Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava dodelio je danas ugovore start up preduzećima, koja su ostvarila pravo na finansijsku pomoć od po 100 hiljada kuna, a na osnovu raspisanog Javnog poziva. Pre uručenja ugovora, preduzetnici su ukratko prezentovali svoje poslovne ideje. Grad Vukovar je osmislio Javni poziv namenjen podsticanju start up preduzetništva sa ciljem stvaranja stimulativnog okruženje za razvoj preduzetništva, afirmisanje preduzetničkih ideja te razvoja dodane vrednosti i otvaranja novih radnih mesta. Sredstva u ukupnom iznosu od 300 hiljada kuna dodeljena su za tri najperspektivnije i najkvalitetnije poslovne ideje, rekao je gradonačelnik dodajući kako Grad Vukovar ne staje ni posle izbora sa inicijativama, posebno u sferi privrede.Od pet prijavljenih poslovnih ideja, tri firme, koje su ostvarile pravo na finansijsku podršku su Infrasound d.o.o., Maic d.o.o. i Hrvatska fabrika bicikala Vukovar d.o.o. Predstavnik firme Maic, Ilija Ivić istakao je kako nude celovito i inovativno rešenje za kompletnu digitalizaciju hotela kroz sistem, koji unapređuje komunikaciju s gostima putem mobilnih telefona i drvene kocke, te interni komunikacioni sistem hotela. Iza firme Infrasound stoji uhodani tandem, koji će uz pomoć dodeljenih sredstava otvoriti vrata novoj muzičkoj industriji u novom studiju. Njihova muzika se, istakao je direktor Matko Brekalo, mogla čuti u dosta TV spotova, koji se tiču filmova. Hrvatska fabrika bicikala, prema rečima vlasnice, Antonije Kataj, je firma čiji je cilj ponuda vlastitito izrađenih bicikala i tricikala, posebno tricikala, za potrebe osoba s posebnim potrebama i starijih lica.
Nijedna osoba u Hrvatskoj koja je vakcinisana nije preminula od posledica infekcije koronavirusom, pokazuju podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, piše današnji Jutarnji list. Analiza je napravljena na temelju podataka o svim osobama vakcinisanima do 10. maja, njih 882 120, čiji je status proveren tri nedelje kasnije, odnosno 1. juna. Od svih vakcinisanih osoba, nakon primljene prve doze zarazilo se njih 8423, što je nešto manje od jedan odsto ukupno vakcinisanih, a nakon potpunog vakcinisanja, odnosno primljene obe doze, obolelo je 1146 osoba. Od osoba koje su primile obe doze, njih 149 je hospitalizovano, odnosno 13 odsto, a među vakcinisanima jednom dozom u bolnici je završilo njih oko 9 procenata. Umrla nije ni jedna osoba, što nedvosmisleno upućuje na to da je vakcinisanje najsigurnija zaštita od najgoreg, piše Jutarnji. Miroslav Venus, predsednik Hrvatskog epidemiološkog društva, objasnio je da je očekivano da će se manji deo vakcinisanih osoba razboleti, kao što je slučaj sa svim vakcinama, međutim, ključno je da ono štiti od smrti, teških oblika bolesti i intenzivne nege. “Ovo je dokaz za sve samoprozvane stručnjake, ovo je praktično iskustvo za sve one koji smatraju da vakcina nije dovoljno istražena. Da je covid bio hunjavica ili blaga temperatura, ne bi ni trebala vakcina, ja se prvi ne bih vakcinisao da je to bio nivo ove bolesti, ali ovo je smrtonosna bolest”, rekao je Venus za Jutarnji list.
U poslednja 24 časa u Hrvatskoj je zabeleženo 110 novih slučajeva zaraze koronavirusom te su sada ukupno 624 aktivna slučaja obolenja od bolesti covid-19, a od posledica ove bolesti umrle su još dve osobe, saopštio je Štab civilne zaštite Republike Hrvatske. Na bolničkom lečenju je 121 pacijent, a tri su na respiratoru. Od prvog slučaja zaraze u Hrvatskoj ukupno je evidentirano 360 593 osobe zaražene koronavirusom, od kojih je 8226 osoba umrlo. Ukupno su se oporavile 351 743 osobe, od toga 80 u poslednja 24 časa. U samoizolaciji je 3479 osoba. Do danas je ukupno testirano 2 180 970 osoba, a od toga njih 4105 u poslednja 24 časa.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa su 2 nove pozitivne osobe na COVID-19, po jedna iz Vinkovaca i Vukovara, a preminulih nema. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 12 416, od kojih je 12 065 izlečenih, a ukupno je preminulo 258 osoba. Trenutno su u županiji 4 osobe hospitalizovane zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 208 osoba, te je ukupno do sada testiranih na području županije 74 981. U samoizolaciji su 234 osobe. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivan jedan radnik iz sistema zdravstva.
Ko se ne želi vakcinisati, a nije preboleo koronu, moraće se testirati da bi njegov poslodavac mogao dobiti državne podrške za očuvanje radnih mesta, prenosi današnji Večernji list. Uz pad prihoda veći od 40 odsto, vakcinisanje će biti jedan od kriterijuma za korištenje državnih podrški od jula, ali ne i faktor eliminacije. Primaoci podrški ubuduće će morati zadovoljiti i jedan od kriterijuma po kojem se izdaje EU covid potvrda, u kojima je vakcinisanje jedan od najsigurnijih uslova. Širenje kriterijuma na sve tri grupe građana, odnosno na one koji su vakcinisani, koji su preboleli ili imaju negativan test, pokazuje da je vlada popustila kritikama te da neće insistirati na vakcinisanju kao osnovnom uslovu za državnu pomoć, ali jasno je da se sve ovo čini da bi se što više radnika vakcinisalo. Na one koji se ne žele vakcinisati prebačen je finansijski teret dokazivanja da nisu zarazni za svoju okolinu, zavisno o vrsti testa, covid potvrde za testirane mogu trajati najduže tri dana, podseća Večernji i postavlja pitanje hoće li se nevakcinisani radnici, primaoci državnih podrški, morati testirati deset puta u mesecu da bi zadržali tu podršku? Po striktnom tumačenju kriterijuma morali bi, ali ministar rada Josip Aladrović predstavio je juče svoj plan socijalnim partnerima te se o njemu raspravljalo celo popodne. Država neće plaćati takav test, upitno je hoće li to činiti i poslodavac pa se zaključuje da je trošak prebačen na radnika koji se ne želi vakcinisati. Ako bi testirao svaki treći dan u mesecu, to znači da bi sav novac koji će država isplatiti za njegovu platu nevakcinisani radnik trebao dati za testiranje, piše Večernji list.