzirom da su manjinske zajednice često izložene stigmatizaciji, radionica je imala za cilj da informiše i edukuje žene u okviru projekta o njihovim pravima. Na papiru su svi zakoni dobri, ali se, nažalost, u praksi ne provode pa smo želeli žene, pripadnice naše zajednice, informisati o njihovim pravima i drugim zakonima, poručila je Pejićeva. Prema njenim rečima, ciklus radionica na ovu temu počeo je u Borovu i Vukovaru, a biće nastavljen u Markušici, Ostrovu, Banovcima, Negoslavcima, Belom Manastiru i Boboti. Projekat finansijski podržava Srpsko narodno veće iz Zagreba.
Sva deca s novootkrivenim dijabetesom od polovine novembra moći će da počnu sa terapijom s najmodernijim inzulinima, što predstavlja značajnu promenu za poboljšanje kvaliteta života tih pacijenata, smatraju u Zagrebačkom dijabetičkom društvu nakon ovonedeljne odluke HZZO-a. Promena, predstavlja velik napredak za zdravlje te dece te će olakšati mnogim porodicama suočenim s ovom vrstom bolesti. Pročelnica Zavoda za dečju endokrinologiju i dijabetes Klinike za pedijatriju KBC-a Zagreb Nevena Krnić objasnila je da zamena zastarelih terapija ne znači da je inzulin koji je duže na tržištu loš ili da će automatski sva deca da pređu na novu terapiju, nego da lekari nakon dijagnostike nisu ograničeni na samo jedan određeni lek već terapiju od početka mogu prilagoditi potrebama pacijenata, koristeći najnovije odobrene vrste inzulina, rekla je Krnićeva.
Hrvatska je u septembru zabeležila pad dolazaka i noćenja turista na godišnjem nivou, navodi se u izveštaju Državnog zavoda za statistiku (DZS). U hrvatskim komercijalnim smeštajnim objektima u septembru ostvarena su 2,3 miliona dolazaka i 11,2 miliona noćenja turista, što je za 4,5 odsto manje dolazaka i za 3,4 odsto manje noćenja turista nego u septembru prošle godine. Domaći hrvatski turisti su u septembru ostvarili 229.000 dolazaka i 673.000 noćenja, što je za 2,2 odsto manje dolazaka, ali za 3,6 odsto više noćenja nego u septembru 2023. Strani turisti ostvarili su 2,1 milion dolazaka i 10,5 miliona noćenja, što je za 4,8 odsto manje dolazaka i za 3,8 odsto manje noćenja turista nego u prošlogodišnjem septembru. Najbrojniji su bili turisti iz Nemačke koji su ostvarili 429 000 dolazaka i 3,3 miliona noćenja, ali i oni su manje posećivali Hrvatsku nego lane. Broj dolazaka nemačkih turista je pao za 11,2 odsto međugodišnje, a broj njihovih noćenja za 9,1 odsto. Pored Nemaca, Hrvatsku su najviše posećivali turisti iz Austrije, Poljske, Slovenije, Velike Britanije i Češke. Najpopularnija hrvatska turistička destinacija je u septembru bila Istra u kojoj je zabeleženo 3,4 miliona noćenja, što predstavlja 30,4 odsto od ukupnog broja ostvarenih noćenja u Hrvatskoj.