U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 sata je 28 novih pozitivnih osoba na COVID-19, i to 9 osoba iz Vinkovaca, 6 iz Vukovara, 3 iz Iloka, po 2 osobe iz Županje i Ivankova, te po 1 osoba iz Bošnjaka, Drenovaca, Gunje, Nuštra, Starih Jankovaca i Štitara, a preminulih osoba nema. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 7935, od kojih je 7591 osoba izlečena, a 162 su preminule. Trenutno su u županiji 54 osobe hospitalizovane zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 249 osoba, te je ukupno do sada testiranih na području županije 35 403. U samoizolaciji je 517 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 18 radnika iz sistema zdravstva, dok ih je u samoizolaciji 4, saopštio je županijski Štab civilne zaštite.
Nastava u svim školama, osim onih u zemljotresom pogođenoj Sisačko-moslavačkoj županiji, najverovatnije će se u drugom polugodištu od 18. januara odvijati u školama, a prvi dan nastave u zagrebačkim bi školama trebao početi vežbama evakuacije, saznaje Jutarnji list od Ministarstva nauke i Gradske kancelarije za obrazovanje. Tokom sledeće nedelje sve županije bi trebale doneti odluke o obliku nastave, a pozivajući se na povoljnu epidemiološku situaciju vezanu uz COVID-19 . U Ministarstvu očekuju da će se županije većinski prikloniti A modelu nastave. Naime, prema podacima baze zaraženih učenika, u nedelji pre početka praznika, od 14. do 20. decembra, bilo je zaraženo 2657 učenika, a od 1. do 7. januara broj se spustio na 507, odnosno 0,11 odsto učenika. “Iskreno se nadam da će se trend s malim brojevima zaraženih učenika nastaviti kako bi smo mogli početi drugo polugodište sa što većim brojem dece u školama”, rekao je za Jutarnji savetnik ministra obrazovanja Božo Pavičin.
Više od 570 zemljotresa zabeleženo je na petrinjskom području od 28. decembra. Kako stoji u izveštaju seizmologa Tomislava Fiketa, koje je objavila Seizmološka služba, od 28. decembra u 6 časova i 28 minuta do 6. januara u 7 časova i 30 minuta “sistem je na području oblika kružnice locirao ukupno 574 zemljotresa”. Tlo na Baniji je podrhtavalo i juče, kada je tokom noći i jutra zabeležen niz slabijih zemljotresa. Neki su se osetili i na širem području. U Petrinji, Glini i Sisku i dalje se utvrđuje i sanira šteta, a sve službe i dalje su na terenu. Štete od novih zemljotresa prijavljuju se i u Zagrebu te Karlovcu.
Mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije Perić izjavio je juče u Petrinji tokom predaje donacije iz BiH u sklopu humanitarne inicijative SNV-a “Banija je naša kuća”, da SPC neće prestati pomagati stradalima u zemljotresu jer će, nakon prve pomoći, trebati obnavljati domove. Srpsko narodno veće organizovalo je doček pomoći na centralni humanitarni punkt u Petrinji, gde je stigla donacija od 22 kontejnera iz Bosne i Hercegovine, odnosno iz Dubice i Srebrenice. Mitropolit Porfirije je istakao da prirodne katastrofe i nepogode s kojima smo suočeni – s jedne strane bolest covid-19 koja pogađa celi svet, a ovde kod nas u Hrvatskoj i zemljotres, ne biraju i ne rade razliku među ljudima. “Zemljotres ne zna ko se i na koji način moli Bogu i kojem se Bogu moli, i ne vodi računa o tome ko pripada kom narodu nego svakom ko mu je na putu nanosi nesreću”, rekao je mitropolit Porfirije. Inicijativa “Banija je naša kuća” je okupila SPC, SNV i druge organizacije Srba u Hrvatskoj te opštinska veća, a do sada je u sklopu te inicijative prikupljeno više od pola miliona kuna i 27 hiljada evra, a pomoć stiže i iz Srbije i Bosne i Hercegovine, saopštilo je juče Srpsko narodno veće.
Od danas je aktivna internet stanica potresinfo.gov.hr na kojoj su objedinjene informacije o otklanjanju posledica katastrofe uzrokovane zemljotresom na području Sisačko-moslavačke, Karlovačke i Zagrebačke županije, objavila je Direkcija civilne zaštite MUP-a RH. Između ostalog, objavljene su informacije o organizovanom smeštaju i formulari prijave za privremeni smeštaj. Građani mogu saznati kome se mogu obratiti za donaciju hrane, odeće i drugih potrepština, ali i stočne hrane. Objavljeni su i kontakti mobilnih timova za psihološku i psihijatrijsku podršku koji za sada deluju na području Siska, Petrinje i Gline. Na stranici su i informacije za sve one fizičke i pravne osobe koje žele pomoći pogođenim područjima. Tako se, na primer, poziva osobe koje su, nakon zemljotresa privremeno napustile svoja mesta prebivališta, odnosno područja pogođena zemljotresom u tim županijama, da u roku od 15 dana od dana dolaska u mesto koje je van područja pogođenog zemljotresom prijave boravište u tom mestu.
Hrvatski zavod za zapošljavanje juče je objavio da je podrške za skraćenje radnog vremena produžio do kraja ove godine, a podrške za očuvanje radnih mesta u iznosu do 4000 kuna u delatnostima pogođenim koronavirusom dopunio je i posledicama katastrofe na zemljotresom pogođenim područjima za januar i februar. “Najvažnije novine uključuju produženje podrške skraćivanja radnog vremena do 31. decembra 2021., kao i dopunu podrške za očuvanje radnih mesta u delatnostima pogođenim koronavirusom i posledicama katastrofe uzrokovane zemljotresom na području Sisačko-moslavačke, Zagrebačke i Karlovačke županije za januar i februar”, navodi se u saopštenju HZZ-a.