U Vukovarsko-sremskoj županiji je u poslednja 24 časa evidentirano 125 novih pozitivnih osoba na COVID-19. I danas je najviše, 30 osoba iz Vukovara, 22 iz Vinkovaca, 9 iz Županje, 7 iz Ivankova, 6 iz Borova, 5 iz Iloka, po 4 osobe iz Bošnjaka i Jarmine, po 3 iz Antina, Bogdanovaca i Novih Mikanovaca, po 2 iz Ilače, Lovasa, Negoslavaca, Nuštra, Ostrova, Otoka, Starih Mikanovaca, Tordinaca, Tovarnika i Trpinje, te po 1 osoba iz Berka, Bršadina, Cerne, Drenovaca, Gunje, Novih Jankovaca, Posavskih Podgajaca, Slakovaca i Vođinaca, a jedna osoba je preminula. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 2713, od kojih je 2145 osoba izlečeno, a preminulo je 38. Trenutno su u županiji 54 osobe hospitalizovane zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 90 osoba, pa je ukupan broj testiranih na području županije 19 425. U samoizolaciji se nalazi 745 lica. Od ukupnog broja pozitivnih, u županiji je pozitivno 72 radnika iz sistema zdravstva, dok ih se u samoizolaciji nalazi 41.
Hrvatski naučnik Ivica Đikić u o otvorenom pismu predsedniku Vlade Andreju Plenkoviću istakao je da Vlada još nije svojim građanima prezentovala jasan plan i strategiju za suzbijanje Covida-19 za razliku od mnogih zemalja Evropske unije te upozorio da je situacija u Hrvatskoj alarmantna. Znamo da u borbi protiv Covid-19 zakasnela reakcija može dovesti do povećanog gubitka ljudskih života, ekonomskih gubitaka i slabljenja poverenja građana u sistem. Mnoge zemlje Unije su zato već izradile i prezentovale slične planove, i te mere se danas primenjuju i deluju u smanjivanju pandemije prema brojnim faktorima”, naveo je danas Đikić u otvorenom pismu premijeru. Svetski stručnjaci predviđaju da će najteže vreme ove pandemije biti od decembra ove do marta iduće godine te da bi, pod pretpostavkom dolaska vakcine početkom 2021. godine, situacija mogla biti pod kontrolom tek krajem sledeće godine. Zato je neophodno pripremiti pravilne, dugoročne i sveobuhvatne mere u borbi protiv coronavirusa u Hrvatskoj, poručio je Đikić.
Premijer Andrej Plenković juče je nakon sastanka sa članovima nacionalnog Štaba civilne zaštite najavio da će se danas produžiti trajanje protuepidemijskih mera, a razmotriće se i dodatne. ”Razmatraju se eventualne dodatne mere koje bi mogle ići u pogledu razmatranja opcija i konsultacija s ministrom nauke i obrazovanja oko online nastave na univerzitetima i mere koje se odnose na mogućnosti rada od kuće”, rekao je Plenković nakon sastanka s Nacionalnim štabom civilne zaštite. U svakom slučaju, ona temeljna ograničenja koja postoje će se nastaviti primenjivati do daljnjeg, dodao je. Od danas u 11 časova Štab će se vratiti praksi redovnih konferencija za medije ponedeljkom, sredom i petkom kako bi javnost imala bolji uvid u sve ono što se trenutno događa i mere koje se preduzimaju. “Brojevi u proteklih osam dana govore o stagnaciji novozaraženih, uprkos određenom rastu u odnosu na prethodne dane. Kada se to niveliše, možemo konstatovati da beležimo stagnaciju broja zaraženih. Što se tiče kapaciteta zdravstvenog sistema, oni su u stanju izneti ovaj pritisak”, rekao je Plenković.
Hrvatska će od iduće godine većinu plata u zemlji oporezovati samo sa 20 odsto, uvećano za prirez prema mestu stanovanja, što je četiri procentna boda niže nego sada. Ta će promena, uverena je Vlada, smanjiti porezni pritisak na plate za gotovo dve milijarde kuna godišnje, navodi Večernji list. Koliko će svaka zaposlena osoba imati koristi od tog rasterećenja, pre svega zavisi od toga kolika mu je bruto plata i ima li povlastica za decu i druge uzdržavane članove porodice. Obveznici poreza na dohodak su svi zaposleni, ali i nezaposleni, koji povremeno rade preko ugovora o delu te penzioneri, čija je penzija veća od 4000 kuna, ukoliko nemaju dodatnih olakšica.
Novi model porodične penzije, koji će biti uveden najranije 2022. ići će u pravcu da se može naslediti određeni procenat penzije od preminulog člana porodice, a da istovremeno preživeli član zadrži i svoju penziju, neslužbeno saznaje Jutarnji list. Sada je sistem porodične penzije uređen tako da se može naslediti 70 odsto penzije preminulog člana, ali istovremeno preživeli član porodice, a uglavnom je reč o udovicama, mora se odreći svoje penzije, ukoliko je to za nju povoljnija opcija, navodi dnevnik. Članovi porodice umrlog imaju pravo na porodičnu penziju ukoliko je umrla osoba imala pet godina staža osiguranja ili najmanje 10 godina penzionog staža, a pravo na penziju imaju udovci i udovice, vanbračni partneri, životni i neformalni životni partneri ako je zajednica trajala najmanje tri godine i ako su do smrti partnera navršili 50 godina života.
Veće srpske nacionalne manjine Vukovarsko-sremske županije objavilo je da je na našem području prikupljeno 5907 potpisa podrške u okviru Evropske inicijative posvećene ravnopravnom razvoju regiona u Evropi. Iz Veća su poručili da većina pripadnika srpske zajednice u Republici Hrvatskoj živi na područjima, koja zaostaju u razvoju u odnosu na regione koje su homogeni po svom etničkom sastavu, te se zahvaljuju aktivistima i svim građanima, koji su dali potpis i na taj način iskazali brigu o lokalnoj zajednici, razvoju Vukovarsko-sremske županije, ali i Republike Hrvatske.