U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je 11 novih pozitivnih osoba na COVID-19, 6 osoba iz Vinkovaca, 2 iz Andrijaševaca te po 1 osoba iz Županje, Novih Jankovaca i Vrbanje. Ukupan broj obolelih osoba od početka epidemije je 501, od kojih je 314 osoba izlečeno, a 5 osoba je preminulo. Trenutno su u županiji 24 osobe hospitalizovane zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 90 osoba, te je ukupno testiranih do sada na području županije 6140. U samoizolaciji na području županije je 336 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 15 zdravstvenih radnika, 1 lekar, 8 medicinskih sestara i tehničara, 5 drugih zdravstvenih i 1 nezdravstveni radnik. U samoizolaciji iz zdravstvenog sistema je 17 radnika, 3 lekara, 9 medicinskih sestara i tehničara, 3 druga zdravstvena i 2 nezdravstvena radnika.
U Janjilama kod Bosanskog Petrovca obeleženo je 25 godina od stradanja Srba u sklopu vojno-policijske akciji “Oluja”. Kod Spomen-krsta na Petrovačkoj cesti služen je parastos i položeni venci. Pomen je služio episkop bihaćko-petrovački i rmanjski Sergije, koji je podsetio da se navršilo punih 25 godina od stravičnog zločina bombardovanja kolone izbeglica koje su svoje večne pokoje zadobile upravo na tom mestu, nedaleko od Bosanskog Petrovca u selu Janjila, na mestu poznatijem kao Petrovačka cesta. Hrvatski “migovi” 7. avgusta 1995. godine bombardovali su kolonu srpskih izbeglica na Petrovačkoj cesti. Stradalo je deset civila, među kojima četvoro dece i 21-godišnja devojka.
Nakon velikih poruka državnog vrha iz Knina o tome da svaka žrtva zaslužuje poštovanje nezavisno od nacije i vere, koji bi mogli biti dramatična prekretnica u simboličnom, a onda i faktičkom, obeležavanju najvažnijih spomen dana novije istorije Hrvatske, izgleda da je Vlada odlučna u nameri da nastavi “normalizaciju” odnosa u društvu, piše Jutarnji list. Službene potvrde o tome da li će predstavnici Srba postati deo službene kolone sećanja u Vukovaru za sada nema. Jutarnji iz izvora bliskih SDSS-u neslužbeno saznaje da potpredsednik Vlade Boris Milošević ne bi imao ništa protiv te ideje. Zamenik župana vukovarsko-sremske županije Đorđe Ćurčić iz redova SDSS-a kaže da ta tema još nije na dnevnom redu, a kad bude da će o njoj odlučiti tela stranke. Međutim, naglašava Ćurčić, poruke koje ovih dana čujemo su dobre, pametne i korisne. “Verujem da bi premijer Plenković mogao da promeni odnos prema srpskoj zajednici u Hrvatskoj”, kaže Ćurčić. “Sa županom dobro sarađujemo, ali politika u Vukovaru je otišla u pogrešnom smeru. Naša zajednica podržava procesuiranje zločina, ne želimo da nam se spočtiava da smo mi krivi i optužuje da smo zločinci, što sam, nažalost i sam doživeo kada su me radikalni desničari optužili da je zbog mene stala istraga o Ovčari”, rekao je Ćurčić koji smatra da je došlo vreme promena. Predsednik SDSS-a Milorad Pupovac je ovih dana na novinarsko pitanje može li odlazak Miloševića u Knin, a ministra Medveda u Grubore, promeniti odnos prema Srbima u Hrvatskoj, odgovorio da su nakon formiranja nove vlade u Hrvatskoj shvatili da postoje mogućnosti da naprave korak u tom pravcu i da se odlučnije krene u sankcionisanje akata nasilja prema Srbima u Hrvatskoj, podseća Jutarnji.
Hrvatski ministar spoljnih i evropskih poslova Gordan Grlić Radman odbacio je kao netačnu tvrdnju predsednika Srbije Aleksandra Vučića da je operacija hrvatske vojske i policije ”Oluja” bila najveće etničko čišćenje u Evropi posle Drugog svetskog rata, i ocenio da se Vučić ”meša u unutrašnja politička pitanja Hrvatske”. “Nama je žao što je političko vođstvo u Beogradu još uvek na liniji poražene velikosrpske politike Slobodana Miloševića i ovo uplitanje u unutrašnja politička pitanja druge države je protivno osnovnim načelima međunarodnih odnosa i međunarodnog prava”, rekao je Radman novinarima.
Ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin pitao je šta Hrvatska tačno slavi u Kninu “očišćenom od Srba”, ako “Oluja” nije bila etničko čišćenje, i dodao da “nije dovoljno naći Srbina koji učestvuje u proslavi proterivanja njegovog naroda”, da bi ta operacija “postala legitimna i bezgrešna”. Komentarišući izjavu hrvatskog ministra spoljnih i evropskih poslova Gordana Grlića Radmana da se predsednik Srbije Aleksandar Vučić “meša u unutrašnja politička pitanja Hrvatske” i da “Oluja” nije bila etničko čišćenje, Vulin je rekao da je predstavnik Srba doveden u Knin na godišnjicu “Oluje” da bi hrvatski političari mogli da ga koriste kao argument za napade na Srbiju i dokaz da su Srbi razjedinjeni. “Nije dovoljno spustiti cvet na jedno od mesta ubijanja Srba, a reći da je proterivanje 250 hiljada i ubijanje 2000 Srba u ‘Oluji’ čin milosrđa, nije dovoljno pričati o kaznama za zločine, a od generala Gotovine praviti heroja, nije dovoljno napasti Vučića da bi laž postala istina”, naglasio je Vulin, prenosi N1.