U Hrvatskoj je u proteklih 24 potvrđeno 60 novozaraženih od koronavirusa, a dve osobe su umrle, saopšteno je na jučerašnjoj redovnoj konferenciji za medije Nacionalnog štaba civilne zaštite. To daje ukupan broj od 1282 bolesnika”, rekao je novinarima ministar zdravstva Vili Beroš. Dodao je da je prosečna životna dob zaraženih 48,13 godina, 51 odsto zaraženih su muškarci, a 49 odsto žene. Na respiratoru je 35 bolesnika, od toga ih je 14 u Klinici za infektivne bolesti i dvoje u KB-u Dubrava, te pet u Osijeku, jedan u Rijeci, osam u Splitu, četiri u Zadru i jedan u Šibeniku. Beroš je naglasio da imamo 167 oporavljenih osoba, što je 37 više u odnosu na dan pre te 352 bolesne osobe koje su hospitalizovane. Istaknuto je kako je jedna preminula osoba 1974. godište te da nije imala hronična obolenja.
Krapinsko-zagorski Štab civilne zaštite saopštio je juče popodne da je pacijent s područja te županije, 46-godišnji muškarac koji je umro u Klinici za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ imao zdravstvenih problema što je sinoć potvrdio i zamenik direktorke te Klinike Rok Čivljak. Direktorka Klinike “dr. Fran Mihaljević” Alemka Markotić juče je na konferenciji za novinare Nacionalnog štabaa CZ rekla da taj muškarac nije imao značajnije hronične probleme pre nego se zarazio.Krapinsko- zagorski županijski štab Civilne zaštite saopštio je da je reč o 46- godišnjem muškarcu s područja njihove županije “koji je bio nepokretan usled posttraumatske tetraplegije i koji je bolovao od arterijske hipertenzije i pretilosti”.
Ministar unutrašnjih poslova i voditelj Nacionalnog štaba civilne zaštite Davor Božinović rekao je juče da je 28 osoba zaraženih koronavirusom zatražilo e-propusnicu. ‘’Uprkos dodeljenom statusu o samoizolaciji, 2629 osoba je zatražilo e-propusnicu, dok je e-propusnice zatražilo i 394 osobe, kojima je određen karantin’’, dodao je Božinović. Trenutno važećih izdanih e-propusnica je 639.725. Među njima je skoro 50.000 kojima je istekla važnost, a ima i onih koje još nisu aktivirane i koje su planirane za iduće dane, precizirao je Božinović te upozorio i na u ovom periodu, učestalo i neoprezno spaljivanje otpada i korova za vreme jakog vetra, uprkos savetima koje šalje Hrvatska vatrogasna zajednica.
Na više od 3000 kvadratnih metara, kojima se proteže Gradska pijaca Vukovar, uspostavljena je posebna regulacija rada uz dodatne mere zaštite i fizičkog distanciranja, kako bi prodavači i kupci spremno dočekali odluku Nacionalnog štaba civilne zaštite Republike Hrvatske o ponovnom uspostavljanju rada pijaca, o čemu se govori poslednjih nekoliko dana. Tim povodom, gradonačelnik Vukovara Ivan Penava, obišao je juče prostor Pijace, najavivši njenu spremnost za odluku o početku rada..„Osluškujući glas naših poljoprivrednika i sugrađana, promišljali smo i pronašli način za nastavak rada pijace, kako bi domaći proizvodi mogli da budu plasirani na lokalno tržište, za čime postoji velika potreba. Naši sugrađani naprosto vape za domaćom hranom na kakvu su navikli. Svi smo jedva čekali proleće i poljoprivredne proizvode. Naravno, uvažavamo i naše poljoprivredne proizvođače, kojima je pijaca prilika za prodaju plodova svog rada te se nadamo kako će se pijace uskoro otvoriti,“ rekao je gradonačelnik Penava ističući kako su svi dužni da pridržavati se mera propisanih od Nacionalnog štaba civilne zaštite s obzirom da su zdravlje i život na prvom mestu, rekao je gradonačelnik naglasivši da je, nezavisno od prilagođenih uslova rada pijace, najvažnija mera predostrožnosti vlastita odgovornost. Prilikom kupovine razmišljajte o sebi i drugima, držite razmak i izbegavajte fizički kontakt, poručio je Penava.
