U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je 8 novih pozitivnih osoba na COVID-19, od kojih su 3 osobe iz Vinkovaca, te po 1 osoba iz Otoka, Nijemaca, Posavskih Podgajaca, Ivankova i Vukovara, a preminulih osoba nema. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 12 328, od kojih je 11 964 izlečenih, a ukupno je preminula 251 osoba. Trenutno je u županiji 21 osoba na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 316 osoba, te je ukupno do sada testiranih na području županije 69 891. U samoizolaciji je 275 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji su pozitivna 2 radnika iz sistema zdravstva. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 7 nastavnika i 6 učenika, a u samoizolaciji su 4 nastavnika i 130 učenika.
Sve povoljniji epidemiološki faktori govore nam da će leto biti relaksirajući period nakon restrikcija, piše Večernji list, navodeći da će uz tzv. covid pasoše biti dozvoljena veća okupljanja i koncerti. „Zatvaraju se covid odeljenja, obolelih je iz dana u dan sve manje, a vakcinisanih sve više. Možemo očekivati povoljno epidemiološko leto i uspešnu turističku sezonu budemo li se odgovorno ponašali”, poručio je ministar unutrašnjih poslova i šef Nacionalnog štaba civilne zaštite Davor Božinović. Nakon uspešnih pilot-okupljanja, očekuje se da će sledeći korak Štaba biti popuštanje vezano za okupljanja uz uslov da učesnici imaju covid potvrde. One bi trebale postati dozvole za sva događanja, baš kako su to pokazali pilot-okupljanja nakon kojih zaraze nije bilo. “Radimo na mehanizmima koji bi omogućili sigurno popuštanje nekih mera, ali korekcije će biti minimalne. Može se popustiti s merama za određene manifestacije, ali uz odgovornost županijskih štabova civilne zaštite kada je u pitanju pridržavanje tih mera”, pojasnio je Božinović. Ključna bi mera trebale postati covid potvrde. Očekuje se da će ih Nacionalni štab što pre proglasiti uslovom za održavanje svih okupljanja i garancijom sigurnosti te da će one što pre zaživeti. Svatovi već sada moraju ispunjavati jedan od tri uslova, a to je da su dvema dozama vakcinisani pre više od 14 dana, da su preboleli covid ili imaju negativan test u poslednjih 48 časova. To su uslovi za covid potvrdu i oni će vrediti za sva događanja i sve vrste okupljanja, rekao je za Večernji načelnik istarskog štaba Civilne zaštite Dino Kozlevac.
Ministar Beroš poslao je dopis određenim ministrima koji bi učestvovali u osnivanju radne grupe koja bi radila na odluci o zabrani prodaje energetskih pića maloletnicima. ‘Važno je napomenuti da ministar Beroš to nije smislio iz vedra neba nego je to na osnovu analiza Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo”, rekla je Martina Lukačević, portparolka Ministarstva zdravstva. Već su uvođenjem posebnog poreza na energetska pića ostvarili veliki iskorak u zaštiti dece i mladih ”jer porast cene smanjuje dostupnost s obzirom na ograničenu platežnu moć”. Ova inicijativa je pokrenuta nakon što je pre par dana u Zagrebu 13-godišnji dečak umro nakon popijene veće količine energetskih pića.
Hrvatski savez dijabetičkih udruženja peticijom je zatražio ukidanje odluke HZZO-a kojom se osobama sa šećernom bolešću tipa 2 koje su na terapiji tabletama ili drugoj neinzulinskoj terapiji smanjuje ionako mali broj trakica za merenje šećera u krvi. Peticiju “Poručimo zajedno HZZO: trakice za merenje šećera u krvi spašavaju živote!”, pokrenuli su, navode u saopštenju, prošle srede zbog neprihvatljive oduke Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, kojom se broj trakica za merenje šećera u krvi sa 100 smanjuje na 50 komada godišnje, a što je manje od jedne trakice nedeljno. Hrvatski savez dijabetičkih udruženja najavljuje da će po završetku peticije tražiti da se ta “štetna i za zdravlje opasna odluka poništi”. Navode i da su do sada prikupili gotovo 5500 potpisa te pozivaju građane da ih podrže.
Ministarstvo poljoprivrede objavilo je konkurs iz Programa ruralnog razvoja namenjen ulaganjima u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vreme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu. Vrednost raspoloživih sredstava u sklopu novog Konkursa iznosi 250 miliona kuna, pri čemu je po 50 miliona osigurano za pijace, vatrogasne domove i dečje vrtiće, dok je 100 miliona namenjeno ulaganjima u društvene domove i kulturne centre te sportske građevine. Novim Konkursom planirano je poboljšanje životnih uslova u ruralnim sredinama, doprinos atraktivnosti sela i njegovom razvojnom potencijalu za druge aktivnosti te poticanje rasta i društveno – ekonomske održivosti kroz podršku ulaganjima u osnivanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vreme i kulturu, te pripadajuću infrastrukturu. Intenzitet javne podrške projektima kreće se od 80 do 100 odsto, i to od 15 hiljada do milion evra. Rok za podnošenje prvog dela zahteva je od 16. jula do 30. septembra ove godine.