Povodom nedavnih hapšenja meštana Negoslavaca pod optužbom za ratne zločine na Ovčari ’91. godine oglasio se i Demokratski savez Srba rekavši da ta dešavanja ne mogu sagledati kao proizvod savesnog rada državnih institucija i zadovoljenja pravde, jer da je to tako, onda ne bi predmet istraživanja državnih tela bili samo događaji za koje se optužuju Srbi, dok dugi niz godina u ladicama istih tih istražnih tela stoje prijave za nestale ili ubijene vukovarske Srbe. „Poslednje 3 godine suočeni smo sa činjenicom da su brojni Srbi na istoku Hrvatske intenzivno pozivani ili privođeni na informativne razgovore, mnogi i više puta iako za to nisu dali povoda niti su imali ikakvih informacija te da se zbog toga stvorilo stanje zabrinutosti i straha kod lokalnog srpskog stanovništva. Jedna od posledica tako stvorene nesigurnosti je i iseljavanje srpskog stanovništva. U hrvatskom društvu u kome se atmosfera netrpeljivosti gradila godinama, Srbi imaju ulogu kolektivnog i dežurnog krivca pa se postavlja pitanje pravednosti postupanja državnih tela kada Srbi budu predmet njihovog postupanja. Tako se i sada u kontekstu najnovijih privođenja oživljavaju sećanja na ratna dešavanja u Vukovaru čime se stvara atmosfera linča prema uhapšenima i dovodi u pitanje pravednost postupanja prema njima. Iako je pravni postupak na samom početku te uhapšeni imaju tek položaj osumnjičenika stiče se utisak da im je javnost već presudila. Mnogi postupci imaju karakter odmazde nad Srbima i hrvatska javnost nema apsolutno nikakvog senzibiliteta za diskriminisan položaj srpske zajednice u današnjem hrvatskom društvu. Niti SDSS-ova politika ustupaka, ćutanja i zanemarivanja prava srpske zajednice nije dala apsolutno nikakav rezultat u promeni odnosa prema Srbima, zaključuje se u saopštenju DSS-a koje potpisuje predsednik i zamenik gradonačelnika Vukovara iz redova srpske nacionalne manjine Srđan Milaković.
Dvojici osumnjičenika za ratni zločin protiv hrvatskih zarobljenika na Ovčari, u novembru ’91. godine, sudija istrage osječkog Županijskog suda juče je odredio jednomesečni istražni zatvor. Odlučujući o predlogu osječkog Županijskog državnog tužilaštva sudija istrage utvrdio je da postoji opravdana sumnja da bi boravkom na slobodi mogli postati nedostupni hrvatskim pravosudnim telima, zbog blizine granice sa susednim državama koju mogu preći i uz ličnu kartu te da bi mogli ometati istragu uticajem na više svedoka na način da iskazuju njima u korist, saopšteno je sa suda.
Vukovarski gradonačelnik i saborski zastupnik Ivan Penava izjavio je juče da podržava hapšenja osoba osumnjičenih za ratni zločin na Ovčari, te ponovio da mu je sumnjiv momenat akcije hapšenja. Rekao je da za takvo stanje ne krivi ni Andreja Plenkovića ni bilo koga u Vladi, što bi, možda, kako je dodao, učinio pre par godina, nego sve “one licemere koji su izašli na izbore i koji glasaju za ljude koji uporno ne rešavaju te situacije”. Već vidimo po reakcijama koalicionih partnera Vlade da se ide na niveliranje i kompenzaciju. Već se ide na vaše i naše”, rekao je Penava.
Saborski zastupnik i zamenik gradonačelnika Vukovara Marijan Pavliček izjavio je juče u ime Kluba Hrvatskih suverenista da je do hapšenja u Negoslavcima došlo 29 godina nakon što je počinjen zločin na Ovčari, ocenivši efikasnost Državnog tužilaštva žalosnim. “Uskoro će biti 29 godina od trenutka kada je zločin na Ovčari počinjen, 22 godine su počinioci živeli slobodno u Hrvatskoj. Nakon završetka mirne reintergracije bili su dostupni hrvatskim vlastima, to je 7965 dana”, rekao je Pavliček tokom slobodnog govora i postavio pitanje efikasnosti Državnog tužilaštva. Njima je potrebno 44 hiljade radnih sati za rešavanje jednog predmeta i onda se pitamo zašto građani ne veruju hrvatskim institucijama, rekao Pavliček i ocenio takav rad institucija žalosnim.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava juče je komentarisao izbor za direktora Ekonomske škole Vukovar, rekavši da se time šalje poruka mladima da bez stranačke pripadnosti ne mogu ništa postići. Nekoliko profesora ove škole juče je održalo konferenciju za medije na kojoj su izrazili svoje nezadovoljstvo izborom direktorke koja je kandidat osnivača, Vukovarsko-sremske županije, naglasivši da je ona izabrana mimo volje radnika, koji su većinu glasova dali drugom, nezavisnom kandidatu.
Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je juče, nakon sastanka Nacionalnog štaba civilne zaštite s premijerom Andrejom Plenkovićem, da se zbog suzbijanja koronavirusa pripremaju odluke o ograničavanju javnih okupljanja i nošenju maski u svim zatvorenim prostorima. “Predsednika Vlade obavestili smo o epidemiološkom stanju u Hrvatskoj i novim žarištima, te smo razmatrali nove mere za sprečavanje širenja koronavirusa”, rekao je Beroš. Razmišlja se o ograničavanju javnih okupljanja te obavezi nošenja maski u svim zatvorenim prostorima, te na otvorenim prostorima gde je nemoguće izbeći bliski kontakt. U Hrvatskoj su juče zabeležena rekordna 542 nova slučaja zaraze koronavirusom, umrla je jedna osoba, a broj aktivnih slučajeva trenutno je 2206.