Počinje drugo polugodište školske godine, a oko 311 hiljada učenika osnovnih škola će od danas imati besplatne obroke u školama, za šta će se iz državnog budžeta izdvojiti 73 miliona evra. Nekim školama je to stvorilo problem, jer im dva meseca od odluke nije bilo dovoljno da se kvalitetno pripreme za to. Osnivači škola su najavili da će u početnoj fazi, dok se ne reše svi tehnički problemi, o prostornim i kadrovskim kapacitetima škola zavisiti kakve će obroke učenici dobijati pa se očekuje da će prve nedelje drugog polugodišta doneti različite vrste prehrane učenika. Pročelnik za obrazovanje Grada Vukovara Darko Dimić je rekao da učenici OŠ Josip Matoš već godinama imaju kuvane obroke, a isto se očekuje i u novoobnovljenoj školi Nikola Andrić. Osnovnim školama Mitnica i Dragutin Tadijanović potrebna su ulaganja u tehniku, a škole Antun Bauer, Blago Zadro i Siniša Glavašević nemaju opremljene kuhinje pa će se u tim školama za sada posluživati hladni obroci, najavio je Dimić.
Iz Ministarstva zdravstva poručili su juče da bolničkim lekarima koji rade i privatno i pritom ne ispunjavaju svoje radne obaveze, prete sankcije, nakon što je ministar Vili Beroš ove jeseni zatražio strože vođenje evidencije o radnom vremenu u bolnicama. “Za utvrđene nepravilnosti pokrenuti su postupci utvrđivanja odgovornosti, a merodavna tela odlučiće o sankcijama u skladu s važećim propisima”, istakao je ministar Beroš u saopštenju. U novembru je direktorima bolnica stigao dopis iz Ministarstva u kojemu je zatraženo strože vođenje evidencije o radnom vremenu uz pomoć bolničkog informacionog sistema koji prati ispunjavanje obaveza iz radnog odnosa za svakog radnika, a poslano je i upozorenje poslodavcima koji ne vode evidenciju o radnom vremenu, da će biti prekršajno odgovorni. “Nažalost, naši inspektori utvrdili su da ima i lekara koji nisu poštovali svoje radne obaveze neopravdanim izostancima u radno vreme, radom u privatnim ustanovama bez odgovarajućih odobrenja direktora ili neispunjavanjem svojih radnih obaveza. Inspekcijske kontrole će se nastaviti”, poručio je ministar. Inspekcija je utvrdila i da se najveći deo zaposlenih odgovorno odnosi prema obavezama, od pridržavanja propisanog radnog vremena do ispunjavanja radnih obaveza i pružanja usluga pacijentima. “Lekari iz javnog zdravstvenog sistema moći će i nadalje u svoje slobodno vreme dodatno da rade u privatnoj praksi po propisanim uslovima i uz odobrenja direktora ako su prethodno ispunili sve svoje radne obaveze i odradili propisano radno vreme”, naglasio je ministar.
S obzirom da se Hrvatska uvođenjem evra i u situaciji visoke inflacije suočila s novim poskupljenjima, postavlja se pitanje kako će se to odraziti na iseljavanje ljudi iz Hrvatske, piše Večernji list, navodeći da nam preti novi talas iseljavanja. Demograf Stjepan Šterc, voditelj Odseka za demografiju i hrvatsko iseljeništvo Fakulteta hrvatskih studija je za Večernji istakao da, koliko god to političari negirali, činjenica je da ulaskom u Šengen i uvođenjem evra Hrvatska postaje još ranjivija u odnosu na sve one negativnosti koje su pre uticale na odlazak mladih. „Inflacija je visoka, sve se uzdrmalo, događalo se to i u drugim zemljama. Sada ponovo postajemo granični prostor Evropske unije te ćemo imati popriličan migracijski pritisak na Hrvatsku”, rekao je Šterc.
„Prema prvim službeno objavljenim podacima, kada govorimo o neopravdanom povećanju cena, u periodu od 2. do 5. januara smo intenzivirali kontrole. U prvih više od 500 obavljenih kontrola, od toga više od 300 u trgovini i ugostiteljstvu, je utvrđeno neopravdano podizanje cena”, rekla je za HRT emisiju Dobro jutro, Hrvatska Vedrana Filipović-Grčić, pomoćnica glavnog državnog inspektora. Svi poslovni subjekti koji su izmenili svoje cene u odnosu na one koje su bile 31. decembra i poskupili ih 1. januara su u prekršaju, ali imaju pravo na izjašnjavanje. Filipović-Grčić je rekla da postoje različiti razlozi na koje se poslovni subjekti pozivaju i objašnjavaju zašto su podigli cene. „Argumenti kojima se brane su porast nabavnih cena, ulaznih troškova, porast energenata, nekakvi drugi troškovi poslovanja kao na primer porast najma”, rekla je Filipović-Grčić. „Mi smo ovde u funkciji zaštite potrošača i zaključak Vlade je samo još jedan dodatni kontrolni mehanizam. U svim tim situacijama gde utvrdimo neopravdano povećanje cena poduzećemo sve upravne i prekršajne mere koje se sastoje od zabrani nepoštene poslovne prakse gde subjekti indirektno moraju da vrate svoje cene”, dodala je Filipović-Grčić.
SKD Prosvjeta pododbor Vukovar juče je u Srpskom domu u Vukovaru održalo Svečani božićni program, u kojem su nastupili recitatori vukovarske Gimnazije i polaznici Osnovne muzičke škole, najmlađa grupa Vukovarskog srpskog pevačkog društva Javor i vokalni solisti Katarina Lukić, Živojin Jergić i Milisav Petković. Osim njih, mladi iz Pačetina su prikazali običaj Vertep, a besedu je održao veroučitelj Srđan Despotović. Predsednik pododbora Milenko Živković je rekao da je cilj održavanja programa obeležavanje najradosnijeg hrišćanskog praznika Božića. Mladi iz Pačetina su prikazali stari srpski običaj Vertep, koji se zadržao još samo na prostoru Bačke i Srema, a Slobodan Lukić, koji glumi cara Iroda, je pojasnio kako se taj običaj izvodi, ne samo u Pačetinu nego i u drugim mestima na istoku Hrvatske. Mladi momci, koji glume careve, posle palenja badnjaka idu od kuće do kuće i donose vest o rođenju Isusa Hrista, a domaćini ih dočekuju s radošću, pojasnio je Lukić.