U toku je transport pedeset korisnika Doma za starije i nemoćne osobe u u KBC Split – Križine, zbog deset osoba zaraženih koronavirusom, a na terenu to obavljaju naizmenično dva tima KBC- a. Direktor Doma za starije i nemoćne Ivan Škaričić izjavio je sinoć da je petnaest štićenika prethodnih dana imalo temperaturu, doduše ne visoku, a pre dva dana su obavljeni testovi na koronavirus, koji su pokazali da ih je deset pozitivno. Isti su imali prethodnih desetak dana određene simptome, a svakodnevno su ih nadgledali lekari.”Sada je županijski Štab civilne zaštite doneo odluku da se korisnici prebace u bolnicu na drugu lokaciju”, rekao je Škaričić. Izrazio je sumnju da nekoliko radnica Doma takođe ima simptome zaraze i priznao da su zbog cele situacije u Domu šokirani. Ministar zdravstva Vili Beroš reka je za N1 kako se u Splitu “nažalost dogodilo ono što smo najmanje želeli, a to je da virus uđe u staračke domove, jer su starije grupe naših građana najugroženije”. Još uvek nije jasno kako su se korisnici zarazili s obzirom da već određeno vreme tamo nema posete. Pretpostavlja se da je koronavirusom zaražen neko od korisnika, koji je bio na redovnom pregledu u bolnici.
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) uveo je privremeni info telefon 033 62 88 88, kako bi osiguranima omogućio brže, jednostavnije i kvalitetnije informisanje u okolnostima epidemije izazvane koronavirusom. Taj broj osigurane osobe mogu nazvati svakim radnim danom od 8 do 16 časova te postaviti pitanje vezano uz ostvarivanje prava iz obaveznog ili dopunskog zdravstvenog osiguranja, te prava na porodiljne i roditeljske pomoći. Uz e-mail adrese koje se mogu pronaći na službenoj stranici HZZO-a, sada je na usluzi građanima i ovaj broj, kako bi što pre došli do informacije bez potrebe za dolaskom na šaltere HZZO-a. Iz Zavoda napominju da se na taj način pridržavaju uputstava i čuvaju od mogućnosti zaraze osigurane osobe i svoje zaposlene.
Vladin aprilski paket mera pomoći privredi, pogođenoj epidemijom, koju je izazvao koronavirus dobio je juče snažnu podršku Hrvatskog sabora. Tim merama, utvrđenim kroz izmene nekoliko zakona, povećavaju se pomoći za očuvanje radnih mesta odnosno isplate plata radnicima s 3.250 na 4.000 kuna neto. Država preuzima i davanja na taj iznos, koja otprilike iznose 1.460 kuna po zaposlenom, što je ukupno 5.460 kuna. Ta će mera u aprilu i maju, uz mere iz marta, stajati oko 8,5 milijardi kuna, a moći će je koristiti poslodavci, koji ne otpuštaju radnike. Sabor se saglasio s više Vladinih mera u području javnih davanja, posebno poreza na dohodak, dobit i doprinosa. U tom je paketu i mera po kojoj će svi, dakle i velike firme s prihodom većim od 7,5 miliona kuna, plaćati PDV tek po naplati izdanih računa. Do sada su tako PDV plaćali samo mali preduzetnici.Izmenama Zakona o izvršenju državnog budžeta, državi je omogućeno da se u novim okolnostima, na domaćem i inostranom tržištu, zaduži i iznad iznosa od 26, 8 milijardi kuna, koliko je bilo utvrđeno za ovu godinu.