U poslednja 24 časa u Hrvatskoj su zabeležene 62 novozaražene osobe koronavirusom te je trenutno 533 aktivnih slučajeva obolenja, obavestio je juče Nacionalni štab civilne zaštite. Među aktivnim slučajevima je 122 pacijenta na bolničkom lečenju, a na respiratoru je sedam pacijenata, dok preminulih nemá. Od 25. februara, kada je zabeležen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, ukupno je zabeleženo 5466 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 155 preminulo, a 4758 se oporavilo. U samoizolaciji su trenutno 2052 osobe. Testirano je 126 410 osoba, od toga 1093 u poslednja 24 časa, stoji u saopštenju Štaba.
U Janjilama kod Bosanskog Petrovca obeleženo je 25 godina od stradanja Srba u sklopu vojno-policijske akciji “Oluja”. Kod Spomen-krsta na Petrovačkoj cesti služen je parastos i položeni venci. Pomen je služio episkop bihaćko-petrovački i rmanjski Sergije, koji je podsetio da se navršilo punih 25 godina od stravičnog zločina bombardovanja kolone izbeglica koje su svoje večne pokoje zadobile upravo na tom mestu, nedaleko od Bosanskog Petrovca u selu Janjila, na mestu poznatijem kao Petrovačka cesta. Hrvatski “migovi” 7. avgusta 1995. godine bombardovali su kolonu srpskih izbeglica na Petrovačkoj cesti. Stradalo je deset civila, među kojima četvoro dece i 21-godišnja devojka.
Nakon velikih poruka državnog vrha iz Knina o tome da svaka žrtva zaslužuje poštovanje nezavisno od nacije i vere, koji bi mogli biti dramatična prekretnica u simboličnom, a onda i faktičkom, obeležavanju najvažnijih spomen dana novije istorije Hrvatske, izgleda da je Vlada odlučna u nameri da nastavi “normalizaciju” odnosa u društvu, piše Jutarnji list. Službene potvrde o tome da li će predstavnici Srba postati deo službene kolone sećanja u Vukovaru za sada nema. Jutarnji iz izvora bliskih SDSS-u neslužbeno saznaje da potpredsednik Vlade Boris Milošević ne bi imao ništa protiv te ideje. Zamenik župana vukovarsko-sremske županije Đorđe Ćurčić iz redova SDSS-a kaže da ta tema još nije na dnevnom redu, a kad bude da će o njoj odlučiti tela stranke. Međutim, naglašava Ćurčić, poruke koje ovih dana čujemo su dobre, pametne i korisne. “Verujem da bi premijer Plenković mogao da promeni odnos prema srpskoj zajednici u Hrvatskoj”, kaže Ćurčić. “Sa županom dobro sarađujemo, ali politika u Vukovaru je otišla u pogrešnom smeru. Naša zajednica podržava procesuiranje zločina, ne želimo da nam se spočtiava da smo mi krivi i optužuje da smo zločinci, što sam, nažalost i sam doživeo kada su me radikalni desničari optužili da je zbog mene stala istraga o Ovčari”, rekao je Ćurčić koji smatra da je došlo vreme promena. Predsednik SDSS-a Milorad Pupovac je ovih dana na novinarsko pitanje može li odlazak Miloševića u Knin, a ministra Medveda u Grubore, promeniti odnos prema Srbima u Hrvatskoj, odgovorio da su nakon formiranja nove vlade u Hrvatskoj shvatili da postoje mogućnosti da naprave korak u tom pravcu i da se odlučnije krene u sankcionisanje akata nasilja prema Srbima u Hrvatskoj, podseća Jutarnji.
“Slušajući svoje sugrađane u Vukovaru, vidim da niko ne nalazi opravdanje za to”, rekao je za Večernje novosti Srđan Milaković, predsednik Demokratskog saveza Srba i zamenik gradonačelnika Vukovara komentarišući prisustvo Borisa Miloševića, potpredsednika hrvatske vlade, proslavi 25. godišnjice Oluje u Kninu. Na ceremoniji, na kojoj se ponovo čulo da je ta vojno-policijska akcija bila čista kao suza, Milošević je dobio aplauz, a iz pozadine su se čuli ustaški poklici okupljenih pripadnika HOS: “U boj, u boj” i “Za dom spremni”. “Nije bilo razloga da jedan Srbin ide na obeležavanje ‘Oluje’. Miloševićev odlazak je u funkciji čišćenja hrvatskog društva i sa Srbima u Hrvatskoj nema veze. Neće doprineti poboljšanju uslova života srpske zajednice u Hrvatskoj”, rekao je Milaković. “Mi nikada nismo osporavali da su počinjeni zločini nad Hrvatima, ali mnogo o hrvatskom društvu govori i činjenica da je tek 25 godina posle ‘Oluje’ priznato da je bilo i zločina nad Srbima. To pokazuje da mnogo toga u Hrvatskoj i dalje ne štima”, naveo je Milaković. Lider DSS-a kaže da Srbi u Hrvatskoj danas mnogo realnije gledaju i na događaje devedesetih, pa i kada je reč o lekcijama iz Srbije. “Mnoga su loša iskustva iza nas, ali Srbi u Hrvatskoj danas su zreliji u ocenama i u odnosu na loše politike koje su se menjale na ovim prostorima. Kada Milorad Pupovac govori o lekcijama iz Srbije pre svega želi da opere sopstvenu savest, jer nije on jedini koji je ostavio mrlje u istoriji. I pogrešio u procenama”, zaključuje Milaković. Kako je istakao, Srbi u Hrvatskoj su sve vreme trpeli nepravde, svesni isključivosti hrvatskog društva. “Ali, imali smo minimum dostojanstva, a nakon ovog suvišnog Miloševićevog poteza i to je došlo u pitanje”, rekao je Milaković za Večernje novosti.
Hrvatski ministar spoljnih i evropskih poslova Gordan Grlić Radman odbacio je kao netačnu tvrdnju predsednika Srbije Aleksandra Vučića da je operacija hrvatske vojske i policije ”Oluja” bila najveće etničko čišćenje u Evropi posle Drugog svetskog rata, i ocenio da se Vučić ”meša u unutrašnja politička pitanja Hrvatske”. “Nama je žao što je političko vođstvo u Beogradu još uvek na liniji poražene velikosrpske politike Slobodana Miloševića i ovo uplitanje u unutrašnja politička pitanja druge države je protivno osnovnim načelima međunarodnih odnosa i međunarodnog prava”, rekao je Radman novinarima.